SME

Otázky & odpovede

Chcete vyriešiť problém z oblasti zdravia, vzťahov, zdravej výživy či z oblasti práva? Svoje otázky nám zasielajte na smezeny@sme.sk alebo na Redakcia smeŽeny, Nám. SNP 30, 811 01 Bratislava. Dnes odpovedá finančný poradca AWD Pavol Ďurkovič



Pokryté riziká
Počul som o investičnom životnom poistení, no takmer nič o ňom neviem. Môžete mi niečo o ňom bližšie povedať?
Ján Šumný, Bardejov

Investičné životné poistenie je produkt, ktorý v sebe spája poistenie a investíciu. Zabezpečí krytie rizík a zároveň umožňuje investovať do podielových fondov. Klient si sám vyberie, ako bude produkt nastavený, či bude prevažovať poistná, alebo investičná časť. V rámci krytia rizík si možno poistiť život aj zdravie, využiť úrazové poistenie, nemocenské poistenie, poistenie vážnych chorôb. V investičnej časti sa vložené peniaze investujú do podielových fondov. Investičné životné poistenie možno využiť okrem poistnej ochrany aj ako spôsob dlhodobého finančného zabezpečenia, napríklad na dôchodok. Výsledná suma na konci poistenia môže byť použitá ako doplnok k štátnemu dôchodku. Keďže sa produkty tohto typu uzatvárajú na dlhšie, obsahujú aj ochranu proti inflácii. Cieľom je zabezpečiť, aby reálna hodnota peňazí v priebehu času neklesala. Nemenej zaujímavou možnosťou je daňový odpočet, poistné si klient môže odpočítať zo základu dane až do výšky 12 000 korún ročne. Podmienkou je, aby poistná zmluva trvala aspoň 10 rokov a zmluva bude ukončená najskôr v roku, keď klient dovŕši 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z mála peňazí
Z výplaty mi pravidelne ostáva približne 500 korún, ktoré neminiem. Dá sa aj takáto malá suma nejako lepšie zhodnotiť?
Alexandra Rázna, Dudince

Prirodzene, áno. Bežné účty v banke majú zanedbateľný úrok a sú vhodné predovšetkým na realizáciu platieb súvisiacich s chodom domácnosti. Bankové termínované vklady prinášajú pomerne nízky výnos, približne 1 % ročne. Aby banka ponúkla o niečo vyšší úrok - približne 1,5 %, treba uložiť vysokú sumu (niekoľko stotisíc korún) a viazať ich na dlhší čas. Vhodnejšie je využiť sporiace programy založené na investovaní do podielových fondov, ktoré umožňujú vkladať relatívne malé sumy. Na trhu je viac takýchto sporiacich produktov. Výnos nie je garantovaný, zhodnotenie vložených peňazí závisí od vývoja na finančných trhoch. Je dôležité, aby si klient na začiatku ujasnil, aký výnos očakáva, aké riziko prípadného poklesu hodnoty investície vie akceptovať, ako dlho chce sporiť. Čím dlhšie môžeme nechať peniaze „pracovať“, tým väčší výnos môžeme očakávať. Ak nevieme odhadnúť, kedy budeme peniaze potrebovať, vhodnejšia je konzervatívnejšia investícia s prevahou peňažných fondov s priemerným výnosom približne 2 – 3 %. Ak vieme, že budeme schopní odkladať si peniaze dlhšie a nebudeme ich potrebovať niekoľko rokov, môžeme zvoliť dlhopisové alebo akciové fondy, prípadne ich kombináciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 066
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 676
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 965
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 750
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 700
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 185
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 181
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


2
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 62
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 10

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


4
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 238
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 318
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 916
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 911
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 738
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 627
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 040
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 625
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu