Pomenovanie glaukómu pochádza z gréčtiny a znamená vo voľnom preklade „akoby farby mora“. Liečitelia ho tak nazvali, lebo zrenica je v konečnom štádiu slepoty modrozelenej farby. Aj keď glaukóm, teda zelený očný zákal, je závažný problém, k slepote vedie iba v prípadoch nedostatočnej alebo zanedbanej starostlivosti.
Ako vzniká
Najzávažnejším rizikovým faktorom pri vzniku glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. „Stav, keď zisťujeme zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku bez prítomnosti zmien v zornom poli, sa nazýva okulárna hypertenzia. Až situáciu, keď sú okrem vnútroočného tlaku aj zmeny v zornom poli a na zrakovom nerve označujeme ako glaukóm,“ objasňuje Erika Vodrážková z Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity. V skorých štádiách glaukómu necíti pacient nijaké príznaky – zvýšený vnútroočný tlak totiž nespôsobuje žiadnu bolesť. „Subjektívne príznaky ochorenia v tomto štádiu nie sú alarmujúce a ochorenie sa zistí len pri náhodnom vyšetrení,“ doplňuje lekárka.
Prevencia
Meranie vnútroočného tlaku (VOT) je bežné vyšetrenie v ambulancii očného lekára. Avšak nie jediné, ktorým sa glaukóm potvrdzuje. „Hodnota VOT kolíše v priebehu dňa, vykazuje individuálne rozdiely, a to vo vzťahu napríklad k veku, refrakčnej chybe, stavu slzného filmu. V diagnostike glaukómu sa opierame aj o celý rad ďalších špecializovaných vyšetrení. Napríklad vyšetrenie zorného poľa, meranie hrúbky rohovky, topografické vyšetrenie zrakového nervu,“ špecifikuje Vodrážková. To, že vek je rizikový faktor pre vznik glaukómu, potvrdzujú aj štatistiky. „U ľudí vo veku 40 až 50 rokov sa percento výskytu pohybuje okolo 0,5 %, zatiaľ čo u 60- a 70-ročných je to až 5 - 7 %. V celej populácii teda glaukómom trpí jedno až dve percentá jedincov.“ Ďalšími dvoma skupinami ľudí, ktorí by mali absolvovať pravidelné vyšetrenia, sú pacienti s cievnymi chorobami, napríklad migrénou, a jedinci, v ktorých rodine sa glaukóm vyskytol.
Liečba
Prvým predpokladom úspešnej liečby je, samozrejme, včasná diagnostika. Zelený očný zákal je chronické ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné, dá sa však predchádzať jeho zhoršeniu. „Liečba preto musí byť pravidelná a dlhodobá, zameraná na reguláciu vnútroočného tlaku, čo je predpoklad, aby choroba neprešla do pokročilej formy. Vtedy totiž dochádza k poškodeniu zrakového nervu so zúžením zorného poľa s ťažkou redukciou videnia,“ varuje lekárka. Ak sa problém odhalí včas, lieči sa očnými kvapkami.
Špecifickými formami glaukómu sú akútny, vrodený a sekundárny glaukóm – ak v týchto prípadoch nestačia kvapky, môže nasledovať liečba laserom alebo operáciou. „Často sa stretávame s javom, že aj napriek dobrej informovanosti pacienti podceňujú vážnosť ochorenia a dôležitosť liečby hlavne v počiatočných štádiách,“ hovorí Vodrážková. Liečba glaukómu spočívajúca v regulácii a kontrole vnútroočného tlaku si však vyžaduje disciplínu a dobrú spoluprácu s lekárom.
Autor: Saša Petrášová, SME ženy, 24/2007