SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Vysávanie včera a dnes

Tak ako sa mení vybavenie našich domácností, menia sa i naše zvyky pri ich údržbe. Svoju tvár mení i vysávanie. Kým ešte pred niekoľkými rokmi bolo veľké sobotné vysávanie samozrejmosťou, dnes sa o podlahy staráme priebežne tak, aby nám z nášho času táto

povinnosť uberala čo najmenej. Tomuto trendu sa prispôsobili i výrobcovia výsávačov a domácich pomocníkov na údržbu podláh.

Koberce ustupujú do úzadia
I keď koberce ponúkajú mäkký komfort, pohodlie a zachytávajú prach ktorý sa víri v miestnostiach, z našich bytov ich vytláčajú novodobé podlahové krytiny. Veľkej obľube sa tešia laminátové podlahy, dlažby a PVC krytiny. To preto, že sú nenáročné na údržbu a dokážu presvetliť miestnosti tak, že pôsobia väčším dojmom. V domácnostiach však zostávajú i koberce. Ich dominantou sú detské izby a spálne, kde plnia svoju dôležitú úlohu. Poskytujú nám tepelnú pohodu a absorbujú prach, ktorý by sme inak v spánku dýchali.

Skryť Vypnúť reklamu

Iná podlaha, iná stratégia
Pri starostlivosti o koberce rozhoduje sacia sila vysávača a jeho schopnosť preniknúť pri čistení čo najhlbšie do štruktúry vlákien. Nie je dôležité ako často vysávame, ale to, ako si s kobercom poradí vysávač. Rotačná kefa zvyšuje účinnosť čistenia, vysoký sací výkon sa podpíše na precíznosti údržby a vyhotovenie hubice a tyče rozhodne o tom, ako sa pri vysávaní unavíme.

Laminát, PVC, linoleum, dlažba a rovné podlahové krytiny vyžadujú priebežnú pravidelnú údržbu, pretože sa na ich povrchu intenzívne hromadí prach, ktorý sa v miestnosti víri. Zvyčajne nerozhoduje sacia sila vysávača, ale jeho schopnosť efektívne filtrovať prach a komfort, ktorý nám ponúka pri obsluhe. Skvelou doplnkovou funkciou, ktorú málokto očakáva, je i jemná leštiaca sila, ktorú ponúkajú mäkké rotačné kefy. Stratégiu údržby podláh je potrebné voliť podľa toho, po čom chodíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Akčný rádius sa posúva k 13 metrom
Ak má byť vysávanie rýchle, potom je zaiste príťažou, ak treba napájaciu šnúru prepájať medzi zásuvkami vždy, keď opustíte niektorú z miestností v byte. Nová generácia vysávačov myslí na pohodlie a vyzbrojená je veľkým akčným rádiusom, ktorý sa ustálil na hranici 13 metrov. Znamená to, že napájací kábel, hadica a teleskopická tyč sú dostatočne dlhé na to, aby ste celý byt obslúžili z jedinej zásuvky, ktorá je umiestnená v strede bytu. Akčný rádius naše pohodlie rozhodne posilňuje.

Akumulátorové vysávače mieria do domácností
Akumulátorové vysávače síce nemajú vysoký sací výkon, dokážu však efektívne v priebehu minút zmiesť z podlahy a nábytku všetky nečistoty, ktoré prekážajú našim očiam. Na jedno nabitie ponúkajú 8-20 minútovú výdrž a do zbernej nádoby pohltia prach, rozsypané kuchynské suroviny, ale i neporiadok v chodbe, ktorý odpadol z topánok pri vyzúvaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Výhodou akumulátorového vysávača je jeho nízka hmotnosť a to, že je vždy pripravený v nabíjacej stanici, aby sme ho použili. Nezaťažuje nás vybaľovaním, pripájaním, vysávaním celej miestnosti a opätovným odkladaním. Je vždy pripravený zbaviť nás malých či veľkých znečistení.

Ručný vysávač v kuchyni a pri upratovaní
Ručný vysávač je skvelým pomocníkom do kuchyne. Na trhu sú modely určené výhradne pre suché vysávanie, ale existujú i také, ktoré si poradia i s mokrými nečistotami. Zbavia nás neporiadku nielen na zemi, ale i na kuchynskej linke. Zvyčajne sú dodávané v sade s nástavcami, ktoré rozširujú ich použitie.

Čistiaca kefka je ideálna pri veľkom upratovaní a údržbe auta. Zbaví prachu nielen sedačky a pohovky, ale i police v nábytku. Prach zostane uväznený v odpadovej nádobe a handra s leštidlom neznečistí to, čo ste pred chvíľou upratali. Dlhý nástavec sa dostane medzi matrace, dosiahne do kútov miestností za rúry a prenikne medzi rebrá radiátora, ktoré sú magnetom na prach. Praktický je i pri upratovaní kuchynských zásuviek. Ručný vysávač dokáže ušetriť mnoho času. Pri výbere treba myslieť na to najdôležitejšie. Je vybavený stojanom, v ktorom sa automaticky nabíja a sedí bokom, aby neprekážal?

Skryť Vypnúť reklamu

Je praktické, ak je čelo vysávača vybavené kolieskami. Vysávač kĺže po pracovnej doske kuchynskej linky a po policiach bez toho, aby nás bolelo zápästie.

Existuje ešte jedno použitie ručného vysávača, ktoré človek ocení hlavne v letnej sezóne. Je ním možné zo stien pred spaním zozbierať všetky komáre a hmyz bez toho, aby na stenách zostali nepekné fľaky.

Tyčový vysávač i vo formáte 2v1
Tyčový vysávač je veľkým bratom ručného akumulátorového vysávača. Určený je pre priebežnú údržbu podláh v byte. Jednoduchšie modely si poradia s údržbou akejkoľvek rovnej krytiny, lepšie vybavené sú vhodné i pre koberce.

Tyčový vysávač dokáže na jedno nabytie obslúžiť pri polovičnom výkone byt s výmerou 80 štvorcových metrov a exceluje na rovných podlahových krytinách. Stačí 10 minút času na to, aby z podláh celého bytu zmizol prach a zostal v odpadovej nádobe. Je ideálny pre odstraňovanie drobných nehôd z podlahy a človeka neunaví. Dôležité však je, aby bol vybavený nabíjacou základňou, ktorá neprekáža.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak je tyčový vysávač vybavený rotačnou kefou, dokáže si napriek nízkemu saciemu výkonu poradiť i s kobercami s hladkým vlasom. Rotačná kefa zdvojnásobuje efektívnosť čistenia a postará sa i o to, aby z kobercov zmizli vlasy, srsť a vlákna.

Na trhu sa objavili tyčové vysávače vo vyhotovení 2v1, z ktorých je možné vyklopiť malý akumulátorový vysávač pre ručné použitie. Dvojkombinácia uľahčí upratovanie a poteší hlavne majiteľov automobilov.

Nechajte to na roboty
Samostatnou kategóriou sú robotické vysávače, ktoré sa o podlahy postarajú takmer bez asitencie obsluhy. Prekvapia nás upratanou podlahou bez námahy, čistenie miestnosti im však zaberie v priemere 30 – 60 minút. Je príjemné vrátiť sa z nákupu či práce do uprataného bytu, inteligencia robota však vyžaduje doplnkovú investíciu. Najjednoduchšie modely sa dokážu starať vždy o jednu pridelenú miestnosť, drahšie si zmapujú byť a spravujú ho ako celok.

Skryť Vypnúť reklamu

Výkon môže byť zavádzajúci
I keď je sací výkon vysávača pri kobercoch kľúčovým parametrom, na údaje udávané výrobcami na baleniach sa nedá spoliehať. To preto, že neexistuje jednotná metodika na jeho meranie a preto sa hlavní hráči na trhu rozhodli tento parameter neuvádzať.

Príkon vysávača vo wattoch udáva jeho spotrebu. Ak by boli všetky vysávače rovnaké, dalo by sa podľa neho v hrubých rysoch odvodiť, ktorý vysávač je výkonnejší a ktorý nie. Problémom však je, že na sací výkon vplýva mnoho faktorov. Je dôležité aby bolo telo vysávača navrhnuté tak, aby cez štrbiny na spojoch neunikal tlak, rozhodujú parametre hadice, konštrukcia vrecka či cyklónovej nádoby, aerodynamika tyče ale i konštrukcia hubice. Stačí defekt na jedinom zo spomínaných faktorov a sací výkon rapídne klesá. Výrobcovia sa v minulosti nezhodli ani na tom, či sa sací výkon bude merať na vstupe motora, na ústí hadice, tyče či hubice, takže všetky čísla je potrebné brať s rezervou.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlučnosť rokmi klesá
Nové vysávače sa k nášmu pohodliu prispôsobujú i svojou hlučnosťou. Aby nás neobťažovali neznesiteľným revom a hukotom, dostupné sú modely, ktorých motory sú podstatne tichšie ako tie, na ktoré sme zvyknutí z minulosti. Každý ušetrený decibel sa prejaví na tichšej prevádzke, takže nie je prekvapením, že sa na trhu objavili vysávače, ktoré nebudú rušiť vašich susedov ani v noci. Ak ich pri nočnom vysávaní ponecháte na minimálnom výkone, možno si vašu nočnú hyperaktivitu nevšimnú ani ostatní členovia domácnosti, ktorí už zaľahli do postele.

Filtrovanie je alfou omegou
Pri vysávaní rozhoduje nielen to, koľko nečistôt sa z podlahy dostane do hadice vysávača, ale aj to, koľko ich zostane vo vnútri. Preto efektívnosť filtrovania rozhoduje. Ešte pred pár rokmi bolo bežné na vysávačoch udávať, koľko stupňovú filtráciu majú. Ani šesť filtrov postavených za sebou vyrobených pred niekoľkými rokmi nemusí mať takú účinnosť, ako dva filtre postavené za seba dnes. Výrobcovia reagujú na to, že koberce ustupujú pred rovnými podlahami a preto účinnosť filtrovania neustále zvyšujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Filtre sa radia do tried označovaných skratkami HEPA H10, H11, H12 a H13. Čím vyššie číslo je, tým je výstupný vzduch z vysávača lepšie filtrovaný. S istotou možno povedať, že vysávač s filtrovaním H13 poslúži pri upratovaní ako malá čistička vzduchu. Ak by ste do rúk zobrali digitálny merač častíc vo vzduchu, na rušnej ulici by ste ich v metri kubickom namerali viac ako 4,5 milióna. V uzavretej miestnosti, kde sa prach usadil klesá hodnota na 2,5 milióna. Viete kde je vzduch najčistejší – vraví sa že na južnom póle v polárnych oblastiach. Vo vzduchu mrazivej prírody nenájdete vo vzduchu viac ako 10 tisíc častíc na meter kubický. Najmodernejšie vysávače sú ešte úspešnejšie. Počet častíc vo vzduchu na ich výstupe sa blíži k absolútnej nule. Dokážete si predstaviť, čo sa stane so vzduchom v miestnostiach pri vysávaní? Môžete sa rozlúčiť s tým, že prach bude padať na police vášho nábytku.

Skryť Vypnúť reklamu

Vrecká s uzávermi a cyklónové nádoby
Jednoznačná odpoveď na to, či voliť vysávač s cyklónovou jednotkou alebo vreckami neexistuje. Každá technológia má svoje výhody a nevýhody, a preto si každý zvolí tú, ktorá mu vyhovuje. Novým trendom v ponuke vysávačov je kombo – vo výbave je cyklónová nádoba s filtrom, ale aj sada pre osadenie vrecka. Kúpite si jeden vysávač a vždy keď zmeníte názor na vhodnosť vreciek či cyklónu, osadíte ho potrebným príslušenstvom.

Výhodou cyklónových vysávačov s dobre navrhnutou nádobou je, že ich výkon pri napĺňaní prachom neklesá. Kým zle riešené modely pri upchatí filtra kolabujú, tie správne riešené idú ako hodinky. Čistenie nádoby však nemusí byť najčistejšou prácou a o hygiene už vôbec nehovoriac.

Vrecká síce s narastajúcim objemom znižujú výkon vysávača, ponúkajú však vysokú hygienu pri obsluhe. Tie dokonalejšie sú vybavené uzáverom, ktorý zablokuje vstupný otvor a zabráni unikaniu prachu pri manipulácii. Moderné vrecká sú vyhotovené z kombinácie umelých vlákien a papierovej celulózy, takže filtrujú efektívne a pri manipulácii sa nepoškodia.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinkou na trhu sú cyklónové vysávače, ktoré vás špinavými filtrami neobťažujú. Vybavené sú dvojicou filtrov a mechanizmom, ktorý s malou asistenciou obsluhy vyčistí filter tak, aby opäť nadobudol plnú priepustnosť vzduchu a výkon.

Inteligentná hubica neobťažuje
Výbava vysávača je rozhodujúca. Niekto si nedokáže predstaviť vysávač bez ovládania na tyči, pre iného je rozhodujúca hubica. Ak máte v byte jednotný druh podláh, voľba je jednoduchá – výhodná je hubica s rotačnou kefou na koberce a široká hubica s postrannými vláknami na rovné podlahy. Ak sú však krytiny zmiešané, nikoho nebaví meniť hubice a ich nastavenia pri prechode z miestnosti do miestnosti.

Inteligentná hubica sleduje prúdenie vzduchu a druh podlahy tak, aby sa bez zásahu obsluhy prispôsobila povrchu. Mení prúdenie vzduchu a rýchlosť rotovania kefy tak, aby hladko kĺzala po podlahe a jej čistiaci výkon bol čo najvyšší. S inou intenzitou bude čistiť koberce s dlhým vlasom, s inou krátky vlas a úplne inú stratégiu zvolí pre laminátovú podlahu, ktorú jemne preleští.
Ani ten najdokonalejší vysávač nepodá s kvalitnou hubicou dobrý výkon. Preto je treba vnímať ju ako dôležitý pracovný nástroj a nie ako nepodstatné príslušenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dlho vydrží vysávač?
Vraví sa, že vysávač vydrží dovtedy, kým mu motor nezhorí. Áno, je to pravda – ale iba naoko. Vysávače sa i napriek svojej jednoduchosti v priebehu rukov menia tak, že každý 3 ročný cyklus prinesie na trh vlastnosti a technológie, ktoré na predchádzajúcich modeloch dostupné neboli. Tajomstvom nie je ani rozumná doba mechanickej životnosti motora a ložísk. Zvyknú sa opotrebovať v priebehu 5-6 rokov. Výsledok sa prejaví na vyššej hlučnosti a slabnúcom sacom výkone.

Čo ponúka trh?
Aby sme zistili, ako reagujú obchodníci na meniace sa potreby domácností, oslovili sme niekoľkých predajcov, aby nám prezradili, aké novinky „frčia u zákazníkov“ a ktoré modely sa snažia svojimi vlastnosťami osloviť modernú domácnosť. Nie je hanba zbaviť sa starého vysávača i napriek tomu, že ešte stále funguje. Čo tak lepší výkon, vyšší komfort a čistejší vzduch v byte?

Skryť Vypnúť reklamu

Solac AB2850
Cena: 3490 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Rowenta AC 611 701
Cena: 1132 Sk
Doručenie: 149 Sk

CleanMate 365 IVO
Cena: 8717 Sk
Doručenie: 0 Sk**

Solac AB2840
Cena: 3590 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Electrolux ZB403
Cena: 1290 Sk
Doručenie: 149 Sk

Electrolux ZB271
Cena: 3063 Sk
Doručenie: 0 Sk**

Solac AB2800
Cena: 2240 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Dyson DC08 Allergy
Cena: 12040 Sk
Doručenie: 0 Sk

Electrolux ZCX6200
Cena: 3088 Sk
Doručenie: 0 Sk** 

Hoover S48 Handy
Cena: 890 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Hoover S48WW6 Handy
Cena: 999 Sk
Doručenie: 149 Sk

Electrolux XXL TT11
Cena: 3860 Sk
Doručenie: 0 Sk** 

Solac AB2845
Cena: 2990 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Miele S4211
Cena: 7999 Sk
Doručenie: 0 Sk

Philips FC6125
Cena: 2078 Sk
Doručenie: 0 Sk** 

Solac LV1500
Cena: 2850 Sk
Doručenie: 129 Sk*

Philips 9166
Cena: 9086 Sk
Doručenie: 0 Sk

Hyundai HVC 601s
Cena: 751 Sk
Doručenie: 0 Sk** 


* Doručenie prostredníctvom Slovenskej Pošty, pri špedičnej firme je cena 199 Sk
** Bezplatné doručenie iba cez prázdniny, inak 149 Sk

Uvedené ceny boli aktuálne v momente publikovania článku. Platia pre nákup cez internet.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 2. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 3. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 4. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 7. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 10. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 776
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 123
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 377
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 360
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 229
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 169
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 137
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 442
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 378
 10. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 079
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 23 h
Výstavba plynovodu Nord Stream 2.

Ako prichádzame o zlaté vajce.


28. júl
Matia Lenická

Ľudská hlúposť je nekompromisná.


28. júl

Neprehliadnite tiež

Zelená fazuľka na baskický spôsob

Struky sú zdrojom prospešných látok.


28. júl

Nadmerná prívetivosť môže brániť pokroku v živote.


27. júl
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


27. júl