Deti majú prirodzene vyvinutý hlboký svalový systém a práve cvičenie na fitloptách im ho pomôže rozvíjať a zabráni jeho ochabnutiu. Fyzioterapeutka Jana Ďurecová vidí prednosť fitlopty najmä v tom, že deťom zabezpečí pohyb: „V súčasnosti si väčšina detí ničí telo sedením za počítačom. Práve fitlopta im pomôže zamedziť zdravotné problémy, ktoré by sa vo vyššom veku mohli vyskytnúť. Ich telo vďaka nej získa ohybnosť a rovnováhu.“ Až do 21. roku veku môžeme rôzne problémy s chrbticou pomocou fitlopty napraviť a vyliečiť, vo vyššom veku, keď je telesný vývoj človeka ukončený, väčšinou len zmierniť a kompenzovať.
Už od štyroch mesiacov
Podľa fyzioterapeutky sa lopty dajú využiť už pri cvičení so štvormesačnými deťmi. Existuje viac pomôcok tohto druhu. Pre deti sú vhodné najmä malé softbally, overbally, ale aj tzv. piškóty: „Majú tvar nafúknutého valčeka s priehlbinou, ktorá poskytne oporu. Sú stabilnejšie než lopty a deti sa nemusia báť, že by z nich spadli,“ hovorí Ďurecová. Lopta musí mať vhodné rozmery, inak by bolo jej využitie pri riešení zdravotných problémov neúčinné. „Ak má dieťa chuť len tak sa váľať na veľkej fitlopte a zdravotný stav mu to dovolí, je to preň skvelý spôsob hýbania sa,“ vysvetľuje fyzioterapeutka.
Prevencia aj rehabilitácia
Fitlopta môže podľa Ďurecovej pôsobiť preventívne, ale aj ako pomôcka pri rehabilitácii: „Existujú cviky, ktoré sa využívajú u detí s detskou mozgovou obrnou, aj cvičenia zamerané na nesprávne držanie tela alebo poruchy koordinácie. Cvičiť na lopte môžu aj deti, ktoré pre vážne problémy s chrbticou nosia korzet.“ V čom je pôsobenie fitlopty účinné? „Dokáže koordinovať rast chrbtice, pretože núti deti fyziologicky správne sedieť a vhodne zvolené cviky pomáhajú aj pri vývoji kĺbov, šliach a svalov,“ vymenúva priaznivé účinky fyzioterapeutka.
Cvičenie hrou
U malých detí musí cvičenie prebiehať formou hry. „Deti si na loptu väčšinou automaticky sadnú správne, pretože ich telo na nestabilnú plochu ľahšie reaguje. Treba ich teda nechať, aby sa s ňou prirodzene pohrali a potom nenápadne prejsť k cvičeniu,” hovorí fyzioterapeutka. Ak sa u dieťaťa objaví odchýlka od zdravého telesného vývoja, ktorá sa dá riešiť pomocou fitlopty, fyzioterapeut zostaví plán cvikov. Dohľad odborníka podľa Ďurecovej nie je vždy nevyhnutný: „Musí však rodičov naučiť správne s deťmi cvičiť a pravidelne kontrolovať, či cviky pôsobia účinne.“
Výhercami DVD Edície denníka SME Fit lopta sú:
Martin Daniel, Bratislava
Iveta Červenáková, Banská Bystrica
Ivana Nathanielová, Bratislava
Gratulujeme!
###SUTAZ###
Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 27/2007