Cvičebná metóda Pilates je založená na viacerých princípoch. Vychádza z existencie takzvaného centra sily. Je to oblasť v strede nášho tela, ktorú tvoria svaly brušnej steny, chrbtové a sedacie svaly. Podľa Josepha Pilatesa je zdrojom telesnej sily, pretože dokáže udržiavať stabilitu ľudského tela, zvyšovať koordináciu, byť oporou pre chrbticu a posilňovať uvedené svalstvo. „Jeho cviky vychádzajú z predpokladu, že energia a námaha vynaložené pri ich vykonávaní, budú vychádzať práve z tejto oblasti, musíme ich vnímať ako centrum sily,“ vysvetľuje inštruktorka Pilates Kvetoslava Nestarcová.
Dynamické dýchanie
Aby naše telo správne fungovalo, jeho bunky treba zásobovať kyslíkom. „Na jeho nedostatok organizmus reaguje únavou, neochotou vyrovnať sa s telesnou námahou, preto nemožno účinne vykonávať cviky Pilates pri nesprávnom dýchaní,“ hovorí inštruktorka, podľa ktorej dýcha-nie pomáha kontrolovať naše pohyby. V čom teda správne dýchanie spočíva? „Dýchať treba dynamicky, pravidelne, bez zadržiavania. Hlboký vdych nosom má smerovať do stredu hrudníka, vydychujeme ústami,“ objasňuje metodiku dýchania pri tomto cvičení.
Sústredenie je základ
K hlavným princípom Pilates patrí podľa Nestarcovej koncentrácia: „Pilates si vyžaduje maximálne sústredenie na vykonávanie jednotlivých cvičení. Musíme si neustále uvedomovať, čo naše telo práve robí, v akých polohách sa jeho časti nachádzajú.“ Cvičenie bude účinné len vtedy, ak sa koncentrujeme na každý jeho detail a budeme ho vnímať ako celok. „Musíme intenzívne kontrolovať prácu svalov, ktorá má byť presná, plynulá a uvoľnená,“ dodáva Nestarcová.
Presnosť a dokonalosť
Každý pohyb, s ktorým metóda Pilates pracuje, má podľa inštruktorky svoju jasne určenú funkciu a zmysel: „Preto ho musíme vedieť presne vykonávať. S každým cvikom, s jeho fázami aj významom by sa mal cvičenec najskôr dôkladne oboznámiť.“ Aj preto je lepšie najskôr zvládnuť menší počet cvikov. „K zložitejším cvičeniam radšej prechádzajme postupne, až keď máme pocit, že tie, ktorým sme sa venovali doteraz, už dokonale ovládame,“ hovorí cvičiteľka.
Násilie sa nevypláca
Dôležitým princípom je plynulé cvičenie: „Rôzne statické alebo izolované pohyby táto metóda vôbec nepozná a vychádza z toho, že pre naše telo ani nie sú prirodzené,“ objasňuje Nestarcová. „Práve harmonické, plynulé pohyby nám pomôžu získať dobrý pocit.“ Existujú však aj varovné signály, ktorými nám naše telo dá najavo, že cvik naň nepôsobí pozitívne: „Ak zacítite bolesť, radšej prestaňte cvičiť. Pozitívny efekt nikdy nedosiahneme násilím,“ zdôrazňuje inštruktorka.
Cvičenie v skratke
Pri cvičení Pilates treba dodržať niekoľko základných pravidiel. Patrí k nim najmä správny výber cvikov, ktoré musia vychádzať z individuálnych potrieb. Vykonávať ich treba od jednoduchších k náročnejším cvičebným zostavám. K zložitejším cvikom treba prechádzať postupne. Nevyhnutnosťou je zvládnuť správnu techniku dýchania a dbať na jej dodržiavanie.
Výhercami DVD edície Pilates 1-5 sú:
Petra Dzureňová, Žilina
Erika Bírová, Krásno nad Kysucou
Ľubica Kseničová, Svidník
Gratulujeme
###SUTAZ###Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 23/2007