SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Electrolux ErgoRapido 2v1 – tanečné sólo pre vysávač

Tyčové vysávače sú v domácnostiach obľúbené vďaka tomu, že sú v pohotovosti vždy pripravené odstrániť z podlahy nečistoty a prach. Ich čaro spočíva v tom, že sa nemusíte znervózňovať vyťahovaním vysávača zo skrine, pripájaním kábla do zásuvky či nastavova

+ elektrická rotačná kefa
+ intenzívne čistenie
+ bezproblémová výdrž
+ dve možnosti použitia

ním hubice. Jednoducho ho zvesíte z podstavca a pár ťahmi poupratujete tam, kde je to potrebné. S jeho odkladaním je to rovnako jednoduché.

Keď Electrolux ohlásil dostupnosť vynoveného modelu ErgoRapido 2v1 na trhu, neváhali sme a rozhodli sme sa otestovať ho v redakcii. Výrobca avizoval novú efektívnu rotačnú kefu, vyšší výkon a inovácie pri obsluhe odpadovej nádoby. My sme sa sústredili na to najhlavnejšie. Dokáže ErgoRapido 2v1 v domácnosti plnohodnotne zastúpiť klasický vysávač? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Atraktívnosť a eleganciu mu neodopriete
Keďže tyčový vysávač nepatrí do skrine ale vždy je pripravený v kúte kuchyne, obývačky či chodby poslúžiť pri upratovaní, jeho vyhotovenie a dizajn sú omnoho dôležitejšie ako pri strojoch s tradičnou konštrukciou. Už na prvý pohľad je zrejmé, že dizajnéri mali pri svojej práci voľné ruky a mohli sa venovať naplno nielen povrchovej úprave ale i tvaru.

Jemný metalízový finiš skvele kontrastuje s gumovými konštrukčnými prvkami, štíhle dlhé telo nápadne pripomína jednorazovú žiletku na holenie. Výrobca zvolil jemné atraktívne farby a šikovnou hrou s leskom, zaobleniami a tvarmi dodal tomuto vysávaču punc exkluzívnosti a luxusu. Metalízový nástrek však nie je fixovaný lakom, takže pri kolíziách so stenou či prekážkami sa jemne opotrebováva.

Stabilitu stojanu oceníte
Aby ste nemuseli neustále riešiť problém kam s vysávačom, výrobca ho dodáva v sade s nabíjacou základňou, ktorá slúži ako podstavec pre jeho odkladanie. Dizajnové vyhotovenie v neutrálnych šedých farbách ladí s vysávačom a dvojica modrých LED indikátorov navodzuje jemný industriálny podtón. Úloha podsvietených panelov je prostá – informujú vás o tom, že napájací adaptér je správne pripojený a vysávač sa vždy po zasunutí do stojana nabije.

Nedozviete sa však či sa nabíja, alebo už nabitý je. Podsvietené panely nie je možné vypnúť, takže sa môže stať, že v uhladenejšom útulnejšom interiéri môžu pôsobiť trochu rušivo. Podsvietenie je však dostatočne tlmené na to, aby v tmavej miestnosti neoslepovalo.

Podstavec je vyvážený tak, aby ani pri zasunutí vysávača nebolo jeho ťažisko príliš vysoko. Ocenili sme vysokú stabilitu, ktorú nenaruší ani zvedavé dieťa či domáce zvieratko. Výhodou je, že počíta i s pevným osadením na stenu. Dvojica skrutiek umožňuje pevne spojiť podstavec s obvodovou stenou tak, aby poslúžil i v karavane či na palube víkendovej jachty.

Parkovanie a vyberanie vysávača je bezproblémové, správnu polohu v stojane dosiahnete bez toho, aby ste museli získať potrebnú zručnosť. Je zrejmé, že vývojári zúročili skúsenosti, ktoré získali pri konštrukcii predchádzajúceho modelu.

Zalomte ho ako „flintu“
Pri rozbaľovaní vysávača nás prekvapili malé rozmery krabice. Ukázalo sa, že úspora miesta bola dosiahnutá tým, že rukoväť vysávača je možné v jej strede rozobrať, povytiahnuť a prihnúť tak, aby zostala kabeláž neporušená. Obe časti sú zasunuté do seba a spoj je zaistený kovovou skrutkou. Po konštrukčnej stránke ide o stabilné a kvalitné riešenie, ktoré nezlyhá ani pri dlhodobom používaní.

V rukoväti sa nenachádza nič iné, iba kabeláž a trojpolohový kolískový vypínač. Znamená to, že všetky akumulátory, nabíjací obvod a obslužná elektronika sa nachádzajú v ručnom vysávači, ktorý je zakliknutý do tyče. Tá plní dve úlohy – umožňuje regulovať v dvoch stupňoch sací výkon a vyzbrojuje ručný vysávač hubicou, ktorá má vo výbave rotačnú kefu.

Zo začiatku nás nie príliš oslovila hmotnosť kompletnej zostavy, ktorá sa vyšplhala na hranicu približujúcu sa k 3 kg. Voľný pohyblivý kĺb a dlhá páka rukoväte sa podpísali nad pocitom „ťarchy“, ktorú človek pri plastovom útlom vysávači neočakáva. V priebehu niekoľkých dní sme však zistili, že vďaka flexibilnému kĺbu, pohodlnej rukoväti a hubici na kolieskach ho dokáže bez starostí obslúžiť i 5 ročné dieťa. Vysávanie sa stáva zábavou a nie otravnou povinnosťou.

Flexibilný kĺb mu pristane
Zaujala nás skvelá manévrovateľnosť, ktorá je výsledkom dômyselnej kombinácie plastových koliesok na hubici a kĺbu, ktorý je možné natáčať všetkými smermi. I bez najmenších zručností sa rukoväť stáva komfortným nástrojom na manévrovanie. Jej pootočenie do strán spôsobí okamžité zabočenie želaným smerom, sklopenie umožní pohodlné dosiahnutie pod pohovku či radiátor. Vysávač exceloval pri manévrovaní na kobercoch, ale i na rovných podlahách.

I keď domácnosti obľubujú viac koberce, laminátové a drevené podlahy ako dlažby, zistili sme, že vysávanie dlažby s väčšími škárami by mohlo byť pohodlnejšie, ak by kolieska neboli vyrobené z plastu, ale z tvrdej gumy. Ich chod by bol o čosi tichší a s dobrou povrchovou úpravou by nemali byť problémom ani na kobercoch.

Bez vhodnej doplnkovej výbavy môžu byť kolieska na hubici príťažou. Vysávač nie je možné oprieť o stenu a pri každom odložení sa k nemu musíte skláňať. Výrobca sa pri predchádzajúcom modeli poučil a tento model vynovil gumovou protisklzovou plochou na spodnej časti rukoväti, na ktorej sa nachádzajú výstupky. Tie zaistia, aby vysávač pri opretí o parapetnú dosku, stolík či čokoľvek iné na kolieskach neskĺzol a pri páde sa nepoškodil. Ide o drobnosť, prínos je však veľký.

Rotačná kefa na nezaplatenie
Je to práve rotačná kefa, ktorá dokáže pri akumulátorovom vysávači kompenzovať jeho slabší sací výkon. Efektívnosť čistenia viac ako zdvojnásobuje a dokáže sa precízne postarať i o tie podlahy, kde akumulátorové vysávače bez rotačnej kefy zlyhávajú.

Špirálovitá kefka s jemným krátkym vlasom je vybavená elektrickým pohonom a jej prítomnosť sa prejaví nielen na zbere vlákien, vlasov a srsti zvierat, ale i na hĺbke odstraňovania prachu z koberca. Pri testoch sme simulovali dve situácie – vysávanie podlahy s osadenou kefkou a bez nej. Miestnosť sme rozdelili na dve rovnaké časti a po prechode ručného vysávača sme zvyšok dočistili výkonným vysávačom s cyklónovou jednotkou. Kým na časti kde sme kefku nepoužili bol „úlovok“ štedrý, segment ošetrený rotačnou kefkou príliš mnoho nečistôt a prachu pri dozbere neposkytol.

Sústredili sme sa na hodnotenie vysávania kobercov. Na nízkom hladkom vlase rotačná kefka exceluje a efektívnosť čistenia je dostatočná na to, aby ste sa používaním tradičného vysávača zaoberať nemuseli. Niekoľko krátkych vysávaní v priebehu týždňa stačí na to, aby bol koberec vizálne vporiadku a nevíril sa z neho prach. Jediným problémom sú extra jemné prachové čiastočky – vysypaná odpadová nádoba s prachom, kakao či hladká múka dajú pri odstraňovaní vysávaču trochu zabrať. Problematická nie je srsť zvierat, nemusíte sa trápiť s pieskom či bežnými znečisteniami z podrážok topánok. Vysávač si s nimi poradí hravo. Ten náš s výkonným cyklónom, ktorý sa zvyčajne o koberce stará, skončil na celú dobu testu v skrini – nemuseli sme ho použiť ani raz.

Pri kobercoch s dlhým vlasom nie je efektívnosť čistenia uspokojivá. Rotačná kefa slabý sací výkon nedokáže kompenzovať a na hraciu plochu musí nastúpiť silný kvalitný vysávač. Ak vo vašej domácnosti tomuto druhu materiálov neholdujete, môžete toto obmedzenie oželieť.

Na laminátovej podlahe, PVC či dlažbe sme zaznamenali veľmi dobré výsledky a podlahy boli dokonale zbavené prachu i nečistôt. Jemná kefa má slabý leštiaci efekt a už po niekoľkých ošetreniach podlahy sa na jej povrchu objavuje lesk, ktorý sa z nej pri používaní vytratil.

Cyklónová jednotka má duálny filter
Vysávač používa na oddelenie prachu od vzduchu cyklónovú jednotku, ktorá je vybavená dvojvrstvovým filtrom. Ocenili sme kontrastné farebné odlíšenie manipulovateľných častí a skutočnosť, že čisteniu filtra nie je poterbné venovať mnoho pozornosti. Nový pružinový systém s tiahlom oklepe z látkového filtra prach a nečistoty, vysypanie odpadu z nádoby je už bežnou rutinou. Ak predsa len budete kvôli niektorým kobercom vysávač používať, využiť ho môžete i na čistenie odpadovej nádoby. Stačí priložiť ústie hadice k servisnému otvoru a podtlak vytiahne z odpadovej nádoby všetky nečistoty.

Nádoba je spolu s filtrami omývateľná vodou, schnutie je pomerne rýchle. Ocenili sme priesvitné vyhotovenie nádoby pre vizuálnu kontrolu jej naplnenia a jednoduchú manipuláciu. Jednoduché je aj čistenie rotačnej kefy – stačí kliknúť na tlačidlo a uvoľní sa bez toho, aby ste pre jej vytiahnutie potrebovali ľubovoľný nástroj.

Výkon a použitie nadvakrát
Čistiaci výkon vysávača je na tyči regulovateľný v dvoch stupňoch. Kolískový prepínač ponúka dve intenzity čistenia, ktoré sú navrhnuté pre koberce a rovné podlahy. Chod je pomerne tichý a rozdiel v nasávaní a rýchlosti rotácie kefy je zreteľný. Pri polovičnom výkone sme namerali približne 18 minútovú výdrž batérií, pri plnom sa dispozičný čas skrátil na 10 minút. To je dostatočný čas na to, aby bolo možné vyčistiť podlahu v byte s výmerou 80 štvorcových metrov.

Ručný vysávač je možné vyklopiť z tyče pre samostatné použitie, dostupný je však iba jeden výkonový stupeň. V doplnkovej výbave je kefka na pohovky a nábytok, ako aj úzky dlhý nástavec pre čistenie nedostupných miest. Ručnú konfiguráciu sme využili pri upratovaní zásuviek, prachu na policiach a odstraňovaní prachu z nedostupných miest – z rohov zásuviek, medzi rebrami radiátora, v medzipriestore matracov či v rohoch miestnosti. Ručný vysávač hravo odstráni zo stola či kuchynskej linky suché nečistoty, ideálny je aj pre upratovanie automobilu. Na napájanie z CL adaptéra však môžete zabudnúť.

Technické parametre: Systém filtrácie: cyklón + duálny filter * Nový systém oklepávania filtra * 9,6V napájie * dva výkonové stupne * motoricky poháňaná rotačná kefa * vyhotovenie 2v1 * stojanová nabíjačka * Kapacita batérie: 20 minút / 80 m2 * rozmery 33 x 32.2 x 72.5 cm * Hmotnosť 2,6 kg

Dostupnosť: www.electrolux.sk
Orientačná cena: 4399 Sk

Hodnotenie: * * * * * (5/5)

Verdikt: zmení váš životný štýl
Nový Electrolux ErgoRapido 2v1 dokáže príchodom do domácnosti odľahčiť životný štýl od nepríjemných povinností a mení starostlivosť o podlahy na niekoľkominútovú bezbolestnú záležitosť. Zistili sme, že si hravo poradí s rovnými krytinami i kobercami s krátkym hladkým vlasom bez toho, aby ste spozorovali, že ste pôvodný vysávač natrvalo odparkovali do pivnice. Jeho batérie sú dostatočné pre pokrytie 80 štvorcových metrov plochy, údržba je jednoduchá a nenáročná. Výhodou je, že vždy vysajete iba to čo vám prekáža vo výhľade a ak nájdete 10 minút voľného času na upratovanie podláh, hravo ním prebehnete byt bez toho, aby ste sa unavili. Skvelá manévrovateľnosť umožňuje dosiahnuť do nedostupných zákutí, vyhotovenie 2v1 je praktické pre veľké upratovanie či čistenie automobilu. V krátkosti povedané – efektívnosť čistenia je možné porovnať s robotickým vysávačom s tým rozdielom, že vám stačí 10 minút na celý byt, avšak pohybovať hubicu po byte budete musieť vlastnoručne. Keď sme vysávač balili do pôvodného obalu, vynorila sa pred nami otázka – čo tak odložiť veľký a nemotorný vysávač na bok a vychutnať si namiesto neho komfort tyčového vysávača? Tento model si rozhodne zaslúži náš redakčný tip.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Desať najkrajších pláží na Korfu
 2. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Koniec čakania na kuriéra
 9. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 10. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 326
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 039
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 850
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 647
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 394
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 688
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 475
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 447
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 070
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kontrola na rakúsko-slovenskej hranici.

Hranice zostávajú dokorán aj po odhalení delta mutácie na Slovensku.


12 h
Veľké škody sú hlásené z obce Lužice.

Masívne poškodených je sedem obcí.


a 2 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Soňa Jánošová

Znásilnenia sa dejú na dozvukoch aj v dlhoročných vzťahoch.


15 h
Klinická psychologička Patrícia Vesel Ganoczyová.

Deti potrebujú počuť, ako sa dá so strachom pracovať.


15 h
Anna Grusková

Anna Grusková o príprave a vzniku inscenácie Demokratka Erža.


23. jún
Alžbeta Göllnerová – Gwerková v pracovni

Život Gwerkovej manželky fascinuje.


23. jún