SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Vek nie je číslo

Kde sú najväčšie riziká vekovo rozdielnych párov? S čím sa musia vyrovnať? V spoločnosti ešte stále bojujeme s predsudkami, ktoré v nás vyvolávajú páry s väčším vekovým rozdielo.

V spoločnosti ešte stále bojujeme s predsudkami, ktoré v nás vyvolávajú páry s väčším vekovým rozdielom. Najmä ak ide o staršiu ženu a mladšieho muža, nechápavo krútime hlavou, čo týchto dvoch ľudí môže spájať, navzájom priťahovať. Psychologička Zuzana Kaščáková si myslí, že je to pravdepodobne dané spoločnosťou. Akosi prirodzenejšie prijímame páry vytvorené starším mužom a mladšou ženou. Muž je aj vo vyššom veku vnímaný ako zrelší, pre mladšie ženy príťažlivý. „Naopak, staršia žena je chápaná skôr ako stabilná časť rodiny, ktorú tešia a napĺňajú práve tieto rodinné povinnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Často práve takýto konzervatívny pohľad na ženy môže poburovať, pretože vystupuje priveľmi zo zaužívanej formy spolužitia,“ vysvetľuje Kaščáková. Poukazuje pritom aj na fakt, ako spoločnosť vníma mladé ženy. Sú krásne, príťažlivé, staršiu dámu však považujeme za opotrebovanú, takmer nepotrebnú bytosť, čo nemusí byť vôbec pravda. Vo všeobecnosti však podľa psychologičky platí, že extrémne veľký vekový rozdiel medzi párom vyvolá vlnu kritiky iba na pár dní. „Počiatočný rozruch okolo nerovného vzťahu postupne upadne, najmä, keď si okolie zvykne a vidí, že vzťah je normálny,“ myslí si Kaščáková. Vyhrotenejšie reakcie okolia prežívajú páry s väčším vekovým rozdielom v menších mestách, pretože ich posudzuje oveľa viac ľudí ako vo veľkomeste.

Zahoďme predsudky
Marta Kusá z Bratislavy sa zoznámila s Milanom v čase, keď on mal tridsaťdva rokov. Marte ťahalo na štyridsiatku. Mala za sebou jedno nevydarené manželstvo, žila sama s dospievajúcou dcérou. „Nečakala som, že sa Milan stane mužom môjho života. Najskôr som náš vzťah brala trošku na ľahkú váhu, hoci som Milana hneď od začiatku mala rada. Priznávam, sama som zápasila s predsudkami, nedôverovala som priateľovi, dlho som si vymýšľala dôvody, prečo chce byť s nami. Nechcela som si pripustiť, že nás má rád,“ spomína po piatich rokoch na začiatok partnerstva Marta.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes už manželia nevychovávajú iba Martinu dcéru, ale aj spoločného syna. Všetkým ženám, ktoré sa ocitli v jej pozícii, odkazuje, že najdôležitejšie je prijať fakt vekového rozdielu a zahodiť predsudky za hlavu. Iba tak dokážeme odolávať najrozličnejším pripomienkam okolia. „Samy musíme byť vyrovnané so situáciou. Prirodzene, to isté platí pre partnera,“ vysvetľuje.

Problematickejšie vzťahy
Dôvodov, prečo si staršia žena nájde mladšieho partnera, môže byť niekoľko. Môže sa cítiť dostatočne mlado, rovesníci sa jej môžu zdať nudní, málo otvorení novým veciam, môže mať potrebu starať sa o niekoho, byť partnerkou, ktorá má viac skúseností a byť tak zdrojom inšpirácie, či hľadať sexuálne aktívnejšieho partnera. „Prípadne sa celkom jednoducho zaľúbi a zistí, že majú podobné pohľady na život, záujmy a chcú prežiť pekný vzťah napriek vekovému rozdielu,“ pripomína Kaščáková. To isté platí aj pre mladého muža, ktorý si našiel staršiu partnerku.

Skryť Vypnúť reklamu

Kameňom úrazu vekovo nevyvážených vzťahov bývajú najmä rozdiely vyplývajúce z potrieb, názorov či plánov typických pre to-ktoré vekové obdobie. Najmä pre vzťahy s generačným rozdielom prestáva byť vek iba číslom. „Obaja partneri by si mali uvážiť, čo od daného vzťahu očakávajú, pretože to môžu byť veci veľmi odlišné. Ak však partner vie, čo chce ten druhý a tiež majú spoločné aspoň niektoré pre nich dôležité záujmové oblasti, ktoré ich oboch tešia, takýto vzťah by nemal byť problémom. Keďže je tu aj generačný rozdiel, na oboch partnerov sa kladú o niečo väčšie nároky na robenie kompromisov. Pri vzájomnom pochopení, úcte a tolerancii by to nemal byť problém,“ upozorňuje Kaščáková.

Úloha sexuality
Je všeobecne známe, že muž je na vrchole svojich biologicky podmienených sexuálnych síl v období osemnástich až dvadsiatich rokov. Má najvyššiu hladinu androgénov, vysoko nastavené libido a je silne vzrušivý. „To čo mu chýba, je milostná skúsenosť, jeho sexualita má prvky nezrelosti. Mladšie ročníky si jednoducho sex ešte nedokážu tak vychutnať ako starší muži. Tu sa vlastne otvára priestor na to, aby staršia, mentálne aj sexuálne skúsenejšia partnerka mladého muža očarila, zaujala a často aj uviedla do tajov umenia milovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Je mnoho mužov, ktorí vo veku okolo dvadsať rokov mali milostný vzťah so staršou ženou. Mnohí muži na tieto vzťahy spomínajú veľmi dobre. Pochvaľujú si prístup zrelej ženy, jej trpezlivosť, nápaditosť, vášeň,“ objasňuje sexuologička Danica Caisová. Milostných vzťahov medzi mladým mužom a staršou ženou je pomerne veľa. Naopak, partnerských vzťahov vekovo rozdielnych dvojíc je podstatne menej, sú zriedkavejšie. „Mužov, ktorí si nachádzajú podstatne staršie partnerky, možno rozdeliť do dvoch skupín: muži - večné deti - hľadajú v staršej žene nielen partnerku, ale aj matku. Druhú skupinu tvoria muži s dušou zálesáka - muži nekonvenční a nekonformní,“ tvrdí Caisová.

Drobné riziká
Vhodnosť alebo nevhodnosť sexuálneho vzťahu s vekom nesúvisí. Ide ruka v ruke so psychickým a telesným zdravím, zachovanou túžbou po sexuálnych aktivitách a samozrejme aj s tým, či existuje vhodný partner na sexuálny život. „V neskoršom veku je mnoho ľudí osamelých, žijúcich dlhé roky bez sexuálnej aktivity. Majú preto obavy z toho, či by dokázali ešte žiť pohlavným životom,“ hovorí Caisová. Tieto obavy sú také veľké a silné, že nemajú odvahu na to, aby sa pokúsili nájsť si partnera. Mnohým ani nenapadne, že niektorí z nás si najväčšiu lásku svojho života nájdu napríklad až v domove dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké najväčšie riziká však podľa Caisovej prinášajú vzťahy s väčším vekovým rozdielom? Niektoré sú všeobecné. Žiaden vzťah nemá istú budúcnosť. „Akoby na vzťahoch bola jediná istota, že sú neisté. Špecifické riziká sa odvíjajú najmä od očakávaní. Čím sú očakávania od vzťahu a partnera nereálnejšie, tým sme sklamanejší,“ myslí si sexuologička. Očakávať, že vášeň, ktorú cítime v čase, keď sme akútne zaľúbení, pretrvá roky, je nereálne. Platí to však pre všetky vzťahy, bez ohľadu na vekový rozdiel. Vášeň, zákonite totiž ustupuje s dĺžkou vzťahu. Bez ohľadu na to, aký vekový rozdiel je medzi partnermi. Sexuálny život dvojice sa postupne ustáli na frekvencii styku asi dvakrát týždenne. „Celkom osobitým rizikom je však fakt, že čím je žena staršia, tým je jej schopnosť mať deti menšia. Všeobecne platí - ak je vzťah dobrý, vek a vekový rozdiel sú zanedbateľné premenné, a ak je vzťah zlý, tak to tiež nie je podstatné. Vek a vekový rozdiel je dôležitý iba z hľadiska reprodukcie, ktorá je u ženy obmedzená klimaktériom. Žiadny iný význam v kontexte kvality vzťahu nemá,“ dodáva sexuologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitá vyváženosť
Vzťah vekovo rozdielnych partnerov ohrozuje fakt, že pre každé životné obdobie je charakteristický určitý životný štýl, filozofia, túžby, ciele, motivácia. Problém môže nastať, keď sa skĺbia rôzne štýly, predstavy. Keď starší partner očakáva, že jeho mladšia polovička dozrie a bude pozerať na svet jeho očami a naopak, keď mladší zabudne na obmedzenia, ktoré prináša vek a vyžaduje tempo mladého tela a ducha. Postupne sa takéto partnerstvo môže zmeniť na kombináciu rodičovsko-detskej komunikácie. „V niektorých partnerstvách vzory rodič-dieťa, ochranca-ochraňovaný sú očakávané zo strany oboch partnerov. V takomto prípade to nie je pre vzťah ohrozením. Ak však človek očakáva rovnocenného partnera, ale ten prejde do úlohy rodiča dávajúceho ponaučenia a dozerajúceho na správne smerovanie a výchovu, alebo do úlohy dieťaťa, ktoré očakáva, že bude milované a odpustí sa mu vždy, čokoľvek urobí, nastáva problém,“ tvrdí psychologička. Je dôležité, aby si toto svoje správanie človek uvedomil a ubrzdil ho. Alebo, ak druhý partner takéto tendencie zbadá, je dobré, ak sa skúsi s partnerom porozprávať. Je tu však na mieste takt, aby efektom nebolo pobúrenie zo strany „obvineného“ partnera, ale rozhovor, ktorý vedie k objasneniu situácie a jej náprave.

Mať dieťa?
Častým kameňom úrazu vekovo rozdielnych párov je iný pohľad na založenie novej rodiny. Zväčša býva otvorená otázka mať či nemať dieťa. Ak sa však obaja partneri dohodnú na vytvorení rodiny s deťmi, nemal by tu byť veľký problém. Je však dobré zvážiť všetky za a proti. „Treba sa spoločne porozprávať o perspektíve do budúcnosti. Päťdesiatnik môže byť nadšený perspektívou dieťaťa, ale mal by si uvedomiť, že dieťa môže začať byť samostatné až v veku dvadsiatich až dvadsiatich piatich rokov, keď on bude oslavovať 70 - 75 narodeniny. Je pravda, že deti udržiavajú aj starších rodičov vo väčšej aktivite, ale nemusí to byť pravidlom. A tiež mnohí starší ľudia chcú mať viac pokoja a času pre seba, a výchova so všetkým, čo k tomu patrí, je dosť náročná,“ upozorňuje na záver Kačšáková.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina ľudí nám fandila
Zdenka Pánisová (36), manažérka v oblasti ľudských zdrojov
V čase, keď sa Zdenka s dnes už manželom zoznámila, mala tridsať rokov. Muž jej snov mal štyridsaťšesť. Hoci v ich vzťahu nejde o extrémne veľký vekový rozdiel, našli sa ľudia, ktorí vyjadrili nedôveru a viac-menej zápasili s predsudkami pri výhľade do budúcnosti. „Reakcie okolia boli naozaj rôzne, väčšina ľudí nám však fandila. Môj manžel je sympatický a spoločenský, moji známi si ho hneď obľúbili. Rovnako to bolo aj s rodinou. Dokonca mnoho ľudí bolo prekvapených, keď sa dozvedeli, koľko má rokov, keďže pôsobí mlado a vitálne,“ bez okolkov vysvetľuje.

Po štyriapolročnom spolužití sa pár rozhodol vstúpiť do stavu manželského. „Život máme postavený na takmer identických hodnotách, vzájomne sa dopĺňame. Obaja sme žili úplne odlišným spôsobom života. Odkedy sme spolu, trávime takmer všetok svoj voľný čas spoločne. Žiaľ, vzhľadom na naše pracovné vyťaženie ho nie je veľmi veľa, o to intenzívnejšie ho prežívame,“ pochvaľuje si Zdenka a dodáva, že so svojím vzťahom je nadmieru spokojná. Za dôležité tiež považuje vedieť urobiť kompromis a vedieť sa o veciach otvorene porozprávať a vysvetliť si ich. Vie, že naplnením kvalitného, harmonického vzťahu je dieťa. Radi by raz pocit zo spoločného rodičovstva okúsili, ale nič nechcú plánovať či urýchľovať. Nechávajú to na prirodzený vývoj. „Môj manžel už bol ženatý a z predchádzajúceho manželstva má dve dnes už dospelé dcéry. Dokonca sa minulý rok stal starým otcom, takže ja som vlastne nevlastnou starou mamou,“ smeje sa. Zdenka si myslí, že každý fungujúci vzťah bez ohľadu na vekový rozdiel musí byť založený na láske, tolerancii a kompromisoch.

Čo je Oidipov komplex?
Podľa Freudovej teórie sa dieťa dostáva v určitom štádiu svojho vývinu do pozície, keď sa nadmieru prikloní k rodičovi opačného pohlavia a vytvára sa nepriateľstvo voči rodičovi rovnakého pohlavia. Ak dieťaťu chýba počas tohto obdobia či už prítomnosť rodiča opačného pohlavia, alebo jeho záujem môže sa to odraziť v dospelosti. Vtedy môže vyhľadávať starších partnerov, ktorí mu poskytujú to, čo si nemohli skúsiť v detstve. Keďže je to však len jedna z vývinových teórií, nie je ňou podmienený každý vzťah s väčším vekovým rozdielom partnerov. Freud dokonca tvrdí, že Oidipov komplex prežíva každý človek medzi tretím až piatym rokom života.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď je žena staršia
V šoubiznise vonkoncom nie je novinkou, keď si staršia, úspešná žena začne vzťah s mladším partnerom. Na Slovensku sa najvýraznejšie zapísala do vzťahu s vekovým rozdielom herečka Zdena Studenková, ktorá je od svojho partnera Braňa Kostku staršia približne o osemnásť rokov. V Česku sa vekovým rozdielom chváli speváčka Lucie Bíla, ktorá má za manžela o pätnásť rokov mladšieho Noida. Vo svete patrí medzi najznámejšie ženy v zrelom veku, ktoré sa rozhodli pre vzťah s mladším mužom, herečka Demi Moore, ktorá je od Ashtona Kutchera staršia o pätnásť rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 816
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 057
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 257
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 993
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 694
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 508
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 293
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 596
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 490
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 578
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

SERIÁL O NEKONVENČNÝCH LÁSKACH

Jefferson napísal, že všetci ľudia sú si rovní a so svojou otrokyňou mal deti

Je to príbeh lásky alebo zotročenia?

Z filmu Jefferson v Paríži, 1995
Seriál o nekonvenčných láskach

Vzal si svoju dcéru? Woody Allen svoj vzťah celé roky obraňuje

Príbeh nekonvenčnej lásky sprevádzajú tiene zneužívania.

Soon-Yi Previn a Woody Allen.

Kyseliny majú zlú povesť, no pleti naozaj prospievajú

Poradíme, ako ich zaradiť do dennej rutiny.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?