Problémy s krvným tlakom sa týkajú polovice slovenskej populácie.
Jeden z najrozšírenejších zdravotných problémov predstavuje vysoký krvný tlak. „Týka sa 40 až 50 % dospelých ľudí, no len asi polovica z nich o svojom probléme vie. Z tých, ktorí svoj problém poznajú, sa len 50 % lieči, ale iba polovica z nich dosahuje normálne hodnoty tlaku, teda je liečená správne,“ uvádza praktický lekár Peter Lipták. Čo je dôvodom takejto veľmi nepriaznivej štatistiky? „Vysoký tlak obyčajne človeku dlho nespôsobuje žiadne ťažkosti. Cíti sa úplne normálne,“ vysvetľuje Lipták. „Poškodzuje však cievy a spolu s ďalšími typickými prejavmi nezdravého životného štýlu, ako sú fajčenie, nedostatok pohybu a zlé stravovacie návyky, pomaličky pripravuje katastrofický scenár.“ Dôsledkom týchto skrytých procesov sú práve tie prípady, keď štyridsaťročného, navonok zdravého človeka náhle postihne infarkt, mozgová príhoda alebo nečakane zomrie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pozor na nápoje
Mnohí ľudia zdravotné problémy zanedbávajú pre slabú informovanosť. Čo by sme o problematike krvného tlaku mali vedieť? Podľa lekára je ovplyvnený intenzitou práce srdca a elasticitou ciev. Na udržanie normálneho tlaku je potrebný dostatočný objem krvi v cievach: „Pri veľkom krvácaní dochádza k poklesu tlaku, rovnako aj pri nedostatku tekutín, na čo by sme si mali dať pozor najmä v lete,“ upozorňuje Lipták. Nízky tlak spôsobuje nedokrvenie hlavy a prejavuje sa kolapsovými stavmi. Postihnutého treba uložiť do polohy so zvýšenými končatinami a zabezpečiť mu príjem tekutín: „Vhodné sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka, nie však káva a čaje, ani bylinkové. Tieto nápoje podporujú zvýšené vylučovanie tekutín a tlak by ešte výraznejšie klesol,“ dodáva lekár.
Myslite na prevenciu
K opatreniam, ktoré nám pomôžu včas zachytiť problémy, patria pravidelné komplexné preventívne prehliadky u praktického lekára. Podľa Liptáka sa odporúča, aby lekár pacientovi zmeral tlak pri každej návšteve ambulancie, súvisiacej s akýmkoľvek iným problémom. Ktoré konkrétne zdravotné ťažkosti nám môžu signalizovať problém s tlakom? „Rozhodne nie je dobré čakať na problémy. Lekára treba vyhľadať už vtedy, ak neviete odpovedať na otázku, aký máte tlak.“
Lieky a pohyb
Aké sú možnosti liečby vysokého tlaku? „Vysoký tlak sa nedá vyliečiť, ale iba úspešne vyvážiť na normálne hodnoty. Pacient musí celý život užívať lieky a chodiť na kontroly. Ak sú hodnoty tlaku dlhodobo normálne, stačí, ak lekára navštívi raz za tri až šesť mesiacov. Liečbu však nesmie náhle vysadiť,“ varuje Lipták a odporúča dbať na to, aby mal pacient v zásobe lieky aspoň na dva týždne dopredu. Ak sa človek zmieri s tým, že súčasťou jeho denného režimu sa stane pravidelné užívanie medikamentov, nemusí si úzkostlivo sledovať tlak a obmedzovať aktivity: „Všetci pacienti, ktorých sa týka problém zvýšeného tlaku, by sa mali aspoň polhodinu denne venovať pohybu. Môže to byť chôdza, beh, bicyklovanie alebo plávanie, vyhnúť by sa však mali silovému tréningu,“ uzatvára lekár.
Ako a kedy merať
Pred meraním by pacient mal byť aspoň niekoľko minút v pokoji. Minimálne dve až tri hodiny predtým nesmie fajčiť, jesť, piť nápoje s kofeínom ani vykonávať náročnejšiu fyzickú aktivitu. Meranie by mal absolvovať s vyprázdneným močovým mechúrom. Ne-smie mať odev s príliš tesnými rukávmi, ktoré by mohli obmedziť prítok krvi. Tlak je vhodné merať v tichej miestnosti s primeranou teplotou. Pacient musí sedieť opretý, s nohami na dlážke. Končatina, na ktorej je manžeta, musí byť voľne položená na podložke vo výške srdca. Merať by sa malo na obidvoch končatinách. V prípade merania len na jednej to väčšinou býva pravá končatina. Za najvhodnejšie sa považuje meranie na ramene.
Čo je krvný tlak?
„Srdce, cievy a krv tvoria dopravný systém, ktorý zabezpečuje transport kyslíka, živín a regulačných faktorov do buniek celého tela. Srdce je pumpa, cievy potrubie a krv nosné médium,“ vysvetľuje doktor Lipták. Aby systém fungoval, musia byť optimálne nastavené jeho základné parametre, najmä krvný tlak. Jeho výška sa mení podľa toho, v ktorej fáze pumpovania, teda činnosti srdca ho budeme merať: „Najvyšší tlak - systolický - sa meria na vrchole srdcového sťahu a najnižší - diastolický - vo fáze krátkeho odpočinku. Výsledok sa zapisuje v podobe zlomku. Normálne rozmedzie predstavuje hodnoty od 100/60 do 140/90 milimetrov ortuťového stĺpca a platí pre zdravých ľudí v každom veku.“ Namerané hodnoty pod normálnym rozmedzím nazývame hypotenzia, nad ním ide o hypertenziu, teda vysoký tlak.
Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 26/2007