U odborníkov sa však stretávame s protichodnými názormi na škodlivosť odsúvania menštruácie. Niektorí porovnávajú dnešný stav s minulosťou. Napríklad v stredoveku vraj mali ženy menštruáciu iba niekoľkokrát za život, lebo inak boli v období tehotenstva a šestonedelia až do klimaktéria. V súčasnosti majú ženy zväčša jedno - dve deti, takže menštruujú a ovulujú každý mesiac. To môže byť podľa niektorých lekárov pre telo zaťažujúce. „Som presvedčený, že pre ženy nie je menštruácia žiadny príjemný zážitok, ale vysvetľovať, že dlhodobé blokovanie menštruácie antikoncepčnými tabletkami je pre ženu prirodzené, sa mi zdá prinajmenšom ‚pritiahnuté za vlasy‘,“ konštatuje Peter Štencl. „Mám podozrenie, že takéto teórie reprodukujú niekedy gynekológovia, na ktorých vytvárajú určité tlaky farmaceutické firmy, a často sú to tie isté firmy a tí istí gynekológovia, ktorí vás budú zase presviedčať o tom, aké prirodzené je menštruačné krvácanie v postmenopauze, aby ženy zase užívali hormonálnu substitučnú terapiu v postmenopauze.“ Podľa lekára je prirodzené, že tehotná žena menštruáciu nemá, presne tak, ako je prirodzené, že žena dostáva menštruáciu, keď nie je tehotná.
Ochrana, ale aj prestávka
Hormonálna antikoncepcia je metóda, pomocou ktorej sa predchádza neželanému otehotneniu tým, že sa menia hormonálne pomery v ženskom tele. Ženy, ktoré žijú aktívnym sexuálnym životom, chcú, samozrejme, byť chránené kontinuálne, a preto tabletky užívajú stále. Podľa názoru gynekológa organizmus ženy z času na čas potrebuje aj prestávku od antikoncepčných tabletiek. „Počul som názory lekárov – gynekológov, že žena nemusí prerušiť užívanie antikoncepcie na dlhšie obdobie, lebo stačí, že ju vynechá na sedem dní raz za mesiac. Je to ako keby povedali A a nedopovedali B,“ vysvetľuje Štencl. „Podľa mňa by žena mala prerušiť užívanie antikoncepcie raz za dva až tri roky.
Celý systém antikoncepcie je založený na princípe blokovania činnosti vaječníkov. Keď je tento cyklus zablokovaný niekoľko rokov, je vhodné, aby si ho žena obnovila tým, že vysadí lieky na dva až tri mesiace.“ Peter Štencl tvrdí, že do ambulancie každého gynekológa prichádzajú ženy, ktorým sa po dlhodobom užívaní antikoncepcie niekedy neobnoví činnosť ovárií. „Sme svedkami toho – a to sa často zamlčuje – že pri dlhodobom a neprerušovanom užívaní antikoncepcie, napríklad päť, desať a viac rokov, sa tento cyklus zablokuje natoľko, že sa opätovne neobnoví a žena má problém s otehotnením. Cyklus jej nenabehne, jej vaječníky sú nefunkčné, prestane ovulovať a tým nemôže otehotnieť.“ Lekár vysadenie tabletiek prirovnáva k rehabilitácii – bez antikoncepcie začne samostatne pracovať hypothalamus, hypofýza aj vaječníky, a tým dochádza k obnoveniu ich funkcie. Na lepšie pochopenie uvádza príklad atrofie svalov, vplyvom imobilizácie v sadre pri zlomeninách končatín. Čím dlhšie budeme blokovať činnosť svalov alebo iných orgánov, tým dlhší čas je potom potrebný na znovuobnovenie ich funkcie.
Výnimka, nie pravidlo
Sú, samozrejme, situácie, keď si žena tým, že si upraví cyklus, veľmi uľahčí život. „Keď ide o jednorazové vynechanie menštruácie, tak v tom nevidím problém,“ hovorí gynekológ. „Napríklad počas dovolenky môže žena vybrať dve alebo tri balenia antikoncepcie za sebou a nemalo by sa nič stať. Nie sú však na to ideálne všetky typy antikoncepcie, najvhodnejšia je monofázická antikoncepcia, ale o tom by sa žena mala poradiť vždy s gynekológom.“
Autor: Saša Petrášová, SME ženy, 26/2007