Ak si pod wellnessom predstavíme perličkový kúpeľ v príjemnom prostredí, je to naplnenie iba jednej časti pojmu. „Prihliadať pomocou zdravej výživy na to, aby sme nemali nadváhu, dbať o telesnú krásu, starať sa o prevenciu civilizačných chorôb, ako aj o pohyb,“ vymenúva Marián Markech, lekársky riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany. Slovník definuje wellness ako dobrý zdravotný stav, alebo špecifickejšie zdravie ako aktívne sledovaný cieľ. Určite neznamená kompenzovať si nezdravý životný štýl a nedbanlivosť o telo a dušu tým, že občas zájdeme na masáž alebo si raz za rok urobíme detoxikačnú kúru. „Slovo wellness sa skladá z dvoch častí – fitness - teda kondícia a slova well-being - cítiť sa dobre,“ vysvetľuje Markech. „Aj zdraví ľudia môžu pre seba niečo urobiť, ale mali by klásť dôraz na druhú časť slova. Fitnes v tomto kontexte neznamená chodiť do fitnescentra, ale byť fit v širšom význame tohto slova.“
Nečakajme, kým ochorieme
Absolvovať liečebné procedúry môže človek aj preventívne, nemusí mať nijaký lekársky nález. Pointou je regenerovať telo a urobiť niečo pre návrat dobrej kondície, aj keď sa cítime zdraví. „Wellness ako prevencia je určená ľuďom, čo chápu, že sa musia o seba starať,“ hovorí lekár. „Napríklad manažéri, ľudia s náročnou prácou sú si vedomí toho, že keď chcú intenzívne pracovať, tak musia byť zdraví.“ Nedá sa presne určiť vek, kedy by sa človek mal aktívne zaoberať svojím zdravotným stavom a preventívne navštevovať lekára. Niekedy sa hovorí o štyridsiatke ako o rázcestí, ale je to veľmi subjektívne. Tak ako sú individuálne zdravotné problémy, mal by byť na mieru šitý aj pobyt v kúpeľoch. „Často sa ponúkajú balíky wellness služieb, ale lepšia je individuálna starostlivosť,“ hovorí Markech. „Pred absolvovaním procedúr by klient mal podstúpiť vstupné vyšetrenie, respektíve konzultáciu u lekára. Cieľom je prevencia civilizačných ochorení, návrat telesnej a duševnej kondície – o duševno by sa malo postarať prostredie a telesnú
regeneráciu zabezpečia procedúry.“
Masáž nad zlato
Medzi najobľúbenejšie spôsoby relaxu patria oddávna masáže. Klasická masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciev. Prečo je tento proces dôležitý? „Žily a cievy plnia v tele funkciu potrubia: cievy privádzajú živiny a kyslík a žily odvádzajú odpady z toho, čo spracovali bunky,“ objasňuje lekár. „Je to spracovanie potrebných a nepotrebných látok v tele. Masážou pomáhame prekrveniu celého tela a zlepšeniu toku lymfy. Tým podporujeme činnosť buniek a orgánov.“ Skoro každý sval v tele má, ľudovo povedané, „uzlíky“, ktoré si vieme nahmatať, odborne sa nazývajú spúšťacie body. Masér ich dokáže uvoľniť, či už klasickou švédskou masážou, alebo relaxačnou aromatickou masážou, pri ktorej sa používajú éterické oleje. Tie isté body využíva aj orientálna medicína, napríklad pri akupresúre. Špecifickým druhom dotyku je masáž chodidiel. „Keďže na takejto malej ploche nemôžeme aplikovať švédsku masáž, tak sa používa reflexná masáž, ktorá sa blíži tak trochu aj k akupresúre,“ opisuje postup Markech.
Pýtajme sa odborníkov
Švédska masáž môže pôsobiť aj analgeticky, teda proti bolesti. Aká bolesť sa dá zmierniť masážou? „Stiahnutie svalu je vždy reakciou na niečo, napríklad odpoveďou na chorý kĺb. Stuhnutý sval znemožňuje pohyb, a keď sa sval napriek našej snahe ‚bráni‘ pohybu, tak bolí. Každý stiahnutý a stuhnutý sval je v neprirodzenom stave a cieľom masáže je uvoľniť ho.“ Pri návšteve všeobecného lekára sa väčšinou rozprávame o momentálnych ochoreniach a často nie je čas konzultovať zdravý životný štýl. Existujú však aj iní kompetentní, ktorých môžeme požiadať o radu. „Poradiť môžu aj fyzioterapeuti, teda rehabilitačné sestry, do určitej miery aj masér, veľa vedia povedať aj odborníci na výživu.“
Čo je klasická švédska masážna technika?
Vysvetľuje Marián Markech, lekársky riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.
„Je to ručná aplikácia cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov, ktoré obsahujú nielen činnosti hnetacie (trenie, vytieranie a roztieranie a hnetenie), ale aj úkony nárazové (tepanie a chvenie). Masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Reflexne a zmenou prekrvenia masáž ovplyvňuje aj ďalšie vzdialené orgány a má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce alebo povzbudzujúce. Pri masáži sa používajú lokálne masážne prostriedky, najčastejšie voda a nedráždivé mydlo, eventuálne masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy. Je to liečebná masáž.“
Autor: Saša Petrášová, SMEženy, 27/2007