SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Electrolux EKK 603500X – kombo so všestrannou rúrou

Plynová klasika pre varenie s bezpečnostnými funkciami, elektrická rúra s množstvom programov pre náročných. I tak by sa dal v krátkosti charakterizovať kombinovaný sporák EKK 603500X z dielní Electroluxu. Výrobca si dal záležať nielen na dizajnovom vyhot

+ skvelé vyhotovenie
+ všestranná rúra
+ bezpečnostné funkcie
- ťažšia udržiavateľnosť panelu

ovení, ale i na tom, aby ste sa v kuchyni mohli spoľahnúť na technológie, ktoré dôverne poznáte. Otestovali sme ho, aby sme vám prezradili viac.

Kombinované sporáky sa na našom trhu stále tešia vysokej popularite. To preto, že plynové prípojky sú štandardnou súčasťou väčšiny panelákových bytov a elektrická rúra si vystačí i s tradičným jednofázovým 16 ampérovým rozvodom. Varenie na plyne ponúka lacnú prevádzku a vysokú rýchlosť prípravy pokrmov, elektrická rúra naopak jemnú a precíznu regulovateľnosť teploty a kombinovaných výhrevných telies.

Elegantný pracant
Je zrejmé, že dizajnéri si dali na sporáku skutočne záležať. Do industriálneho lesku kovov vtisli jemnosť oblúkov a mäkkosť prvkov v tradičnom dizajne tak, aby vznikol celok, ktorý zaujme bez ohľadu na to, do akého interiéru ho umiestnite. V novej vynovenej kuchyni zažiari jeho kovový lesk doplnený priemyselnými črtami, v staršej naopak prevládnu jemné prvky, čierne gombíky a teplé hnedasté tóny budiace atmosféru dôverne známej pohody.

I pri obmedzenom rozpočte pri výbere materiálov a kompromisnom spracovaní detailov je možné povedať, že ide o atraktívne vyzerajúci kus. Dobrý dojem zvýrazňuje i tónované sklené veko s jemnou štruktúrovanou potlačou.

Inštalácia bez problému
Sporák je dodávaný so všetkým, čo potrebujete k bezproblémovej inštalácii. Ak však nemáte dostatok skúseností pri práci s plynovou či elektrickou prípojkou, mali by ste o inštaláciu požiadať odborníka. Stabilizáciu na nerovnej podlahe zaistí dvojica nastaviteľných nožičiek, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti sporáku. Ich dostupnosť je vďaka odnímateľnej zásuvke bezproblémová, predsa len by bolo čelné umiestnenie o čosi pohodlnejšie. Zistili sme, že správne osadený sporák je vyvážený tak, aby nedošlo k jeho prevráteniu ani v prípade, ak sa dieťa vo vašej neprítomnosti rozhodne dvierka rúry použiť ako schodík. Bezpečnosť je skutočne na mieste.

Prívod plynu je umiestnený na pravej i ľavej strane, takže nemusíte riešiť problémy s nedostatočnou dĺžkou prívodnej hadice či s umiestňovaním fľaše s propán-butánom. Výrobca osadil horáky tryskami pre zemný plyn, vo výbave sú však i náhradné trysky pre kvapalný plyn a inštrukcie na zmenu potrebných nastavení.

Elektrický prívod je navrhnutý pre pevné osadenie do krabice, ak však máte pre rúru vyhradenú samostatne istenú zásuvku, môžete na koniec kábla osadiť zástrčku. Elektrická prípojka zabezpečuje nielen chod rúry, ale i elektronického časovača a zapaľovanie plynových horákov.

Varenie na plyne s bezpečnosťou i komfortom
Štvorica plynových horákov je mimo prevádzky chránená pred prachom a znečistením temperovaným skleným vekom. Gumové dorazy tlmia nárazy pri zatváraní, vysúvateľný pánt by však mohol byť o čosi stabilnejší. Pri troche nepozornosti sa môže stať, že sa veko pri nedostatočnom vyklopení po náraze zaklopí, čo môže počas varenia prichystať nemilé prekvapenie. Pri troche experimentovania sme zistili, že vhodné zaistiť jemný spád sporáka smerom k jeho zadnej časti. Ak ste podráždení a roztržití, ušetrí vám to nervy. Sklené veko sa bez problému udržiava v čistote a ak vám pri varení v extrémne veľkých hrncoch bude prekážať, jednoducho ho vysuniete a odložíte bokom.

Štvorica horákov má tradičné dvojdielne vyhotovenie prispôsobené pre ručné umývanie. Elektrická automaticky aktivovaná iskra ponúka komfort, tepelná poistka naopak bezpečnosť. Bez cieľavedomého niekoľkosekundového zatlačenia gombíka dieťa plameň nezapáli a naopak, ak plameň zhasne, tepelná poistka vypne prívod plynu konkrétneho horáku. Ak vám vykypí polievka, ostatné pokrmy sa pripravujú ďalej.

Ventily ponúkajú plynulú reguláciu výkonu horákov a nastaviteľnou skrutkou môžete jemne doladiť ich pracovný rozsah. Pri prevádzke sme nezaznamenali žiadne problémy, v plnej miere sme ocenili jemný chod gombíkov a citlivú reguláciu sily plameňa. Spoľahlivo fungovalo i automatické zapaľovanie.

Štyri zóny sú viac ako dosť
Je ťažko vysvetliť, prečo sa sporáky a varné panely na trh dodávajú najčastejšie so štvoricou varných zón. Iba málokedy sa stáva, že využijete všetky. Zdá sa, že žiadny z výrobcov nechce na trh prísť s odľahčenou inováciou.

Priestranný, 60 centimetrov široký varný panel ponúka komfort a pohodlie i pri práci s veľkými varnými nádobami pri zaváraní. Malý pomocný horák je optimalizovaný pre nádoby s priemerom od 8 do 16 centimetrov, dvojica stredne rýchlych horákov obslúži najpoužívanejšie nádoby s priemermi od 12 do 22 cm. Veľký rýchly horák oceníte pri zohrievaní veľkého objemu vody pre cestoviny, či pri ázijskej kuchyni. S 3000 wattovým energetickým výkonom ponúka dostatok energie i pre náročnejšie úlohy – na slabý výkon sa rozhodne sťažovať nebudete.

Dvojica smaltovaných podstavcov ponúka stabilnú základňu pre hrnce, dôležité je zabrániť ich prehnutiu. Dvojica lúčov ktorá nie je spojená so zvyškom roštu má tendenciu pri dlhodobom používaní čiastočne meniť tvar, čo sa jemne na stabilite prejaví. Horšie je to však s čistiteľnosťou antikorového povrchu. Bez špeciálnych čistiacich prostriedkov sa nezaobídete – čistenie je o čosi komplikovanejšie ako pri tradičnom vypaľovanom smalte. Ide o jedinú plochu na sporáku, ktorá nie je vybavená politúrou zabraňujúcou tvorbe odtlačkov.

Rúra gazdinku poteší
Elektrická rúra s 53 litrovým objemom prichádza v modernej výbave tak, aby bola nenáročná na údržbu. Dvojica smaltovaných plechov na odkvapkávanie, hliníkový plech na pečenie a drôtený rošt sú zasunuté do odnímateľnej konštrukcie bez výsuvov, takže pri čistení sa dostanete i do tých najkomplikovanejších zákutí. Vnútorný zaoblený priestor je vybavený kvalitným smaltovaným minerálnym povrchom, ktorý sa čistí podstatne lepšie ako tie na ktoré sme zvyknutí z minulosti. I tak sa však budete musieť uspokojiť so základným štandardom – aktívny boj proti tukom nečakajte.

Dvierka sú vybavené detskou poistkou, ktorú môžete bez problému demontovať. Proti deťom je účinná, pri manipulácii s horúcou rúrou však môže otupiť vašu ostražitosť. Dvierka sú síce chladené, horúca para je však pri pootvorení dvierok všadeprítomná. Rozhodnutie je na vás – výrobca spravil pre bezpečnosť všetko čo mohol.

Zásuvka na plechy a formy, ktorá vypĺňa spodnú časť sporáku nie je využitá v plnej hĺbke, ako by ste očakávali. Vpracete do nej kompletnú výbavu, ktorú so sporákom získate, malá kuchyňa však tradične trpí nedostatkom úložných priestorov. Lepšie využitie objemu by rozhodne padlo vhod

7 režimov pečenia vás uspokojí
Skombinovanie niekoľkých výhrevných telies s teplovzdušným obehom ponúka pri príprave pokrmov v rúre až 7 rôznych režimov prevádzky. Znamená to, že s limitujúcim konvenčným pečením s rovnomerným ohrevom z oboch strán sa môžete rozlúčiť. Využiť môžete zosilnené pečenie zo spodnej strany, teplovzdušný obeh, režim grilovania či špeciálny režim pre pizzu, ktorý reguluje nielen teplotu v rúre, ale i vlhkosť. Pre začiatok to môže znamenať niekoľko týždňov experimentovania, čoskoro však zistíte že moc nad výhrevnými telesami má čosi do seba.

Dvojúrovňový, zálohovaný termostat reguluje teplotu v rozsahu od 50 do 230 °C, čo znamená že rúru môžete použiť nielen na prípravu pokrmov, ale aj na ich ohrev, udržiavanie v servírovacej teplote, či kysnutie cesta. Špeciálny režim s prúdením vzduchu bez ohrevu sa postará o to, aby ste šetrne rozmrazili mrazené suroviny a pokrmy. Ovládanie teploty je manuálne pomocou gombíka, naše skúsenosti pri používaní ukázali, že regulácia je plynulá a spoľahlivá.

Výhrevné telesá distribuujú stanoveným smerom teplo rovnomerne a voľbou správnej štrbiny pre plech či rošt je možné dosiahnuť výsledky, aké očakávate. Výhodou je, že cirkulujúca para nie je z rúry odsávaná, takže jemné piškótové cestá sa nevysušia a zostávajú vláčne. To so sebou prináša kondenzáciu pary na čelnom skle, objem vody ktorá roluje po čele rúry je však takmer zanedbateľný. S vnútorným osvetlením máte prehľad o priebehu pečenia, ponuku programov sme si užili.

Teplovzdušný ohrev ponúka efektívnosť pre prípravu rôznych pokrmov súčasne bez toho, aby sa ich vône a pachy premiešali. S úspechom sme pri zapekaní zemiakov pripravili múčnik, teplota prúdiaceho vzduchu je však v ľavej časti pred ventilátorom o čosi vyššia ako v zvyšku rúry. Znamená to, že pri extrémne jemných cestách je vhodné pečenie sledovať a nenechať všetko na náhodu.

Oslovil nás i špeciálny režim pre prípravu pizze. Zosilnený výkon spodného výhrevného telesa doplnený cirkuláciou vzduchu a zvýšenou úrovňou vlhkosti produkuje chrumkavé a šťavnaté cesto zároveň. Rovnaká taktika sa osvedčila i pri kysnutých cestách s mokrejšou plnkou.

Digitálny časovač myslí za vás
Časovač nie je na rúre osadený iba preto, aby vás informoval o aktuálnom čase, ale na to, aby dokázal dohliadnuť nad prípravou pokrmov. Použiť ho môžete ako minútky pri akejkoľvek príprave pokrmu, automaticky však môže ukončiť pečenie po uplynutí stanoveného počtu minút, či dosiahnutí cieľového času. Ak obe taktiky skombinujete, pečenie sa časovo odloží tak, aby bol pokrm dopečený práve v čase, kedy vaši stolovníci zasadajú k stolu.

Výrobca nastražil na používateľa malú pascu – kým nenastavíte na paneli čas, rúra nefunguje. Je tak aspoň malá šanca, že si prečítate návod. Dvojhmatom na tlačidlách je možné displej i vypnúť – takže časová informácia nemusí na displeji lákať deti, či znervózňovať vašu návštevu.

Technické parametre: Energetická trieda: A * Varný panel: plyn * Rúra: elektrická, 7 programov * Objem: 53l * Výhrevné telesá: dve vrchné špirály, jedna sá, teplovzdušný ohrev * Elektrická iskra, elektronický termostat a časovač * Výbava: 1 hliníkový plech na pečenie, 2 smaltované plechy na zachytávanie mastnoty, 1 rošt * Rozmery: 60x60x85 cm

Dostupnosť: www.electrolux.sk
Orientačná cena: 21 990 Sk

Hodnotenie: * * * * * (4/5)

Verdikt: elegancia a výkon za rozumnú cenu
Pri testoch sporáku Electrolux EKK 603500X sme sa presvedčili o tom, že nejde iba o štýlovú dizajnovku, ale o spotrebič ktorý dokáže v kuchyni zastať všetku prácu. Varná zóna ponúka komfort a bezpečnosť na akú sme zvyknutí, rúra ponúka v základnej konfigurácii širokú paletu režimov ohrevu tak, aby bolo možné dosiahnuť skvelé výsledky pre pečení, grilovaní, zapekaní ale i pri kysnutí či súčasnej príprave dvoch pokrmov. Až na drobné obmedzenia ktoré súvisia skôr s komfortom obsluhy je možné povedať, že ide o sporák ktorý kráča s dobou a ponúka všetko čo európska kulinária vyžaduje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 208
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 537
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 318
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 544
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 814
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 711
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 624
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 366
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 174
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 163
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stĺpček Osmelené

Odporný boj o maternice sa nekončí. Dáme si polročnú pauzu a začneme odznova

Záborská avizuje, že sa nevzdáva.

Soňa Jánošová
Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ženy po oslobodení koncentračného tábora Bergen-Belsen, 1945, ilustračná fotografia