Fitlopta je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií. Môžeme sa na nej venovať rôznym aktivitám – sedieť, precvičovať jednoduché cviky, využívať ju pri náročnejšom kondičnom tréningu, ale aj pri rehabilitácii. „Existujú špeciálne cvičenia pre pacientov po úrazoch chrbtice, fitlopty pomáhajú aj pri rehabilitácii po úrazoch kolien, alebo členkov,“ hovorí kondičný tréner Maroš Molnár. Zároveň však zdôrazňuje, že do cvičenia s loptou sa ľudia po úrazoch nesmú púšťať bez odborného dozoru. „Je nevyhnutné vysvetliť zdravotný problém trénerovi. Ten vypracuje systém vhodných cvikov a dohliadne na správnu techniku cvičenia, bez ktorej by si človek viac ublížil, ako pomohol,“ varuje tréner.
Proti stresu
Na uvoľnenie nahromadeného stresu je ideálne napríklad mierne pohojdávanie na fitlopte, ktoré pripomína jazdu na koni a môžeme ho vykonávať aj doma pri televízore: „Je to veľmi príjemný spôsob odbúrania napätia, ktoré sa v našom tele počas dňa nahromadí,“ vysvetľuje výhody domáceho využitia fitlopty tréner. „Z tejto polohy môže človek pomaly prejsť k prevaľovaniu sa na brucho aj na chrbát. Podobné hravé, uvoľňujúce pohyby, ktoré pripomínajú hru dieťaťa, dokážu telo natiahnuť a vzpružiť a pripraviť napríklad na jednoduché cvičenia – bez toho, že by človek pociťoval námahu,“ dodáva Molnár.
Správny sed
V čom spočíva tzv. fyziologicky správny sed, ktorý zabezpečí, že chrbtica nebude trpieť? Predovšetkým si musíme zadovážiť loptu vhodnej veľkosti. „Sedacie kosti sa musia nachádzať v strede fitlopty, na jej vrchole, teda zadok bude o niečo vyššie ako kolená. Tie by mali zvierať uhol 90 stupňov. Chrbát musí byť vystretý, hrudník vypnutý, hlava vo vzpriamenej polohe,“ vysvetľuje Molnár a zdôrazňuje, že pri sedení na klasickej stoličke trup zvykne klesnúť smerom dole a telo sa automaticky ohne dopredu, čím dochádza k rôznym deformáciám.
Lopta alebo stolička?
Fitlopta nám poslúži doma aj v kancelárii. Stoličku však úplne nahradiť nemôže: „Mnohí ľudia si myslia, že čím dlhšie na lopte budú sedieť, tým výraznejšie bude na ich telo pôsobiť,“ hovorí Maroš Molnár. Fitlopta je však nestabilná plocha, ktorá dráždi nervovú sústavu. „Pri dlhom sedení telo na jej podnety prestane reagovať, aj keď na nej budeme po technickej stránke sedieť absolútne správne,“ vysvetľuje tréner. Podľa neho je na lopte vhodné nepretržite zotrvať maximálne 20 minút. Potom by sme ju mali na rovnako dlhý čas vymeniť napríklad za stoličku.
Autor: Zuzana Zajacová, SMEženy, 26/2007