
Vlastne si uvedomujete, že váha je len neživý objekt. Predmet. Vec. Má však zázračnú moc ovplyvniť vašu náladu. V závislosti od toho, kde sa hrot ručičky zastaví, vás zaplaví všeobíjmajúci pocit šťastia alebo naopak budete znechutená a zdepkovaná znepríjemňovať život ostatným v priebehu celého zvyšného dňa. Dobré viete, aké je hlúpe prikladať význam jednému číslu. A napriek tomu - nemôžete si pomôcť.
Keď držíte diétu, do bodky sa riadite predpísaným jedálníčkom, poctivo v pravidelných intervaloch cvičíte a jednoducho chcete nejaký dokaz, že to všetko potenie a funenie a odriekanie má nejaký význam. Že nemárnite čas a energiu zbytočne.
A tak vaše prvé kroky každé ráno smerujú k NEJ. Prvá vec, ktorú po zobudení urobíte je, že sa postavíte na váhu. Teda nie, takmer prvá. Predtým zo seba odložíte a vylúčite všetko, čo by mohlo nejakým spôsobom ovplyvniť či skresliť výsledné číslo. Chcete presné výsledky.
Postavíte sa na váhu. Zadržíte dych. Pozriete dolu. V priebehu mikrosekundy sa nádej transformuje na hnev a ten následne na depresiu. Ako to, že vážite o pol kila viac než včera?! Ako je to len možné? Možno je pokazená váha. Alebo ste na ňu zrejme stúpli príliš sťažka.
Ešte jeden pokus. Zleziete dolu a po pár sekundách vyskočíte späť. Zadržíte dych. Pozriete dolu. Rovnaké číslo. Ortieľ je nemilosrdný. Ručička nepozná zľutovanie.
To je také nefér! Vzdávate to. Nechápete, kde sa stala chyba . Veď predsa na sebe tvrdo makáte! Snažíte sa, naozaj. Chce sa vám plakať. Ale to až po tom, čo váhu roztrieskate o stenu.
Čo s tým?
Napriek tomu, čo vám bolo povedané, váhy nie sú neomylným sudcom, ktorých rozsudok je nepopierateľný a definitívny. Najmä ak si kontrolujete vážením hmotnosť častejšie než raz denne. Pokojne môžete pribrať pol kilogramu až dve kilá – závisí to od vášho menštruačného cyklu. Alebo preto, že ste deň predtým jedli čosi, čo spôsobilo zadržanie vody vo vašom tele. Neznamená to hneď, že niečo robíte zle. Vaše telo skrátka zadržiava vodu. Žiadna tragédia. Čím častejšie sa vážite, tým viac odchýliek vám bude ručička na váhe ukazovať.
Ak chcete zistiť, či ste schudli, použite obyčajný krajčírsky meter. Býva často spoľahlivejší než váženie hmotnosti. Miery si zapíšte a následne porovnajte s predošlými hodnotami. Podľa ubúdajúcich centimetrov zistíte, či je vaše diétovanie účinne alebo je čas na zmeny. Merajte sa zhruba raz za týždeň, v rovnaký deň ráno a s prázdnym žalúdkom.
Nevylúčte váhu, ako kontrolóra, zo svojho života úplne – len preto že neprináša očakávané výsledky. I keď na ňu nie je stopercentné spoľahnutie, je užitočnou pomôckou pri prehľade o vašom zdravotnom stave.
Mnohí odborníci na výživu odporúčajú kontrolovať hmotnosť minimálne raz za týždeň, ideálne každý druhý deň a vždy za rovnakých podmienok. Najlepšie ráno, hneď po zobudení, nalačno a po návšteve toalety. Nezabúdajte, že kolísanie váhy zo dňa na deň je bežný jav, ktorým by ste sa nemali znepokojovať.