TESTOVALI SME

Whirlpool AVO10561 – úsporné pranie so šiestym zmyslom

V rodinách s deťmi nie je o špinavú bielizeň nikdy núdza. Niekedy čelíme intenzívnemu znečisteniu, inokedy rozhoduje dĺžka pracieho programu či objem bielizne, ktorú je práčka schopná vyprať v jedinom cykle. Preto je všestrannosť a inteligencia neoceniteľ

+ intenzívna pracia sila
+ antibakteriálna funkcia
+ jemné a rýchle pranie
+ energetická úspora

ná. Elektronické riadenie sa postará o to, aby bola prevádzka čo najekonomickejšia, pestrá paleta programov ušetrí čas i peniaze.

Keď sme sa v redakcii rozhodli otestovať práčku Whirlpool AWO 10561, boli sme zvedaví, ako sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám. Počas mesačnej modelovej prevádzky sme zisťovali, či máme očakávať kompromisy, alebo ide o pracanta ktorý uspokojí i tie najnáročnejšie požiadavky. Výsledky predbehli naše očakávania. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej.

Do kúpeľne hravo, pod linku s obmedzeniami
I keď sa práčka dokáže popasovať so siedmimi kilogrammi bielizne, neznamená to, že je väčšia ako štandardné „päťkilogramové“ modely. Vyhotovená je v tradičnom formáte so 60 centimetrovou šírkou, pričom jej hĺbka nepresahuje hranicu 58 centimetrov. Znamená to, že ju bez problémov dostanete do bežnej panelákovej kúpeľne s úzkou 60 centimetrovou zárubňou.

Moderný dizajn podtrhnutý krivkami a oblúkmi jej dáva svieži ráz, ktorý je umocnený prehľadným ovládacím panelom BlueTouch doplneným o displej s modrým podsvietením. Ak sa pohrávate s myšlienkou jej umiestnenia pod pracovnú dosku kuchynskej linky, mali by ste vedieť že jej vrchný kryt nie je odnímateľný. Preto je minimálna výška pre podstavbu 84,5 centimetra čo je o málo viac, ako je zvykom. Výška nožičiek je plynulo regulovateľná pomocou dodávaného kľúča, takže ju stabilne osadíte i na nerovnej podlahe.

Priestranný bubon šetrný k bielizni
Antikorový bubon s veľkým 30 centimetrovým vkladacím otvorom je zárukou pohodlnej manipulácie s bielizňou i pri veľkom praní. Ponúka dostatok priestoru nielen pre 7 kilogramov bežnej bielizne, ale i pre rozmerné plachty, prikrývky či posteľnú bielizeň. Pri plnom vyťažení ponúka dostatočnú objemovú rezervu na to, aby sa tkanina predčasne neopotrebovávala.

Dvierka sa otvárajú vľavo a vyklopiť ich možno v takmer 180 stupňovom uhle. I keď budete nútení umiestniť práčku tak, že ju na pravej strane kopíruje stena, nebudete mať problémy s dostupnosťou bubna. Dvierka sú vybavené mechanickou detskou poistkou proti zavretiu, sklenému priezoru však chýba dvojité pláštenie, ktoré by ochránilo deti pred popálením pri praní vysokými teplotami.

Keďže ide o model bez systému priameho ostrekovania, po obvode bubna je vylisovaná trojica lopatiek s dierovaním, ktoré zaisťujú pri otáčaní prísun vody s pracím prostriedkom i zhora. Na bubne zaujme jeho precízne a jemné vyhotovenie, ktoré zabraňuje pri intenzívnom praní poškodzovaniu vlákien a tkanín.

Silný motor nie je hlučný
Práčka je osadená motorom, ktorý počíta s vyššou záťažou. Jeho chod je pomerne tichý a pri intenzívnom odstreďovaní hluk nepresiahne hranicu 75 decibelov. To je síce veľa na to, aby ste si mohli dovoliť v noci spustiť kompletný prací cyklus, ak sa však uspokojíte s pozastavením prania pri plákaní, susedia nebudú mať námietky.

1200 otáčok pri odstreďovaní si hravo poradí i s veľkými kusmi bielizne, ktoré sa nie vždy podarí optimálne v bubne vyvážiť. Vibrácie sú minimalizované aktívnym vyvažovaním bubna, robustná 75 kilogramová konštrukcia udrží práčku na mieste bez náznaku problémov. Je zrejmé, že riadiaca elektronika sa snaží pre dôkladné žmýchanie pri odstreďovaní meniť usporiadanie bielizne v bubne a následne ju po ukončení cyklu „rozmotať“. Výsledkom je však stále stredne intenzívne pokrčenie s ktorým sa pri modeloch s modernejším, avšak podstatne drahším Direct Drive motorom nestretnete.

Ovládanie s nadhľadom
Ovládací panel Blue Touch je mimoriadne prehľadný a okrem prístupu k 11 pracím režimom a prednastaveniam ponúka i možnosť predprogramovania najčastejšie používaných nastavení. Textové popisky symbolov nájdete v lokalizovanej dokumentácii, s najväčšou pravdepodobnosťou sa však zaobídete i bez nich.

Tlačidlový systém s LED indikátormi je zaujímavou alternatívou pre otočné koliesko a sľubuje dlhšiu životnosť. Jeho výhodou je, že vám nepovolí nastaviť kombinácie parametrov, ktoré by nedávali zmysel, alebo by boli nerealizovateľné. Pri takomto pokuse sa rozbliká kontrolka konkrétneho tlačidla, takže i bez tabuľky pred sebou viete, že daná teplota, či funkcia nie sú dostupné.

Skvelým pomocníkom je LED diagnostika, ktorá dokáže upozorniť na možné problémy. Prací cyklus sa nespustí ak zabudnete otvoriť prívod vody, práčka vás upozorní i na to, keď je potrebné vyčistiť výpustný filter.

Podsvietený displej vám v každom momente poskytne informáciu o aktuálnom stave pracieho cyklu. Viete ktorá fáza momentálne prebieha, ale i to koľko minút zostáva do celkového ukončenia. Čas máte jednoducho pod kontrolou. Nechýba funkcia časového odloženia ktorá pracuje i po výpadku elektriny, či pozastavenie programu pred odstreďovaním.

3 kilogramy za 30 minút
Ak potrebujete preprať malý objem bielizne z denného nosenia, určite oceníte rýchly 30 minútový prací cyklus, ktorý pracuje s teplotami do 30 °C. Určený je pre bielizeň bez škvŕn a výraznejšieho znečistenia. Ak ide iba o letné „prepotené“ tričká alebo športový dres, prekročenie 3 kilogramovej hranice kvalitu prania výraznejšie neovplyvní, ak však ide o bielizeň s viditeľným znečistením, výhodnejšie je siahnuť po dlhšom dennom programe, ktorý ponúka rozšírený rozsah pracovných teplôt až do 60 °C.

Potrebné je počítať s tým, že pri praní a plákaní sa použije menší objem vody, takže ak čím viac bavlny a menej syntetiky pri prekročení hmotnostného limitu periete, tým citlivejšie výsledok reaguje na kvalitu prania. Výsledky nás oslovili a pri sledovaní pracieho cyklu bolo zrejmé, že bubon pracuje intenzívnejšie ako pri iných programoch a práčka sa na vami použitú „chémiu“ príliš nespolieha.

Ručné pranie v „rukách“ stroja
Ani jemné tkaniny a vlna vás nemusia odradiť od toho, aby ste ich zverili práčke. Ak zvolíte najjemnejšie pracie režimy, pohyb bubna sa v maximálnej miere obmedzí tak, aby svoju úlohu pri praní zohrali hlavne pracie prášky, špeciálne určené pre tento druh tkanín. Náplň je v tomto prípade obmedzená na 1 až 1,5 kilogramu, výsledkom je však šetrnosťou porovnateľný s ručným praním. Ručne štrikovaný bavlnený rolák či jemné hodvábne odevy rozhodne pri jemnom praní neutrpia.

„Plné pranie“ pre 5 – 7 kilogramov bielizne
Práčka je vybavená trojicou rôznych režimov pre intenzívne pranie bavlny, pri ktorých sa počíta s 5, 6 a 7 kilogramovou náplňou. Líšia sa hlavne v spotrebe vody a dĺžke pracieho cyklu, ktorá sa odvíja od teploty. Pokrytý je rozsah od 20 do 95 °C, takže hravo zatočíte nielen so škvrnami, ale i s baktériami. Výhodou je, že si ustriehnete spotrebu tak, aby boli náklady na pranie čo najnižšie

Trojica programov efektívne kombinuje taktiku „pracej chémie“ s mechanikou bubna. Pri použití pracích prostriedkov s vyššou penivosťou dokáže práčka úspešne penenie redukovať, problematické nebolo ani pranie intenzívne znečistenej bielizne. Zistili sme, že pri ohreve vody je zámerne predĺžená fáza prania s teplotou do 40°C, takže enzýmy v pracích práškoch majú dostatok času na to, aby rozložili organické nečistoty na vláknach. Pranie prebieha v dvoch čiastových cykloch – prvý odstraňuje nečistoty pomocou enzýmov, druhý pomocou vyššej teploty. Účinnosť prania tak dosahuje maximálne hodnoty.

Pod dohľadom 6. zmyslu
Inteligentné technológie s digitálnym riadením využívajú informácie zozbierané zo senzorov, ktoré každý prací program prispôsobia konkrétnej náplni bielizne tak, aby bola pri praní dosiahnutá čo najvyššia možná účinnosť.

Znamená to, že sa prispôsobuje v jednotlivých fázach programov spotreba vody, teplota a mechanika otáčania bubna. Kým menej nasiakavá bielizeň šetrí vodou, intenzívne nasiakavá dostane dostatok pracej zmesi na to, aby sa nečistoty uvoľnili. Pri porovnávaní výsledkov s práčkou s fixne stanovenými programmi sme mali možnosť zistiť, že aktívne riadenie stojí skutočne za to. Možné je dokonca uprednostniť dlhší prací cyklus pred použitím vyššej teploty, takže ak vás čas netlačí, opäť môžete ušetriť.

Technické parametre: Náplň bielizne pre pranie až 7 kg * Digitálne ovládanie * Antikorový bubon * Regulovateľná rýchlosť odstreďovania: 0, 400, 800, 1000, 1200 otáčok/min. * Energetická trieda „A+” * Účinnosť prania „A” * Účinnosť odstreďovania „B” * 11 základných typov pracích programov * Pranie s dezinfekčným účinkom * Program rýchleho prania: 30 minút * 6 zmysel pre prispôsobenie programov * Teploty prania: 95 °C, 60 °C, 40 °C, 30 °C, 20 °C, studená voda * Spotreba vody: 57 litrov * Rozmery (šírka × hĺbka × výška): 59,5 × 58 × 84,5 cm * Hmotnosť: 75 kg

Dostupnosť: www.whirlpool.sk
Orientačná cena: 26 990 Sk

Hodnotenie: * * * * * (5/5)

Úspornosť oceníte
Pri modelovom praní so 7 kilogramovou náplňou pri 60 °C spotrebuje práčka 57 litrov vody a 1,19 kWh energie. Pri porovnaní nákladov s bežnými 5 kilogramovými modelmi práčok na trhu je zrejmé, že úspora počas dvojročnej prevádzky dokáže kompenzovať cenový rozdiel práčok s tým, že v ďalších rokoch prichádza k návratnosti investícií a rentabilite. Nie je prekvapením, že práčka bola zaradená do energetickej triedy A+ pri dosiahnutí prvotriednej účinnosti prania.

Verdikt: úsporný pracant s „rozumom“
Pri mesačnom redakčnom teste sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, že ide o všestranného pomocníka do domácnosti, ktorý sa blysne nielen vysokou účinnosťou prania a odstreďovania, ale i nízkou spotrebou a lacnou prevádzkou. Húževnatá, detailne prepracovaná konštrukcia je zárukou spoľahlivosti a dlhej životnosti, elektronické riadenie s prehľadným Blue Touch panelom dáva používateľovi istotu pri používaní a prehľad nad pracím cyklom. I keď ide o stroj konštruovaný pre 7 kilogramovú náplň, ani pri čiastočnom naplnení bubna nedochádza k plytvaniu vodou a energiou. Za variabilitou programov stojí šiesty zmysel, ktorý inteligentne reaguje na špecifické vlastnosti náplní bielizne.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 2. Od septembra opäť po starom
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 4. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 5. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 6. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 7. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 8. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 9. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 10. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 218
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 3 317
 3. Ako sme jazdili v socializme 1 867
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 787
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 461
 6. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 358
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 266
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 253
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 170
 10. Leto nekončí! 847

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

Neprehliadnite tiež

V afganskom Kábule sa konala najodvážnejšia módna prehliadka v dejinách

Organizátor Adžmal Hakíkí bol rozhodnutý akciu uskutočniť, aj keby na nej mal pri samovražednom útoku prísť o ruky aj nohy.

Legendárny zdvih z Hriešneho tanca: Hlavná herečka sa podelila o detaily z natáčania

Všetci dobre poznáme scénu, keď Baby namiesto sedenia v kúte vyskočí do náruče Patricka Swayzeho.

Keď priznajú rakovinu, rodina ich zavrhne. Juhoázijské ženy trpia potichu

Mnohé ochorenie považujú za boží trest a neliečia sa.

Herečka Lujza Garajová Schrameková: Už som dosť veľká na to, aby som niekam uletela

Známa supermama prezradila, prečo si nechce zvykať na slávu.