Ak máme problémy so zrakom, pred prichádzajúcim letom možno ešte intenzívnejšie uvažujeme nad tým, ako nahradiť okuliare. Okrem kontaktných šošoviek je tu ešte <br>jedno riešenie – operácia očí.
„Po mame som ,zdedila‘ krátkozrakosť a okuliare som začala nosiť v dvanástich rokoch, no prekážali mi pri tanci, ktorému som sa aktívne venovala desať rokov,“ hovorí 26-ročná Barbora Novacká z Bratislavy. Aj preto po čase prešla na kontaktné šošovky.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nepatrila k tým, ktorým robí problémy aplikácia či zásah do oka. „No často som ich strácala, vypadávali mi a napriek tomu, že som vyskúšala niekoľko typov, mávala som začervenané oči, niekedy ma štípali. Keďže som krátkozraká a mám dioptrie mínus 5 na oboch očiach, musela som hľadať inú možnosť. Kamarátka absolvovala operáciu očí a dala som sa ňou inšpirovať. Hoci to bola väčšia jednorazová investícia, vyrátala som si, že približne toľko by som zaplatila za kontaktné šošovky za šesť – sedem rokov. Aj keď zákrok nebol veľmi príjemný a niekoľko dní po tom som cítila bolestivé rezanie, pálenie, zrak sa mi po čase upravil a približne po dvoch mesiacoch som videla možno ešte lepšie ako predtým s kontaktnými šošovkami, aj keď na druhej strane sú moje oči o niečo citlivejšie. Operáciu som absolvovala pred tromi rokmi a zatiaľ sa mi zrak nezhoršuje,“ vysvetľuje Barbora.
Prečo a koho operovať?
Príčin, prečo podstúpiť operáciu očí, je okrem zdravotných problémov niekoľko. „Operácie očí, pri ktorých odstraňujeme dioptrie, sú vhodné pre každého, kto nechce nosiť kontaktné šošovky alebo okuliare, napríklad preto, že mu prekáža zahmlievanie, tlačia ho na nose alebo za ušami. Naše služby vyhľadávajú aj športovci, ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorým by okuliare prekážali pri výkone povolania, ako napríklad ľudia pracujúci vo výškach a, samozrejme, klientmi sú aj ženy, ktoré chcú, aby vyznela ich krása,“ hovorí na základe svojich skúseností Eva Ponťuchová, riaditeľka Pracoviska refrakčnej chirurgie excimerovým laserom Cornea.
Operáciu môžu podstúpiť krátkozrakí aj ďalekozrakí pacienti, pričom pri tých prvých sú to najčastejšie dioptrie do veľkosti mínus 10, u ďalekozrakých sa dá operovať do veľkosti plus 4. „Na operácie však nie sú vhodní všetci záujemcovia, preto pred zákrokom musia podstúpiť kompletné očné vyšetrenie, na základe ktorého sa rozhodne o vhodnosti a type operácie,“ vysvetľuje lekárka. Existujú tri základné typy operácie, novinkou je veľmi šetrná metóda na odstránenie plusových dioptrií do veľkosti 2,5 pomocou konduktívnej keratoplastiky. Je vhodná u pacientov starších ako 40 rokov, ktorí chcú čítať bez okuliarov.
Ako prebieha? 
Ak sa po dohode s lekárom rozhodneme, že sme tí správni adepti na operáciu očí, dva týždne pred ňou nesmieme nosiť mäkké kontaktné šošovky a štyri týždne tvrdé kontaktné šošovky.
„Operačný zákrok je ambulantný, takže pacient môže ísť hneď po operácii domov. Oko sa pred operáciou úplne znecitlivie kvapkami, zákrok je preto absolútne bezbolestný. Celá operácia trvá asi 5 - 10 minút, samotné ,laserovanie‘ trvá niekoľko desiatok sekúnd, v závislosti od veľkosti dioptrie,“ vysvetľuje očná lekárka.
Pri zákroku pacient leží a vie, kam sa má počas pôsobenia lasera pozerať. Najnovšie excimerové lasery sú však vybavené aktívnym sledovaním oka a pri minimálnom pohybe prístroj oko sleduje, takže operačný zákrok je absolútne presný a nehrozí, že by laser zasiahol nesprávne miesto.
Zákrok možno spraviť na oboch očiach naraz, alebo po jednom oku s ľubovoľným časovým odstupom. „V súčasnosti však robíme viac ako 90 percent operácií na oboch očiach naraz,“ dodáva Ponťuchová. Po zákroku je na oko aplikovaná špeciálna kontaktná šošovka alebo obväz a odporúča sa štyri až šesť dní po operácii oči nenamáhať.
Kedy je ten správny čas?
Operácie sa vykonávajú v priebehu celého roka, preto sa nemusíme báť podstúpiť ju aj v tomto období alebo počas leta, keď sú slnečné lúče intenzívnejšie. Platí však zásada, aby sme si chránili oči pred UV žiarením. Ak však čakáme, že hneď po operácie budeme vidieť dokonale, môžeme byť prekvapení. „Videnie hlavne v prvý mesiac mierne kolíše. Celková stabilizácia býva tri až štyri mesiace. Pri vyšších dioptriách je niekedy potrebná dodatočná korekcia, ktorú zvykneme robiť až po roku a neskôr. Niekedy dioptrie len znižujeme, lebo tenká rohovka nám neumožní odstrániť všetky dioptrie,“ vysvetľuje Ponťuchová.
Pre niekoho môže byť operácia doživotným vyriešením problémov so zrakom, u niekoho sa musí zákrok po čase opakovať. „Ak bola chyba pri mínusových a plusových dioptriách stabilizovaná, nemala by sa vrátiť na pôvodné hodnoty. Pri plusových dioptriách na čítanie však treba rátať so zmenami na starnúcom oku, a preto treba
zákrok opakovať, priemerne asi po piatich rokoch,“ uzatvára očná lekárka.
Pre koho nie je vhodná operácia?
- pre tehotné a dojčiace ženy
- pre pacientov s cukrovkou
- pre ľudí mladších ako 18 rokov
- pre tých, ktorí ešte nemajú ustálenú dioptrickú chybu
- pre pacientov s niektorými ochoreniami rohovky
- pri opakovaných problémoch očí – zápaloch, syndróme suchého oka atď.
- pre ľudí s keloidnými jazvami
- pre pacientov s reumatickými ochoreniami