Základ prípravy všetkých druhov buchiet je rovnaký - je iba na vás, ako ich vo finále dokončíte. Buď v pare alebo ich šupnete do rúry. S plnkou i bez nej - fantázii sa medze nekladú.
Čo potrebujeme?
- 250g hladkej múky
- 250g polohrubej múky
- 1 vajce
- 250ml plnotučného mlieka
- 125g čerstvého masla
- 30g čerstvého droždia
- štipku soli
- 2 čajové lyžičky kryštálového cukru
- kôru z 1/2 citróna
Upozornenie: Hmotnosť surovín je orientačná, sami uvidíte koľko ešte pridáte alebo uberiete múky či mlieka. Cesto pri spracovávaní sledujte a uvidíte, čo si vypýta.
Čím naplniť:
Maková fantázia - trochu mlieka povarte s cukrom, pridajte namletý mak, citrónovú kôru, trochu povarte a premiešajte. Zmes by mala byť skôr hustá ako riedka, aby ste z nej mohli lyžicou dávkovať rovnaké kúsky na cesto.
Orechové potešenie - pri príprave postupujte podobne ako pri makovej plnke, pamätajte však na to, že mlieka budete potrebovať podstatne menej.
Rafinovaný tvaroh - čerstvý hrudkový tvaroh zmiešajte s hrozienkami, žĺtkom, vanilkovým cukrom a zmes dochuťte tak, aby bola príjemne sladkokyslá. Kúsok exotiky pridá škorica, jemnosť podtrhne citrónová kôra.
Džemová a lekvárová klasika - najpopulárnejším je slivkový lekvár zmiešaný s trochou mletej škorice. Pri džemoch si dajte pozor na to, aby neboli príliš riedke - pri tepelnej úprave by mohli z buchiet vytiecť.
Ako na to:
- mlieko zohrejte tak, aby nebolo horúce ale len teplé
- pridajte cukor a rozdrobte droždie, zakryte utierkou a nechajte kvások vykysnúť asi 10min - na jeho povrchu sa objavia bubliny, ktoré prezradia, že kvasinky pracujú ako majú
- do misy preosejte múku, pridajte vajce, soľ, kvások, nastrúhanú kôru s citróna, maslo a vymiešajte vláčne cesto
- cesto musí byť hladké a oddelovať sa od misy
- ak máte dojem, že treba pridať múku, kľudne pridajte, ak mlieko, tak pridávajte zásadne vlažné alebo teplé
- cesto poprášte múkou a misu s cestom zakryte čistou utierkou a nechajte asi 50 min vykysnúť
- vykysnuté cesto rozváľajte na pomúčenej doske na 1cm hrubý plát a nakrájajte ho na štvorce veľkosti asi 8x8cm
- štvorce naplňte plnkou, pomúčenými prstami uzavrite a naukladajte na plech na pečenie alebo perforovaný plech na parenie
- nechajte ešte asi 20min na plechu pokysnúť, potrite rozpusteným maslom a dajte pariť alebo piecť
Parenie či pečenie?
Oba spôsoby majú svoje čaro. Parené buchty sú kyprejšie, vláčnejšie, avšak treba ich zjesťčo najskôr . Naopak pekne do zlatista upečené a pocukrované buchty si môžete vychutnávať ihneď po pečení, alebo aj na ďaľší deň ráno ku káve. Pri pečení si môžete pripraviť malé neplnené buchtičky, ktoré je možné podávať s pudingom alebo s ovocným krémom.
Ako pariť?
Buchty na pare sú obľúbené obzvlášť medzi deťmi. Mne sa pri príprave osvedčil najlepšie kastról z trochou vody, do dna ktorého vkladám perforovaný podnos. Buchty jednoducho naukladáte vedľa seba, potriete maslom a paríte približne 20min. Praktické sú i parné hrnce, ktoré dokážu vyvíjať intenzívnu paru - čas prípravy sa skráti približne na polovicu.
Ako piecť?
Na vymastenom plechu, nakysnuté buchty potreté maslom alebo olejom dáme piecť pri teplote 180 - 200 °C do zlatohneda.
Niekoľko rád na záver:
- všetky spracovávané suroviny by mali mať rovnakú teplotu, ideálne izbovú
- múku uprednostňujte takú, ktorá je určená pre jemné múčniky. Spoznáte ju podľa označenia špeciál a nikdy nepodceňujte jej preosievanie
- droždie kupujte čerstvé a neuspokojte sa so staršou „kockou“, ktorá je stále v záruke. Vitalita kvasiniek je oslabená.
Pri prelomení nesmie byť droždie mazľavé a nemá obsahovať ani žiadne dutiny. Farba by mala byť rovnomerná a tmavé či svetlé škvrny sú príznakom neželanej biologickej aktivity - vyberajte vždy čerstvé vajíčka. Uprednostňujte tie, na ktorých sa môžete dozvedieť informácie o pôvode
- parák pred vložením buchiet vytrite olejom alebo maslom
- najjednoduchším spôsobom balenia buchiet je spojiť všetky štyri rohy a postláčať s pomúčenými prstami
- ak zvolíte pečenie, zbytočne rúru počas pečenia neotvárajte - máte predsa sklo na dvierkach:)
Tak dobrú chuť!!!
Autor: Mojmír Lieskovský, Jr