Mnohí ľudia sú najmä vo fitnescentre zvyknutí cvičiť len tradičným spôsobom a neradi skúšajú niečo nové. Práve fitlopta im však ponúka možnosť zaujímavo a účinne obmeniť svoj tréningový plán. Podľa kondičného trénera Maroša Mol-nára dokáže nahradiť napríklad klasickú lavičku: „Na fitlopte sa dajú vykonávať tie isté cviky, ako na lavičke – môžete precvičovať svaly rúk, ramien, prsné, alebo brušné svalstvo. Lavička však, na rozdiel od fitlopty, nie je poddajná, nedokáže pracovať spolu s telom.“ Za výhodu cvičenia na fitlopte považuje najmä nutnosť zapojiť tzv. neviditeľné svaly: „Sú to hlboké svaly panvového dna, ktoré síce navonok nevidíme, ale na správne držanie tela sú mi-moriadne dôležité.“
Rôzne cviky, rôzne účinky
Aké druhy cvičení sa na lopte dajú vykonávať? „Sú to predovšetkým cviky posilňovacie, strečovacie, balančné a stabilizačné,“ vysvetľuje tréner. Fitlopta nám teda poslúži pri posilňovaní jednotlivých svalových partií aj pri strečingu. Pri balančných cvičeniach sa človek učí zvládnuť cviky v rôznych polohách a tak postupne dosiahnuť svalovú rovnováhu. Pomocou fitlopty posilníme svaly, ktoré sú ochabnuté a natiahneme tie, ktoré sú skrátené. Stabilizačné cvičenia predstavujú tréning výdrže – človek zotrvá v určitej polohe zhruba od troch do pätnástich sekúnd. „Všetky uvedené cviky nám pomôžu nielen zdokonaliť kondíciu, ale aj koordináciu, zvýšiť ohybnosť a precvičiť pohyblivosť chrbtice,“ zdôrazňuje Maroš Molnár.
Na tréning sa treba sústrediť
V čom spočíva základný princíp cvičenia na fitlopte? Podľa Molnára je to najmä pravidelnosť a dokonalé sústredenie na tréning, pomocou ktorého dostaneme telo a loptu do rovnováhy: „Dôležité je odsadiť a vyrovnať panvu, držať mierne stiahnuté brušné svaly a nohy stabilizovať na šírku ramien.“ Podobne ako pri cvičení Pilates sa treba sústrediť na správne dýchanie a vnímať svaly brucha a spodnú časť chrbta ako centrum sily. Cvičenie na lopte je podľa trénera pomerne náročné na koordináciu, ale vo výsledku o to účinnejšie, pretože nás naučí vnímať a zapájať všetky svaly.
S trénerom alebo na vlastnú päsť?
Podľa Maroša Molnára je pre ľudí, ktorí sa zatiaľ s cvičením na fitlopte nestretli, určite dobré vyhľadať najskôr odborníka – trénera: „Pod odborným dohľadom by mal človek absolvovať minimálne desať úvodných tréningov. Ľahšie tak zvládne základné spôsoby cvičenia aj rôzne modifikácie a vyvaruje sa problémov a chýb, na ktoré by jeho telo mohlo doplatiť a tréning by si zbytočne znechutil. Aj vzostup výkonnosti je pri správnom cvičení oveľa rýchlejší.“ Začať treba s jednoduchými cvikmi. Až keď sa ich človek naučí ľahko zvládnuť a na lopte sa začne cítiť príjemne, môže ich postupne obmieňať a prejsť aj k náročnejším variantom.
Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 25/2007