Medzi najobľúbenejšie procedúry, pre ktoré pravidelne vyhľadávame niekoľkodenný či týždenný pobyt v kúpeľoch, patria masáže, vodoliečby či elektroliečby. Nie všetci však vieme, že niektoré kúpele môžu vďaka prírodným minerálnym prameňom ponúknuť viac. Napríklad procedúry, ktoré sú známe ako pitné kúry. Hoci sa o nich hovorí pomerne málo, na našom území sa využívajú už desiatky rokov. „Liečba formou pitných kúr sa traduje systematicky na Slovensku, respektíve v Československu od začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia, keď vznikli štátne kúpele. V predchádzajúcom období sa používali len individuálne podľa konkrétne nadobudnutých poznatkov. Zo sveta sme mali iba sporadické informácie, keďže kúpeľná liečba napríklad v západnej Európe sa odlišovala od vtedajšieho východného bloku,“ vysvetľuje vedúca sestra Jana Pančušková z Kúpeľov Brusno.
Pre cukrovkárov aj pre športovcov
Ako už napovedá samotný názov, pitná kúra spočíva v dlhodobejšom podávaní minerálnych vôd s ohľadom na špecifické problémy každého pacienta. „Na procedúry sú vhodné slabo mineralizované minerálne vody s obsahom magnézia, kalcia. Pri určitých špecifických ťažkostiach sú vhodné aj tie s oxidom uhličitým či hydrogénuhličitanovými zložkami,“ vysvetľuje vedúci lekár Kúpeľov Brusno Michal Važan. Vďaka týmto minerálnym vodám možno liečiť viac ochorení, ako napríklad zažívacieho traktu. Priaznivý účinok na tieto problémy sa pripisuje najmä obsahu horčíka, vápnika a oxidu uhličitého. Medzi konkrétnymi ťažkosťami možno spomenúť napríklad choroby žalúdka, žlčníka, pečene či pankreasu, taktiež urologické ochorenia. Pitné kúry sú rovnako vhodné pre ženy aj pre mužov. „Využívajú ich ľudia takmer všetkých vekových kategórií, najčastejšie od pätnástich rokov, a to najmä so spomínanými poruchami trávenia, ale aj urologickými ťažkosťami, cukrovkou, obľúbená je aj u aktívnych športovcov,“ hovorí zo svojich skúseností Važan.
Piť počas prechádzky
Pitná kúra spočíva v delenom pití minerálnej vody. Zväčša sa podáva tridsať minút pred jedlom v dávke 200 až 300 mililitrov, pričom daný obsah pacient užíva trikrát denne. Je potrebné uvedomiť si, že vodu je nevyhnutné užívať pomaly, najlepšie napríklad počas prechádzky. „Optimálny čas na pitnú kúru je minimálne tri týždne, všetko však záleží na pacientovi a definovaných ťažkostiach. V individuálnych prípadoch stačia aj pitné kúry, ktoré trvajú kratšie, najlepšie počas kúpeľnej liečby, keď na organizmus pôsobí viac prospešných faktorov,“ vysvetľuje Pančušková. Aby splnila procedúra svoj presný účel, pred začatím pitnej kúry je potrebná konzultácia s lekárom. V prípade pitných kúr nejde o jednorazovú záležitosť. Na dosiahnutie žiadaných výsledkov ich treba opakovať, a to najlepšie v polročných intervaloch.
Kto áno a kto nie?
Hoci je každý z nás iný a nemožno zovšeobecňovať či na sto percent zaručiť rovnaké výsledky, na pacientoch sa pozoroval pozitívny efekt pri ochoreniach pečene, keď nastáva zlepšenie biochemických ukazovateľov. Pri takzvaných dyskinézach, teda funkčných poruchách vo vyprázdňovaní žlčníka, sa zistilo zlepšenie funkcie žlčového traktu. V prípadoch, keď sa pitná kúra vykonávala počas celkovej kúpeľnej liečby, dokumentovali sa aj účinky na znižovanie zvýšených hodnôt krvného cukru. Hoci neexistuje hranica veku pacienta, isté zdravotné obmedzenia pre návštevníkov či pre záujemcov o pitné kúry sú. „Procedúry nemusia byť vhodné pre klientov, ktorí trpia niektorými druhmi srdcových ochorení, keď je zavodňovanie neprípustné. Podľa hodnoty pH taktiež treba brať ohľad na prípadné odchýlky zloženia žalúdočných kyselín každého pacienta,“ uzatvára Važan.
Vonkajšie procedúry
Minerálne vody môžu byť vďaka svojim liečivým účinkom aplikované aj formou sedacieho bazénu či vaňového a perličkového kúpeľa. Ak obsahujú plynové zložky oxidu uhličitého a sírovodíka, sú vhodné napríklad na choroby:
obehového ústrojenstva,
tráviaceho ústrojenstva,
pohybového aparátu,
dýchacieho systému,
choroby s poruchou látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou,
choroby z povolania, ako napríklad chronické ochorenie pečene toxického pôvodu.
Kde možno absolvovať pitné kúry?
Informácie, v ktorých slovenských kúpeľoch ponúkajú pitné kúry, možno nájsť napríklad na internetových stránkach:
www.sunflowers.sk
a-z-kupele.slovenske.info
www.slovenske-kupele.sk
www.kupeleslovenska.sk
www.mojeslovensko.sk
www.relaxos.sk
Autor: SME ženy, 27/2007