SME

Michaela Hlaváčková: Modelkou som sa stala z trucu

V dave by ste v nej možno na prvý pohľad nespoznali tú, o ktorú sa bijú najznámejší módni návrhári a ktorej tvár sa objavuje v prestížnych kampaniach. Svoj život ešte stále delí medzi modeling a školu, možno aj preto pôsobí ako mladá študentka. Napriek to

V civile stretneme modelku väčšinou nenamaľovanú, v rifliach a tričku. To máte tých líčidiel a najmódnejšieho oblečenia počas svojej práce dosť?
Máte pravdu. Takmer vôbec sa nemaľujem, používam maximálne špirálu na oči. No hlavne počas jedného pracovného dňa nám aj niekoľkokrát urobia iný make-up. Je to ustavičný kolotoč, od ktorého si potrebujem trochu oddýchnuť. A nosím najmä to, čo je pohodlné, a veľmi sa nad tým nezamýšľam, pretože mám pocit, že na nič nemám čas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Necítite tlak zo strany agentúry, aby ste ju prezentovali aj počas bežných dní?
To naozaj nie. Samozrejme, iné je to, ak sa zúčastňujeme na akcii. Poznám však prípady, keď dievčatá chodili nevhodne oblečené na kastingy a agentúra ich zobrala na nákupy, aby ich obliekla doslova od hlavy po päty. V zahraničí je to bežné.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvý pohľad však upútate svojou výškou a najmä štíhlosťou. Tá vám však spôsobila problém, o ktorom sa veľa hovorilo. Minulý rok vás v Španielsku nepripustili na týždne módy, pretože ste mali BMI nižšie, ako bolo povolených 18.
Nebolo to celkom tak. V rámci týždňov módy sa robia prehliadky v mestách New York, Miláno, Paríž. Niekedy tam vzniknú pauzy a tie sa využívajú napríklad aj tak, že modelky letia na dva alebo tri dni do Španielska. Tieto prehliadky však nie sú veľmi prestížne. Kuriózne je, že minulý rok som do Španielska ani nemala letieť, takže naozaj neviem, prečo sa to nafúklo a vznikla táto „kvázi“ kauza. Musím však povedať, že do povoleného čísla 18 mi chýbali dve stotiny a podľa mňa to nie je smerodajné.

Ako vnímali vaši rodičia, keď sa okolo vás rozpútala takáto kauza?
Začali sa smiať. Keď o mne vyšiel článok, kde sa písalo, že mám anorexiu, otec zareagoval slovami: „My sme celá rodina anorektická!“ Pričom on má asi 120 kilogramov a vie, ako sa stravujem (smiech). Teraz však vážne. Anorexia je psychická choroba a, žiaľ, jej názov sa často nevhodne používa na označenie chudých dievčat. Isteže, ak ňou niekto trpí, je to zlé a nepríjemné a určite patrí do rúk odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vás teda nebolo správne, čo sa udialo v Španielsku?
Hlavne si myslím, že na základe istého vzorca, ktorý je všeobecne platný pre všetkých, nemožno určiť, či niektoré dievča trpí, alebo netrpí anorexiou. Stavbu kostry, postavu a danosti má každý úplne iné a nemožno to zovšeobecňovať.

Nemožno si však nevšimnúť rôzne televízne šou s dievčatami, ktoré sú podľa laického diváka podvyživené a povie sa im, že majú ešte schudnúť. Nezapôsobí to nepriaznivo na mladé diváčky?
Pozrime sa na to takto – jednou z podmienok, aby sa dievča mohlo stať modelkou a bolo v tomto biznise úspešné, je skrátka to, aby spĺňalo isté miery. Ak je v ňom potenciál, no nemá ideálne proporcie, ľudia z agentúry mu povedia, čo má spraviť a koľko schudnúť. Potom je to už iba na nej, či do toho ide, alebo nie. Niektoré to robia na úkor zdravia, niektoré iba v rámci svojich možností a iné si povedia, že im to za to nestojí. Aj choreograf, ktorý spolupracuje s tanečníčkami a vyberá si ich do svojich predstavení, niektorým z nich povie, aby si upravili postavu. To však nerieši nikto.

SkryťVypnúť reklamu

Vám povedali, aby ste zhodili pár kíl?
Samozrejme, že som sa s tým stretla. Lenže pár centimetrov dole v páse alebo v bokoch nie je vždy vecou chudnutia. Je to o cvičení, racionálnej strave a formovaní postavy.

A ako ste reagovali?
Dala som im za pravdu, keďže som skutočne prekročila isté hranice, ktoré by som mala spĺňať. No brala som to skôr jedným uchom dnu, druhým von, pretože som aj napriek tomu pracovala ďalej a mala som veľa ponúk.

Ak vás klient odmietne, môže sa za vás agentúra postaviť?
Viete, čo sa mi stalo? Poslali ma za prácou do Milána, ale asi mali zlé informácie o mojich mierach, pretože mi nachystali oblečenie veľkosti S. Ako by som mohla ja pri mojej výške obliecť takúto veľkosť? Jednoducho som odišla domov a na robotu zavolali iné dievča. „Nepodkopalo“ mi to sebavedomie. Vždy ide totiž o to, ako sa k tomu postaví daná dievčina. Prirodzene, agentúra sa môže zastať svojich modeliek, čo však tiež závisí od toho, aké má meno, postavenie a kontakty s klientmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tom, že ste to skúsili v modelingu, vraj mala prsty najmä vaša rodina.
Moja babka ma neustále posielala, aby som to skúsila. Dlho som si myslela, že žartuje. Napokon som tam išla, ale skôr z trucu. Prišla som na kasting a čakali sme tam štyri hodiny, bolo tam množstvo dievčat. Ja som prišla bez fotografie, priamo z rodinného výletu pri jazere. Bola som neupravená, ešte s mokrými vlasmi, takže som si myslela, že moje šance sú nulové. No keď som nakoniec prišla na rad, ako prvé som od nich počula vetu: Celý deň sme na teba čakali! O dva týždne som išla na prvé fotenie.

Nakoplo vás práve to, že ste boli úspešná už od začiatku?
Vždy som do toho išla s tým, že aj keď sa kasting nepodarí alebo mi nejaká práca nevyjde, tak sa svet nezrúti. No poznala som dievčatá, ktorým napríklad na kastingu povedali, že sú príliš nízke a brali to ako tragédiu. Ja som tam v podstate chodila ako na krúžok. Nepáči sa? Nevadí, ide sa ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo najhoršie vám povedali na kastingu?
Tak tam sa toho nahovorí (smiech). Najhoršie je to, keď si ani poriadne neprelistujú vaše fotografie, zdržíte sa tam niekoľko minút a vidíte ich nezáujem. Ale o tom to je.

V čom je to, že z tých tisícok dievčat sa podarí preraziť jednej?
Ide o disciplínu na fotení alebo prehliadke, o to, či je dievča profesionálkou. Takisto treba mať v sebe aj kus herečky, keďže sa musíte vžiť do atmosféry a nálady každého fotenia. Ja som nikdy nemala problém s nejakou grimasou alebo pózou. Aj keď v reáli nie som exhibicionista, v takýchto prípadoch sa skutočne viem odviazať.

Ako začiatočníčka ste robili aj zadarmo?
Ono to nikdy nie je úplne zadarmo. Keď sa fotí módny editoriál, finančná stránka je nulová, no vám to robí reklamu, dostanete sa do povedomia klientov a na základe toho vám môžu ponúknuť kampaň. Je to vzájomná výpomoc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na ktoré fotenie spomínate ako na naj – či už v negatívnom, alebo v pozitívnom zmysle?
Možno to vyznie zvláštne, no aj napriek tomu, že sa v tomto biznise pohybujem už dlhšie, neposudzujem podľa značiek alebo mien, pre ktoré som robila. Ani nepoznám mená všetkých prestížnych fotografov. To skôr ovládajú kamarátky, ktoré sa pohybujú mimo modelingu. Hodnotím to podľa celkovej organizácie a atmosféry.

Určite však viete, aká bola vaša najprestížnejšia práca.
To by vám vedeli povedať skôr v agentúre. Naozaj! Ja a známe značky či mená akosi nejdeme dokopy. Pretože prácu nevnímam podľa toho, či je to prehliadka Gucci, alebo editoriál pre bežný časopis. Vždy sa ju snažím odviesť na 110 percent. Ale, samozrejme, v agentúre to prežívajú trochu inak, keďže oni presne vedia, čo je v súčasnom svete módy top.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vy ste istý čas boli medzi päťdesiatkou svetových topmodeliek.
Nijako špeciálne to nesledujem, no viem, že v súčasnosti v tejto päťdesiatke nefigurujem, keďže rebríček sa mení každý mesiac a ja som pre školu vynechala jednu prehliadkovú sezónu. Určite však špeciálne neriešim, či som v ňom deviata alebo deväťdesiata. Aj vtedy som sa to dozvedela od známych, ktorí surfujú na internete. Odrazilo sa to však na mojej práci, pretože v tom čase som jej mala skutočne toľko, že keď som po dvoch mesiacoch prišla domov, jeden týždeň som prespala. Bola som z cestovania úplne zničená.

Spolupracovali ste s mnohými známymi menami. Kto vám z nich utkvel v pamäti?
Veľmi rada mám Karla Lagerfelda, ktorý v súčasnosti navrhuje pre značku Chanel, no takisto si ma vybral aj pre svoju vlastnú kolekciu. Pracovala som aj pre Donatellu Versace. Je veľmi milá a keď som prišla na jeden kasting, hneď mi povedala: Super, beriem ťa! Väčšina zo známych ľudí sa správa úplne normálne. Samozrejme, niektorí z nich majú aj svoje móresy, no takisto ich majú tí, ktorí sa pohybujú mimo tohto sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo topmodelky?
Na jednom móle som stála napríklad s Naomi Campbell a vtedy som pocítila, že je predsa len v inej kategórii ako my ostatné. Mala tam svoju ochranku a k ľuďom sa správala veľmi odmerane, akoby ani nechcela nadväzovať komunikáciu. Dievčatá, ktoré sa s ňou chceli odfotiť, odmietla. V súčasnosti sú však v modelingovom svete na vrchole dievčatá, ktoré bežnému človeku nič nepovedia. Topmodelky ako Kate Moss, Claudia Schiffer alebo Naomi Campbell sa zaslúžili o to, že sa modeling začal vnímať ako normálna práca, a tak dobre sú platené už len pre svoje meno.

O vás je známe, že peniaze skôr šetríte a nerozhadzujete ich.
Snažím sa ich rozumne investovať, nemám dôvod ich bezhlavo míňať. Za našetrené peniaze som si napríklad nedávno kúpila byt v Bratislave. Určite sa dá týmto povolaním pekne zarobiť. A tá nezávislosť ma veľmi láka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj napriek tomu, že máte ako modelka úspech, vás láka pre mladé dievča dosť netradičné povolanie – patologička.
Možno aj preto, že ma zaujíma chémia a biológia, ma tento odbor priťahuje. Dokonca som sa už bola pozrieť na patológii v Bratislave. Uvidím však, ako sa to za rok vyvinie. Momentálne mám predstavu po maturite odísť do New Yorku, kde by som pracovala ako modelka a zároveň by som navštevovala univerzitu.

Michaela Hlaváčková (17)
práve končí tretí ročník na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave. V roku 2004 vyhrala ako pätnásťročná slovenské kolo modelingovej súťaže Elite Model Look. Patrí medzi naše najúspešnejšie modelky a isté obdobie figurovala v rebríčku päťdesiatich svetových topmodeliek. Má na konte množstvo prestížnych prehliadok, fotení a kampaní, možno spomenúť značky Chanel, Prada, Calvin Klein, Nina Ricci či Valentino. Spolupracovala s Karlom Lagerfeldom alebo Donatellou Versace. Žije v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: SME ženy, 26/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 34 890
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 720
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 424
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 344
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 923
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 834
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 521
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 333
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


30
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 450
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 445
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 859
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 773
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 900
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 519
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 905
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 038
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
reklama
SkryťZatvoriť reklamu