SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Whirlpool ARC 6708 IX – atraktívna, inteligentná a úsporná

Zdá sa vám, že vaša chladnička nedrží krok s vašim rýchlym životným tempom? Potom by ste mali vedieť, že existujú modely, ktoré sa vám prispôsobia v každej situácii. Znížia spotrebu pri poloprázdnej mrazničke či cez dovolenku, vychladia za zlomok času des

iatky fliaš na búrlivý večierok, zbavia svoje vnúto baktérií, použijú inteligenciu pre uchovávanie potravín v bezpečí a prispôsobia teplotu chladenia ročnému obdobiu či svojmu obsahu.

Šiesty zmysel neobišiel v ponuke Whirlpoolu ani chladničky. Slúži na to, aby striehol na zmeny teploty a zachoval nielen čerstvosť potravín, ale i nízku spotrebu energie. Ak sa inteligentné riadenie teploty spojí s časovačom a antibakteriálnym filtrom, dizajnéri priložia ruku k dielu citlivým a moderným „lookom“ a výsledné dielo zúročí skúsenosti získané pri návrhu predchádzajúcich modelov, vznikne domáci pomocník ktorý zaujme. Neváhali sme a nainštalovali sme v redakcii kombinovanú chladničku Whirlpool ARC 6780 IX, aby sme zistili, čo dokáže a čo nie. Venovali sme tomu presne 4 týždne.

Svojim dizajnom zaujme
Už na prvý pohľad je zrejmé, že ARC 6780 IX nie je tuctová škatuľa, ktorú oko prehliadne. Dizajnérom sa podarilo telo zaobliť tak, aby nestratilo punc nadčasovosti a industriálnosti. Polkruhovité vykrojenie dverí, oblé ohyby hrán, ovládací panel s podsvieteným displejom a ergonomicky tvarované rukoväte vysielajú signály, že pred vami stojí zariadenie, ktoré si zaslúži pozornosť.

Jemne brúsený finiš eloxovaného plechu je potiahnutý vrstvou tvrdeného laku, ktorý tónuje chladný kov do teplých hnedastých odtieňov. Lesk povrchu prežiari i tmavšie kuchyne a vďaka dômyselnej povrchovej úprave je údržba v čistote hračkou. Akékoľvek odtlačky rúk či kuchynské znečistenia sa dajú bez námahy zotrieť navlhčenou handričkou, ktorá za sebou necháva vysoký lesk bez toho, aby ste sa akokoľvek snažili.

Otváranie vpravo i vľavo
Nie je dôležité, či máte ku chladničke prístup z pravej, alebo ľavej časti. V balení je kompletná sada na zmenu otvárania dvierok, takže pred inštaláciou sa sami rozhodnete, či sa budú otvárať vpravo, alebo svojpomocne preložíte pánty na opačnú stranu. Návod je vybavený prehľadnou grafickou inštruktážou, takže uspejete i bez toho, aby ste s niečím podobným mali predchádzajúce skúsenosti. Jediné, na čo je potrebné myslieť pri umiestňovaní je zabezpečenie dostatočného prietoku vzduchu okolo mriežky tepelného výmenníka, ktorá je umiestnená na zadnej stene.

Keďže sme v minulosti príliš dobré skúsenosti s tesneniami chladničiek Whirlpool nemali, neprehliadli sme výbavu, s ktorou prišli dvierka tohto modelu. Pri časovo obmedzenom teste sme nezaznamenali žiadne defekty a zdá sa, že defekty z minulosti boli odstránené. Tesnenie priliehalo rovnomerne po celom obvode, nezaznamenali sme žiadne tvarové deformácie ani prehýbanie rohov.

Jeden kompresor s elektroventilom, dva termostaty
Chladnička využíva systém priameho chladenia a vybavená je kompresorom s nízkou spotrebou. Elektroventil a dvojica tepelných senzorov sa starajú o to, aby bolo možné teplotu v chladiacom a mraziacom priestore regulovať samostatne. Digitálny ovládací panel ponúka teplotné rozsahy 2-8 °C a -18 až -24 °C, dostupné sú i špeciálne režimy rýchleho chladenia a zmrazovania.

Keďže nad teplotou v oboch priestoroch dohliada inteligentná elektronika, toto zariadenie dostalo do vienka i špeciálne funkcie, ktoré nám ukázali, že všestrannosti nikdy nie je dosť. K dispozícii je dovolenkový režim, polovičná náplň mrazničky, či rýchle chladenie nápojov v mrazničke. Venovať sa im budeme podrobnejšie.

Chladnička s filtráciou vzduchu
Chladiaca časť má 234 litrový objem, ktorý ponúka dostatočnú kapacitu pre rušnú prevádzku štvorčlennej domácnosti. Priestor využíva technológiu priameho chladenia, ktorá zjednodušuje údržbu na minimum. Vlhkosť sa pri bežiacom kompresore kondenzuje na zadnej stene za poličkami a rozpustená voda steká v servisných pauzách odtokom mimo na odparovaciu misku. Pre údržbu netreba robiť viac, ako z času na čas vytrieť vnútorný priestor mikrovláknovou handričkou.

Špeciálnou výbavou tohto modelu je antibakteriálny filter, ktorý je osadený v priestore svietidla. Ide o kombináciu ventilátora a polymérového filtra s obsahom striebra a zinku, ktorého úlohou je odstrániť z vnútorného priestoru pach a baktérie. Vnútorný ventilačný obeh sa spúšťa automaticky, zväčša po tom, čo na niekoľko sekúnd otvoríte dvierka chladničky. Filter by sa mal meniť pravidelne každých 6 mesiacov.

Ventilácia je navrhnutá tak, aby v priebehu niekoľkých minút „vyčistila“ vzduch v chladničke. Výsledkom je dlhšia životnosť potravín a odstránenie jemných pachov. Pri teste sme nemali potrebné vybavenie na to, aby sme overili či hodinový beh filtra stačí na to, aby sa objem baktérií v chladničke znížil o dve tretiny. Zistili sme však, že pachy vo vnútornom priestore boli výrazne redukované a jediné s čím si filtrácia neporadila sú vysoko aromatické potraviny akými sú niektoré zrejúce syry, či mliečne kvasená zelenina. Čo nás však oslovilo, bola dlhá čerstvosť potravín, ktorá je porovnateľná s NoFrost chladničkami vybavenými vnútorným obehom vzduchu.

Všímali sme si i to, ako chladiaci systém reaguje na otváranie dvierok a aká je distribúcia chladu vo vnútornom priestore. Zaregistrovali sme extrémne rýchle vrátenie teploty po otvorení dvierok do normálu a meranie nás presvedčilo o tom, že nezáleží na tom, do ktorej časti chladničky ktoré potraviny uložíte – teplota je všade rovnaká.

Účelné členenie sme si obľúbili
Vnútorný priestor chladničky je členený extrémne pohodlne. Poličky sú vybavené teleskopickými výsuvmi, držiaky v dvierkach sú priestorné a box na uchovávanie čerstvého ovocia a zeleniny je vyzbrojený nastaviteľnou prepážkou.

Police z tvrdeného skla ponúkajú nielen prehľad o tom, čo v chladničke máte, ale vybavené sú aj zábranami proti pretečeniu rozliatych kvapalín. Po dvoch týždňoch sme si zvykli využívať ich naplno. Teleskopické výsuvy sú praktické a pomocou nich je možné dosiahnuť i do zadnej časti poličiek bez toho, aby ste museli čokoľvek čo vám v prístupe zavadzia prekladať. I pri plnom naložení sme nezaregistrovali problémy so stabilitou a upevnili sme svoje poznatky o tom, že výsuvné poličky majú čosi do seba. Vnútorný priestor je dobre osvetlený, výšková nastaviteľnosť políc je samozrejmosťou.

Široká, vysokokapacitná zásuvka na zeleninu s deliacou prepážkou v strede má nastaviteľné odvetrávanie, kondenzácia vody zo zeleniny však nie je úplne pod kontrolou. Pri plnom naložení cuketou sme po niekoľkých hodinách zaregistrovali intenzívny kondenzát, ktorý odkvapkával do zeleniny. Riešenie existuje – vyžaduje to však doplnkovú investíciu. Whirlpool ponúka špeciálnu antibakteriálnu podložku pod zeleninu, ktorá absorbuje prebytočnú vodu a zabráni rastu plesní a rozmnožovaniu baktérií. Jej životnosť je však obmedzená, takže letná sezóna si vždy vypýta novú.

Veľmi praktické sa nám zdali byť priečinky v dverách. Sú ľahko prestaviteľné a s 11 centimetrovou hĺbkou ponúkajú dostatok priestoru na skladovanie početného počtu džúsov a mlieka v kartónových obaloch. Do dvierok pohodlne vošla i filtračná konvica na vodu.

Vnútorný priestor je možné hodnotiť ako priestranný a veľmi dobre členený. Aktívna ventilácia, rýchly návrat teploty na nastavenú hranicu a teleskopické výsuvy stoja rozhodne za to. Čo však vo výbave nenájdete je zóna so samostatne nastaviteľnou teplotou pre uchovávanie chladeného mäsa či rýb – nezostáva nič iné ako siahnuť po kompromise a využiť panel na regulovanie teploty.

Mraznička – dobre členená klasika
Mraziaca časť má objem 93 litrov a rozdelená je na tri zásuvky tak, aby nebol problém ani s umiestňovaním objemnejších balení pokrmov.

Vrchný priestor má výšku 21 centimetrov, zvyšné dva 19 centimetrov. Spodná zásuvka je skrátená o jednu tretinu, pretože sa za ňou nachádza kompresor. Manipulácia so zásuvkami je pohodlná, priehľadné čelá ponúkajú prehľad o obsahu.

Skvelou vychytávkou je dvojica držiakov na dvierkach, do ktorých je možné zasunúť pokrmy balené v plochých krabiciach. Do dvierok je možné zasunúť dve balenia pizze, poslúžia však i na krízovú úschovu vreciek s mrazenou zeleninou. Bonusový priestor navyše sme ocenili – problém s plnými zásuvkami do ktorých sa pizza nevmestí snáď pozná každý.

Medzi zásuvkami sa nachádzajú kovové rošty výparníka, ktoré zaisťujú mrazenie. Počas prevádzky sa na nich hromadí kondenzovaná námraza, takže pravidelná údržba odmrazovaním je nevyhnutnosťou. Pri odmrazovaní sme zistili, že tento proces v lete netrvá dlhšie ako dve desiatky minút, takže ide skôr o bezobslužnú rutinu, ako o príťaž.

Digitálnemu panelu prehľadnosť nechýba
Ovládací panel bol zostavený s patričnou jemnosťou a prehľadnosťou i napriek tomu, že sa zaobišiel bez jediného slova textu, ktorý by bolo potrebné lokalizovať. Všetko sa točí okolo názorných symbolov, ktorých význam pochopí každý. Kvalitné podsvietenie sa osvedčilo i na priamom oslnení cez deň, jemná intenzita nepôsobila večer rušivo.

Voľbu funkcií a ich potvrdzovanie zabezpečuje dvojica membránových tlačidiel, zmenu teplôt obslúžia tlačidlá + a -. Aká je aktuálna teplota v chladiacej a mraziacej časti sa nedozviete – displej zobrazuje iba tú teplotu, ktorú ste pre dvojicu priestorov navolili. Pri sprevádzkovávaní však automat pípaním informuje o tom, že mraznička ešte stále nedosiahla kalibrovanú teplotu a nechýba ani upozornenie v prípade, ak zabudnete zavrieť dvere.

Všetky aktivované funkcie sa na displeji zobrazujú vo forme grafických symbolov, ak časový limit ich behu vyprší, automaticky zmiznú. Ak sa automat rozhodne spustiť vo vnútri ventiláciu, na displeji sa rozsvieti ikona 6 zmyslu.

S polovičnou náplňou je prevádzka lacnejšia
Aj napriek tomu, že ide o chladničku patriacu do energetickej triedy A+ so spotrebou 0,78 kW denne, v prípade že jej objem nevyužijete naplno, prevádzka môže byť ešte lacnejšia. V režime polovičnej náplne mraziacej časti je možné spotrebu znížiť o 7 percent. Stačí všetky pokrmy vložiť do strednej zásuvky a aktivovať funkciu na paneli. Naopak, ak sa rozhodnete odísť na dvojtýždňovú dovolenku a budete spokojní ak bude bežať iba mraziaca časť, po vyprázdnení chladiaceho boxu môžete jeho chladenie deaktivovať. Všestrannosť je skutočne na mieste a sezónnosť v domácnosti je možné využiť na úsporu.


Dohľad nad teplotou dokáže zefektívniť chladenie
Funkcia rýchleho ochladzovania a rýchlozmrazovania čerstvých surovín a pokrmov dokáže upraviť výkon tak, aby boli potraviny vychladené na predpísanú teplotu v čo najkratšom čase. V chladničke je táto funkcia kombinovaná s obehom vzduchu zabezpečeným 6. zmyslom, v mrazničke sa bude v pracovnej fáze ignorovať teplota nameraná senzorom. Rýchlozmrazovanie nám pri teste ukázalo, že zelenina si môže zachovať svoju sviežosť a jemnosť, naopak rýchle chladenie udržalo kvalitu mäsa pod kontrolou. Ide o praktické funkcie, na ktorých prítomnosť si človek musí zvyknúť. Preklikať sa k nim na paneli nie je problémom.

Ocenili sme, že elektronika monitoruje výpadky napájania a okamžite po nabehnutí urobí všetko pre to, aby boli prednastavené teploty dosiahnuté opäť. Na displeji zostáva informácia o výpadku ako aj to, na akú hranicu teplota vo vnútornom priestore klesla. Ak nie je prerušenie napájania dlhšie ako 12 hodín, teploty zostanú zvyčajne v normáli.

Párty režim na nezaplatenie
Tam kde sa za zábavou schádza veľká spoločnosť, tam je neraz problém s chladením nápojov, vína a alkoholu. „Párty“ režim chladničky zvláda túto úlohu v rekordnom 30 minútovom čase. Fľaše traba vložiť do mraziaceho boxu a aktivovať rýchlochladenie. V momente, keď dosiahne ich obsah servírovaciu teplotu, ozve sa zvukový signál, ktorý vás upozorní na to, že je potrebné vybrať ich.

Pri testovaní sme zistili že všetko pracuje tak ako má, jedinou podmienkou je, aby bolo v zásuvkách dostatok miesta. Niekoľko krát sa stalo, že sme museli mrazené pokrmy dočasne preložiť do chladiaceho priesotru v termotaškách, aby sme túto funkciu mohli využiť.

Verdikt: všestranná a atraktívna
Počas štvortýždenného testu chladničky Whirlpool ARC 6708 IX sme sa presvedčili o tom, že doplnkové funkcie nie sú iba medovými motúzmi do produktového katalógu ale skutočným prínosom, ktoré v domácnosti človek skutočne využije. Praktické vnútorné členenie, prehľadné ovládanie a takmer bezúdržbový beh nám ukázali že chladnička môže byť oporou i v dynamickej živej domácnosti, kde raz treba zvládnuť nápor čerstvej zeleniny či mäsa, alebo naopak vychladiť v krátkom čase nápoje, aby si všetci po práci oddýchli. Spoľahlivý a tichý chod nás oslovili rovnako, ako nízka spoteba, antibaktetirálny filter a kvalitné precízne vyhotovenie detailov a dizajn. Ak patríte k tým, ktorým záleží na kvalite uchovávaných pokrmov a prichádzate do styku s čerstvou zeleninou a mäsom, ktoré je potrebné čo najšetrnejšie zmraziť, výberom tohto modelu chybu rozhodne nespravíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 165
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 831
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 577
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 426
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 008
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 172
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 009
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 696
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.

4 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h

Neprehliadnite tiež

Amanda Gormanová

Jej knihy sú vypredané.

21 h
Tartaletky s bielou čokoládou

Recepty na rezy, torty aj cheesecake.

22. jan

Existuje správny počet detí v rodine?

14. okt