SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

CleanMate 365 IVO – robotický vysávač, ktorý neodvráva

I keď sa vám pri pomyslení na robotické vysávanie môže zdať, že ide o hudbu budúcnosti, opak je pravdou. Domácnosti si pomaly začínajú osvojovať vysávacie automaty, ktoré sa o podlahové krytiny starajú bez dozoru. Jednoduchý stroj s digitálnym srdcom pozb

+ tichý chod
+ kvalitné vyhotovenie
+ vysoký čistiaci výkon
- malá trvanlivosť bočnej kefy

I keď sa vám pri pomyslení na robotické vysávanie môže zdať, že ide o hudbu budúcnosti, opak je pravdou. Domácnosti si pomaly začínajú osvojovať vysávacie automaty, ktoré sa o podlahové krytiny starajú bez dozoru. Jednoduchý stroj s digitálnym srdcom pozbiera z podláh prach a nečistoty, na vás je iba to, aby ste mu rozkázali. Stačí jediné kliknutie na tlačidlo a začnú sa diať „zázraky“.

Keď sme na slovenskom trhu zaregistrovali dostupnosť robota CleanMate 365 IVO, rozhodli sme sa nadviazať na testy ostatných automatických vysávačov, ktoré sme v redakcii potrápili v minulosti. Zaujímavá výbava a cena nás dlho nenechali vyčkávať.

Svieži „look“ mu pristane
I keď je CleanMate 365 konštrukčne veľmi blízky svojim konkurentom, dizajnéri popustili uzdu fantázii a snažili sa do vyhotovenia vtisnúť osobitosť a jedinečnosť. Svieže svetlé vyhotovenie s neprehliadnuteľnými oranžovými majákmi hravo zapadne do moderného interiéru a súhra farieb upúta pozornosť vašich návštev. Nezáleží na tom či pracuje, alebo odpočíva v nabíjacej stanici – pôsobí atraktívne, takže ho nemusíte schovávať pod pohovku či do kúta.

Dobrému dojmu prospieva nielen to, že máte k dispozícii dobre spracovanú rukoväť a priezor odpadovej nádoby na prach, ale i skutočnosť, že sa plasty nezanášajú prachom. Pri pohybe po kobercoch nevzniká statická elektrina, takže sa nemusíte báť, že budete musieť neustále zápasiť s prachom – čistá práca sa cení. Fabrické vyhotovenie je možné hodnotiť na jednotku, vhodne boli zvolené i použité materiály. Pri šúchaní o biele steny nenechávajú na drsnom povrchu farebné značky.

Pri práci nepretržite blikajú bočné majáky, aby v prítmí upozornili na pohybujúci sa objekt. Ide o zaujímavý bezpečnostný prvok, jeho prítomnosť však môže iritovať domáce zvieratá či deti. Bolo by praktické, ak by sa táto funkcia dala vypnúť – ak vám blikanie prekáža, nezostáva nič iné ako požiadať servis o odpojenie blikačov.

Veľký displej je na nezaplatenie
Keďže je dôležité mať prehľad o tom, aký čistiaci cyklus je zvolený, na tele nechýba dobre čitateľný, veľký displej s modrým podsvietením, ktorý prostredníctvom piktogramov zobrazuje aktuálne nastavenia. Dostupná je informácia o zostávajúcom čase spustenej úlohy, nechýba prehľad o aktivovaných nástrojoch a stave akumulátora. Dá sa povedať, že panel poskytuje toľko komfortu, koľko je len možné. S takto zreteľne čitateľným displejom sme sa v minulosti nestretli.

Mnoho tlačidiel na tele neočakávajte. Robota je možné iba zapnúť a spustiť prednastavený čistiaci režim. V praxi to znamená 80 minút vysávania v plne automatickom režime. Stačí však málo, a všetko sa môže zmeniť.

S ovládačom ho máte pod kontrolou
V štandardnej výbave vysávača je infračervený diaľkový ovládač, ktorý zaisťuje prístup k všetkým jeho funkciám. Osvedčila sa nám možnosť zasunutia ovládača do priezoru odpadovej nádoby – odpadli tak všetky starosti s jeho neustálym hľadaním. Diaľkový ovládač má dostatočný dosah na to aby odrazmi pokryl celú miestnosť, takže kontrolu nad robotom nestratíte ani v prípade, ak sa zasekne pod pohovkou či skryje za nábytkom.

Jednoduché a prehľadné značenie tlačidiel nás presvedčilo o tom, že obsluhu zvládne i človek, ktorý sa s podobnou technikou v minulosti nestretol. Možné je voliť prevádzkové režimy, programovať dĺžku čistiaceho cyklu, aktivovať je možné doplnkové funkcie, dokonca je možné odparkovať robota do základne či navigovať ho k miestu s intenzívnym znečistením. Viac toho skutočne nepotrebujete. Pracovať má predsa on, a nie vy.

Nabíjanie manuálne i automaticky
Súčasťou testovanej sady bola i nabíjacia základňa, ktorá sa spolu s adaptérom umiestni k obvodovej stene miestnosti. Vybavená je infračerveným navádzaním, ktoré pomôže robotovi zacúvať ku kontaktom v momente, ak ukončí prácu alebo kapacita jeho batérie poklesne na hranicu minima. Ak si chcete dopriať plnú automatiku, je zrejmé že robot bude samostatne obsluhovať jedinú miestnosť. Vysávanie je v takomto prípade otázkou jediného kliknutia.

Robota je možné po ukončení cyklu manuálne vložiť do základne, alebo do bočného konektora zapojiť nabíjačku. To bude prípad, ak zveríte pomocníkovi niektorú z iných miestností v byte. Prenesiete ho na pracovisko, kliknete na vypínač a zavriete za ním dvere. Nabíjací cyklus trvá v priemere 3,5 – 4 hodiny, plne nabitá batéria ponúka energiu na 80 minút nepretržitého vysávania. To je dostatok energie na dôkladné vysatie 40 – 50 štvorcových metrov priestoru.

Scenár nasadenia je jasný
Spôsob nabíjania a výdrž batérií naznačujú, že ide o riešenie, ktoré je stavané na individuálnu starosť o miestnosti. Keďže po vyčerpaní batérií sa robot vracia do základne bez toho, aby mal prehľad o tom, čo je už vysaté a čo nie, je zrejmé že mu vždy zveríte vysávanie jedinej miestnosti ohraničenej stenami a dverami.

Príliš členitý priestor znižuje efektívnosť navigácie, algoritmus práce je príliš jednoduchý na to, aby ste od nového pomocníka očakávali inteligenciu – výrobca vsadil skôr na spoľahlivú a účelnú taktiku. Údržba bežnej panelákovej izby zaberie v priemere 40 minút času, takže kým navaríte obed alebo sa vystriete pri televízore, stroj vo vedľajšej miestnosti môže pracovať.

Senzory dohliadajú na pohyb a bezpečnosť
Robot je vybavený štyrmi druhmi senzorov, aby dokázal sprostredkovať riadiacemu čipu potrebné informácie o miestnosti. Prekážky a steny vyhľadáva tak, že do nich jemne narazí. Pružný nárazník vzopne spínače a o vhodný manéver sa postará riadiaca elektronika. V porovnaní s Roombou je náraz tichý a nepatrný, takže do úvahy prichádza bez úprav i nočná prevádzka.

Infračervené senzory dohliadajú na dostupnosť „zeme pod nohami“. Akonáhle sa niektorý z okrajov robota dostane na hranu pracovného priestoru – napríklad na schody – aktivuje sa spätný beh, aby nespadol. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý by v základnej výbave rozhodne nemal chýbať.

Robot má prehľad i o tom, či sa v teréne pohybuje. Ak sa zasekne na strapcoch koberca alebo na nevhodne umiestnenej kabeláži, zastaví svoj beh a upozorní vás na situáciu akustickým signálom. Bohužiaľ, vo vysávaní nie je možné po odstránení problému pokračovať, takže vám nezostáva nič iné iba navoliť na časovači čas potrebný na dokončenie a spustiť vysávanie znovu.

Posledný zo senzorov spracováva infračervené signály. Zameriava polohu nabíjacej stanice, aby do nej dokázal nacúvať bez asistencie obsluhy.

Tri čistiace nástroje pracujú v súhre
CleanMate 365 IVO je vyzbrojený trojicou čistiacich nástrojov, ktoré zaisťujú údržbu kobercov, dlažieb, laminátových podláh a dreva. V súhre pracujú na tom, aby podlahu zbavili nečistôt a prachu. Mesačná prevádzka v modelovej domácnosti ukázala, že robot má skutočne čo ponúknuť. Ak nie ste priaznivcami kobercov s dlhým vlasom, vysporiada sa takmer so všetkým.

Bočná kefka umiestnená na ľavej strane posúva nečistoty a prah k pracovnej dráhe robota. Snaží sa dosiahnuť k okrajom stien a k rohom miestnosti, aby bol pri každom prechode čo najširší pás podlahy. Rotácia je bezproblémová, štetiny sa však v priebehu troch či štyroch týždňov dokážu z pôvodného rovného stavu nepekne deformovať, takže sa postupne znižuje ich účinnosť. Našťastie výrobca o tomto fenoméne vie a v balení dodáva i dva náhradné kotúčiky. Efektívnosť kefky je znateľná na rovných podlahách, ale i na kobercoch s väčšími nečistotami.

Rotačná, 15 centimetrov široká kefka má mäkký vlas, takže práca robota je pomerne tichá. Jej úlohou je dopraviť nečistoty k nasávacej štrbine a absorbovať do seba vlákna, vlasy a srsť zvierat. Vzhľadom na jej jemné vyhotovenie je účinnosť na kobercoch slabšia ako pri konkurenčných modeloch, opakované prejazdy však ukazujú, že z povrchových štruktúr mizne i najjemnejší prach. Zber vlákien a vlasov je efektívny a úspešnosť narastá s ich dĺžkou. S výkonom sme boli spokojní, oslovil nás i jemný leštiaci efekt na tvrdých podlahách.

Tretím pracovným nástrojom je štrbina vysávača so silikónovou stierkou. Ide o jediný z nástrojov, ktorý absorbuje nečistoty z podlahy do odpadovej nádoby. Kým pri iných robotických strojoch nahŕňa do odpadovej nádoby nečistoty rotačná kefa i vysávacia štrbina, v tomto prípade je aktívnou iba štrbina samotná. Toto zistenie nás spočiatku znepokojilo, pri prevádzke sme však mali možnosť zistiť, že účinnosť čistenia tým neutrpela. Na dlažbách a laminátoch a záťažových kobercoch s krátkym vlasom stroj exceloval, na dlhom vlákne úspešný nebol. Túto skutočnosť však uvádza i distribútor na webových stránkach.

Dezinfekcia pre náročných
IVO sa môže popýšiť i doplnkom, ktorý vás zaujme ak si potrpíte na dôslednú hygienu. V spodnej časti je zabudovaná ultrafialová výbojka, ktorou je možné v plne automatickom režime zaistiť dezinfekciu podláh. UV žiarenie zabíja baktérie a roztoče, efektívnosť sme však nemali možnosť v prevádzke overiť. Potrebné výsledky by preukázali až laboratórne testy.


Ak má systém dezinfekcie dostatočnú efektívnosť, je zrejmé že ide o zaujímavý doplnok do domácností s malými deťmi či s domácimi zvieratami.

5 programov v cyklickom opakovaní
Úspech pri vysávaní je postavený na premyslenom algoritme, ktorý nie je postavený na žiadnej inteligencii, ale geometrii. Robot nemá prehľad o tom aká veľká miestnosť je, kde sa nachádza, nevie dokonca ani to, čo robil pred chvíľou a čo ho čaká. Za všetkým stojí päť prevádzkových režimov, ktoré sa cyklicky striedajú podľa časovača. Vhodne navrhnuté manévre zaistia, aby v miestnosti bez komplikovaného členenia robot nezlyhával.

Automat dokáže zaistiť šprirálovité pokrytie priestoru, kopírovanie stien miestnosti, prechádzanie priestoru v slučkách uložených vedľa seba, nechýba ani „biliardový“ manéver s odrážaním od stien či polygonálne pokrytie priestoru, ktoré je rýchlejšie a efektívnejšie ako špirálové. Automat po uplynutí časových limitov fáz mení stratégiu čistenia a reaguje vhodnými manévrami na nárazy prekážok. Rýchlosť posunu podvozku je konštantná.

Pri testovaní sme zistili, že v panelákovej miestnosti je možné pri plnom 80 minútovom cykle dôkladne vysať i takú miestnosť, ktorá je intenzívne členitá. Ak máte v spálni miesto za nočnými stolíkmi, priestor pod posteľou nie je prejazdný a obchádzať je potrebné i komodu a skrine, vzniká niekoľkokrát lomené „H“, ktoré sa v rozumnom čase dá pokryť celé. Naopak, ak pri zložitejšom členení výmera miestnosti presiahne hranicu 30 štvorcových metrov, v tretine prípadov sa stane, že niektoré časti miestnosti zostanú nepokryté.

Bohužiaľ, neexistuje možnosť vyčleniť sofistikovaným spôsobom priestor pre vysávanie. Ak by ste chceli miestnosť rozdeliť na dve zóny, do jej stredu by ste museli umiestniť mechanickú zábranu.
Ani infračervenú závoru, ani magnetický pásik si dokúpiť nemôžete.

Čo však môžete spraviť je vziať do rúk diaľkový ovládač a navigovať robota tam, kde je potrebné vysávať. Voliť môžete dokonca i konkrétny z piatich čiastkových programov, takže môžete určiť napríklad stred znečistenia a nechať robota aby v špirálach odstránil všetko, čo mu stojí v ceste.

S prácou stroja sme boli spokojní a ukázal, že si na nenáročných podlahových krytinách dokáže zmerať sily so svojimi protivníkmi bez toho, aby za nimi zaostával. Ak však chcete dokonale čistý byt bez toho, aby CleanMate bežal dlhšie ako je potrebné, budete musieť pre každú miestnosť vypozorovať vhodnú stratégiu. To vám môže nejaký čas zabrať.

Kolízia, ktorej možno zabrániť
Pri testoch sme zistili, že v špecifických prípadoch môže používateľ predsa len naraziť na nemilý problém, ktorý je spôsobený nedomyslenou konštrukciou robota. Vysunuté bočné majáky sa môžu pri prechode miestnosťou zakliesniť pod spodnú hranu dvierok či zásuviek nábytku bez toho, aby vopred možný konflikt zistil čelný nárazník. K zablokovaniu dochádza pri kopírovaní obvodu miestnosti a problém sa týka miest, ktorých svetlá výška dosahuje úroveň 63 milimetrov. V takomto prípade pripadajú do úvahy dve riešenia – podvihnúť nábytok o milimeter vyššie, alebo nalepiť na bočné majáky zábrany.

Údržba bez problému
Keďže sa na tele neusadzuje prach, údržba je triviálne jednoduchá. Z rotačnej kefky stačí vyčesať vlasy a vlákna, odpadovú nádobu stačí vysypať do koša. V prípade potreby je možné meniť prachový filter, do úvahy prichádza i vypláchnutie odpadovej nádoby vodou. Viac toho robiť skutočne nemusíte. Po hygienickej stránke ide o dobre prepracovaný systém.

Video bolo odstránené.

Technické parametre: Rýchlonabíjanie 22V/1A, nabíjanie 3-4 hod. * Batéria NiMH 14,4 V * Životnosť batérie > 500 dobíjacích cyklov * Výdrž batérie 70-80 minút pri plnom nabití * Príkon 24 W * Hlučnosť 80 dB ve vzdialenosti 20 cm * Životnosť UV 6 000 hodín * Nádoba na prach 0,3 litra * Rozmery 36 cm(priemer) x 9 cm (výška) * Hmotnosť 2,7 kg

Dostupnosť: http://www.cleanmate.cz
Orientačná cena: 9500 korún

Verdikt: pracovitý, čistotný a všestranný
Počas modelového mesačného testu sme mali možnosť zistiť, že i napriek pôvodným obavám dosahoval CleanMate 365 IVO skvelé výsledky. Staral sa o 82 štvorcových metrov priestoru, kde spravoval keramickú dlažbu, PVC krytinu, laminátovú podlahu a dvojicu kobercov s krátkym vlasom. I keď nevieme preukázať či UV dezinfekcia má skutočne nejakú účinnosť, s istotou môžeme povedať že priebežne dokázal zbaviť byt všetkého prachu a vlákien tak, že domácnosť si vystačí s hĺbkovým čistením kobercov raz za 6-9 mesiacov. Čisté podlahy a znížená prašnosť overili solídnosť stroja, bezproblémová prevádzka ukázala, že na konštrukčné chyby s najväčšou pravdepodobnosťou nenarazíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 232
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 590
 3. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 556
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 412
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 029
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 919
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 735
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 521
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 991
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 729
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu