Bolestivý otlak v ústach
Na jazyku mám biely, niekedy bolestivý povlak, akoby otlak. Trvá to už viac ako štyri roky. Z bakteriologického výteru mi vyšla Candida albicans. Keďže názory lekárov sa rozchádzajú, chcela by som sa opýtať, či treba Candidu preliečiť? (Teraz prvýkrát užívam nizoral a občas som si to natierala roztokom genciánovej violete.) Čo môže byť príčinou a je potrebné niečo v strave vylúčiť?
Iveta Šimoničová, Sládkovičovo
Príčiny tvorby povlaku na jazyku sú rôzne. Ak nejde priamo o akútny infekčný zápal sliznice jazyka, príčinou môže byť ložisko chronickej infekcie na podnebných mandliach alebo zuboch. Tieto procesy sa nemusia prejavovať opakovanými zápalmi hrdla a aj nález na zuboch môže byť bez sprievodných príznakov. Taktiež poruchy v oblasti tráviaceho traktu, ako sú napríklad „pálenie záhy“ – spôsobené návratom potravy zo žalúdka do pažeráka pre nedostatočný uzáver zvierača pažeráka alebo zápal sliznice žalúdka, často spôsobené infekciou Helicobacter pylori – môžu byť sprevádzané tvorbou povlakov na jazyku.
Ďalšou príčinou môžu byť poruchy krvotvorby spojené s nedostatkom vitamínov skupiny B alebo železa, poruchy sekrécie slín, metabolické poruchy, ako aj poruchy imunity. Keďže povlak na jazyku nie je samostatná choroba, ale príznak nejakej poruchy, je vhodné absolvovať vyšetrenie u otorinolaryngológa a stomatológa so zameraním na vylúčenie ložiskovej infekcie, interné a gastroenterologické vyšetrenie a ďalej postupovať podľa výsledkov týchto vyšetrení. Bakteriologickým vyšetrením steru zo sliznice z oblasti dutiny ústnej sa často zistí prítomnosť kvasiniek kmeňa Candida albicans bez toho, aby spôsobovali akékoľvek ťažkosti. K liečbe antimykotikami sa pristupuje podľa závažnosti infekcie a veľkosti kolonizácie. Pokiaľ sa bakteriologickým vyšetrením opakovane zistí masívny nález kmeňa Candida albicans na sliznici dutiny ústnej a jazyku, robí sa aj vyšetrenie stolice na prítomnosť kvasiniek, aby sa posúdila kolonizácia tráviaceho traktu týmto kmeňom.
Taktiež je vhodné vyšetrenie so zameraním na možnú poruchu glukózovej tolerancie, respektíve začínajúcu cukrovku, keďže toto ochorenie, ak je neliečené alebo je liečené nedostatočne, býva veľmi často spojené s opakovaným premnožením kvasiniek v tráviacom trakte. K preventívnym opatreniam na potlačenie kvasiniek okrem zvýšenej hygieny ústnej dutiny patrí aj obmedzenie cukru v potrave, obmedzenie sladených a sýtených nápojov a pravidelné užívanie probiotík. Probiotiká sú prípravky obsahujúce živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na úpravu črevnej mikroflóry a potláčajú rast kvasiniek v tráviacom trakte. Sú voľne dostupné v lekárňach – napríklad NutrolinB, Lactovita, Probio-Fix, Lactobacilly Swiss 5 a podobne. Odporúča sa užívať ich vždy pri liečbe antibiotikami a pokiaľ sa užívajú lieky proti kvasinkám, ako je aj nizoral, je vhodné pridať aj niektorý z uvedených probiotických prípravkov, keďže v potravinách, ako sú napríklad jogurty, sa tieto mikroorganizmy nenachádzajú v dostatočnom množstve.
Autor: SME ženy, 20/2007