Súľovské skaly patria k najkrajším prírodným oblastiam Slovenska. Hlavnou horninou na ich území je súľovský zlepenec, ktorý sa vyformoval do fantastických tvarov pôsobením rôznych eróznych činiteľov. Súľovské skaly so svojimi bizarnými tvarmi sú tak skvostom Strážovských vrchov. Sú ľahko dostupné, ležia na hlavnom dopravnom ťahu smer Žilina – Bratislava, pričom od Žiliny sú vzdialené približne 20 kilometrov. Ich výhodou je to, že popri prírodnej rozmanitosti nie sú turistické trasy príliš ťažké a vedú po dobre vyznačených cestách. Priemerný čas výletov je približne 3 hodiny, prevýšenie 250 až 450 m. Z turistických chodníkov si tak možno pozrieť najzaujímavejšie miesta Súľovských vrchov ako skalné útvary Sova a Sovička, Nad konský cinter, Mačka či Dva hrby... Túto lokalitu však môžete poznať aj z mnohých dokumentárnych filmov o prírode, no stali sa aj miestom filmového spracovania známej rozprávky Sokoliar Tomáš.
Príbehy a skutočnosť
Lokalita Súľova, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie chránené územia a najkrajšie prírodné klenoty Slovenska, vraj bola podľa povesti kedysi sídlom šarkana. Zo svojho hniezda (dnes sa skutočne nazýva Šarkania diera a ide o jaskyňu dlhú 60 metrov) vylietal do sveta cez dve skalné brány - na západe Gotickou, na severe Obrovskou. Podľa legiend ich práve on vybúral pri výletoch na Dračí hrebeň v neďalekej Manínskej tiesňave. Gotická brána vysoká 13 metrov je pritom najznámejším skalným útvarom celej oblasti. V najvyššej časti Súľova ležia zrúcaniny Súľovského hradu. Z jeho areálu, kam sa dostanete výstupom z obce Súľov - Hradná, je nádherný výhľad do širokého okolia a už počas cesty vás očaria bizarné tvary fantastických kamenných útvarov, ktoré vznikli z morských usadenín. Škoda len, že samotný hrad, ktorý prežil množstvo vojen či nájazdy lúpežných rytierov Podmanických, neodolal zemetraseniu, ktoré ho poznačilo naveky.
Na Súľovský hrad
Náučný chodník vedúci cez Súľovské skaly vás zoznámi s prírodnými i historickými zaujímavosťami celej lokality a prevedie cez Súľovský hrad a popri Gotickej bráne. Práve trasu na Súľovský hrad si pripomeňme detailnejšie. Jej dĺžka je šesť kilometrov a dá sa zvládnuť približne za dve hodiny pätnásť minút. Začiatok trasy je na parkovisku v Súľovskej tiesňave, odkiaľ pokračujete po zelenej turistickej značke. Postupne budete stúpať dolinou až na hrebeň Súľovských skál. Uvidíte tak aj najznámejší útvar tejto lokality – Gotickú bránu. Cesta pokračuje ďalej po hrebeni, stále po zelenej značke. Strmý chodník vás čaká až v záverečnej fáze, pri stúpaní na Súľovský hrad. Po prestávke a rozjímaní na hradnom kopci pokračujete opäť po zelenej značke. Nasleduje pomerne strmé klesanie, ktoré sa postupne zmierni a dostanete sa na Lúku pod Hradom. Ak vám zostáva čas, je tam táborisko s ohniskom a prameň pitnej vody. Po kratšej či dlhšej prestávke budete pokračovať v ceste miernym klesaním už po červenej turistickej značke. Dostanete sa tak až do východiskového bodu celej túry.
Trasy pre športovcov
Okolie Súľovských skál je ideálne pre viaceré druhy športov. Vápencové skaly sú ideálnym miestom najmä pre horolezcov. Oblasť Javor je po dlhé roky tou najpopulárnejšou. Na malom území je tam koncentrovaných mnoho skalných ciest. Celkovo najpopulárnejšia je západná stena Kamennej tabule. V lokalite Súľova si však na svoje prídu aj vyznávači cyklistiky. Nachádza sa tam viacero trás, či už pre cestné, alebo horské bicykle. V sobotu 23. júna sa v obci Súľov koná štart 9. ročníka podujatia Author bikemaratón Súľovské skaly. Účastníci si môžu vybrať z viacerých trás, ktoré majú 93, 49 a 29 kilometrov. S touto akciou súvisí aj bohatý sprievodný program. Viac na www.cyklotour.sk.
Autor: Jozef Terem, SME ženy, 25/2007