Jednou z najvýznamnejších je Malokarpatská vínna cesta, založená v roku 1995, do ktorej patrí dvadsaťpäť miest a obcí od bratislavskej Rače až po Trnavu. Oblasť tohto regiónu je skutočne ideálnym miestom na oddych a v spojení s potulkami po útulných vínnych pivniciach tvorí nezabudnuteľný zážitok. Celkovú atmosféru dokresľuje nádherným prírodným prostredím Malých Karpát, malebnosťou dediniek a miernou nostalgiou za slávnymi časmi, ktorú vyvoláva pohľad na hrady Červený Kameň či Smolenice. Na hrade Červený Kameň sú pravdepodobne najväčšie pivnice na celej vínnej ceste. Najmä Svätý Jur, Pezinok a Modra sú baštami malokarpatského vinárstva a navyše sa tieto tri lokality pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest. Tento čestný titul získali aj vďaka produkcii kvalitného vína v 17. storočí. Dnes už nie je nijakým tajomstvom, že malokarpatské vína nechýbali na najvznešenejších stoloch v Bratislave a vo Viedni. Stačí sa tak vybrať po trase Rača, Pezinok, Modra, s malou odbočkou na Budmerice, cez Doľany do Smoleníc. Na prístupoch do obcí je umiestnené logo Malokarpatskej vínnej cesty so symbolmi vína. Rovnako sú označené aj vinárne, reštaurácie a súkromné pivnice zainteresovaných pestovateľov. Minúť cieľ je tak prakticky nemožné.
Kam za vínom
Malokarpatská vínna cesta sa začína už v okrajových častiach Bratislavy – v Rači a vo Vajnoroch. Hoci najmä Rača vďaka panelovému sídlisku postupne stráca autenticitu vinárskej obce, račianska frankovka je preslávená aj v okolitých krajinách. V takzvanej starej Rači je ešte stále množstvo kvalitných producentov vína, kde splývajú dlhoročné tradície a skúsenosti. Koniec koncov, každoročné septembrové račianske oberačkové slávnosti sú vyvrcholením roka pre milovníkov vína z celého okolia.
Vínna cesta pokračuje na úpätí Malých Karpát do Svätého Jura. Toto mestečko patrí vôbec k našim najkrajším vinohradníckym mestečkám. Zachované a zrekonštruované historické centrum, vinárne a typická malokarpatská atmosféra podmienená nádherným výhľadom na nížinu na jednej a blízkosťou lesa na druhej strane robia zo Svätého Jura ideálne miesto na krátky výlet. Medzi miesta, ktoré by ste mali rozhodne vidieť, patrí aj návšteva Malokarpatského vinohradníckeho múzea v Pezinku alebo Školského majetku v Modre, ktorá je spojená s degustáciou kvalitných vín tejto oblasti. Štýlovo pôsobí barokový zámok v pezinskom parku, ktorého priestory sa v súčasnosti využívajú ako pohostinské zariadenie, kde sa dajú ochutnať pezinské vína.
Deň otvorených pivníc
Navyše, po každoročných septembrových oberačkových slávnostiach sa pre milovníkov dobrého vína blíži ďalší významný dátum. Zväčša počas novembra sa na Malokarpatskej vínnej ceste koná Deň otvorených pivníc. Cieľom podujatia je raz ročne sprístupniť súkromie malých pivníc takmer 100 producentov vína a umožniť návštevníkom nazrieť do zákulisia výroby a spracovania vínnej révy. Podmienkou účasti každého milovníka vína je zakúpenie vstupenky, ktorej súčasťou je degustačný pohárik, vínny pas, orientačná mapa a, samozrejme, chuť ochutnať vína nielen z tohtoročnej produkcie.
Rizling, veltlínske a frankovka
Špecialitou regiónu sú biele odrody ako rizling vlašský, rizling rýnsky, veltlínske zelené, burgundské biele, ale aj modré odrody, z ktorých treba vyzdvihnúť typickú račiansku frankovku a svätovavrinecké. Príležitosť ich ochutnať máte každoročne na vinobraní v Rači a Pezinku. A, samozrejme, vo vinárňach súkromných pestovateľov v Pezinku, Modre a ďalších mestečkách a obciach Malokarpatskej vínnej cesty. Stačí sa len pozorne prejsť po ulici. Ako výborný tip na víkend nesmieme zabudnúť na skvelú husacinu v Chorvátskom Grobe, na ktorej si môžu pri poháriku vína pochutnať aj najnáročnejší gurmáni.
Autor: Jozef Terem, SME ženy, 22/2007