Tvorcu systému Pilates Josepha Pilatesa k pravidelnému cvičeniu donútil zlý zdravotný stav. Trpel astmou a reumatickou horúčkou, preto sa už od mladého veku snažil všestranne zlepšovať kondíciu – lyžoval, boxoval, venoval sa gymnastike aj skokom do vody. „Pilates si postupne naštudoval rôzne východné aj západné systémy a filozofie starostlivosti o telo a vytvoril vlastný program,“ hovorí inštruktorka Pilates Kvetoslava Nestarcová. Do cvičenia zaradil prvky gymnastiky, jogy, tanca, vzpierania aj sebaobrany.
Vyššie, krajšie, elegantnejšie
Podstatou metódy Pilates, s ktorou sa dnes stretnete aj v našich fitnescentrách, je tzv. vyrovnanie svalových dysbalancií – teda natiahnutie skrátených a posilnenie ochabnutých svalov. „Tieto problémy sa vyskytujú nielen u ľudí, ktorí svoje telo trápia neaktívnym, sedavým spôsobom života, ale aj u športovcov, ktorí niektoré svalové partie zaťažujú nadmerne, iné menej,“ vysvetľuje inštruktorka. Účinky tohto cvičenia sú podmienené maximálnou koncentráciou, zapojením fyzických aj psychických síl. Výsledok je podľa inštruktorky naozaj lákavý: „Na rozdiel napríklad od posilňovania, vďaka ktorému sa svaly ,pumpujú´, Pilates ich naťahuje a podporuje správne držanie tela. Človek pôsobí elegantnejšie a krajšie. Opticky narastie o pár centimetrov.“
Kondícia aj terapia
V súčasnosti sa metóda Pilates využíva ako kondičné aj terapeutické cvičenie. Podľa Kvetoslavy Nestarcovej je účinná aj pri rehabilitácii, ale len za predpokladu dodržania určitých zásad: „Pri konkrétnych zdravotných problémoch, ktoré si vyžadujú rehabilitáciu, sa im cviky musia prispôsobiť. Základom však je problém vyliečiť.“ Následná rehabilitácia podľa Nestarcovej môže využívať aj prvky Pilates, ale pod dohľadom odborného rehabilitačného pracovníka. Kondičné lekcie Pilates vo fitnescentre samotnú rehabilitáciu nahradiť nemôžu: „Pacient si však môže dohodnúť individuálne tréningy, v rámci ktorých inštruktor zohľadní jeho zdravotné problémy a odporučí konkrétne cviky.“
Mladší majú väčšie problémy
Pilates môže cvičiť ktokoľvek, od mladosti až do vysokého veku. Podľa Nestarcovej by nad ním však v súčasnosti mali uvažovať najmä mladšie vekové kategórie: „Je zaují-mavé, že mladí ľudia mávajú oveľa väčšie problémy s chrbticou a držaním tela. Určite je to aj dôsledok zanedbávania telesnej výchovy v školách.“ Hodiny Pilates navštevujú aj muži, ale ženy sú v prevahe. „Práve muži však mávajú mimoriadne ochabnuté brušné svalstvo a nedokážu ho do cvičenia zapájať tak ako ženy. To je však dané rozdielmi vo fyziognómii.“
Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 22/2007