Bicyklovanie je už dlhé roky štandardne obľúbený a dostupný rekreačný šport. Väčšina z nás sa s ním zoznámila v detstve. „Deti vždy zaujme rýchlosť, ktorou sa na bicykli môžu pohybovať. Je to jednoduchý stroj, ktorý ich fascinuje, lebo ho dokážu ľahko ovládať,“ hovorí kondičný tréner Peter Hlaváč. „Aj ja som sa učil jazdiť na bicykli s typickými bočnými kolieskami, ktoré zabezpečia stabilitu a dieťaťu tak nehrozia pády a rôzne úrazy,“ spomína na svoje cyklistické začiatky. „K bicyklovaniu som si vytvoril pozitívny vzťah vďaka rodičom. S nimi sme už ako školáci každoročne najazdili množstvo kilometrov na týždňových cyklotúrach po Slovensku.“ Podľa trénera predstavujú práve takéto túry vhodný spôsob, ako dieťaťu ponúknuť zaujímavý zážitok z bicyklovania: „Ak je už natoľko fyzicky zdatné, že zvládne aj dlhšiu trasu, počas cyklistických túr okrem príjemnej jazdy všeličo zaujímavé vidí a zároveň sa učí správať na ceste a dodržiavať predpisy.“
Asfalt alebo lesné cesty?
Mnohí rekreační cyklisti najradšej jazdia po upravených asfaltových cestách. Pre nich sú určené cestné bicykle s tenkými pneu-matikami. V posledných rokoch sa však oveľa väčšej popularite teší horská cyklistika. „Pred časom som aj ja vymenil asfaltové cesty za lesné,“ hovorí Hlaváč, ktorý na horskú cyklistiku nedá dopustiť. „Myslím, že v súčasnosti je určite bezpečnejšie jazdiť po lesnom teréne než po cestách, na ktorých každú chvíľu hrozia kolízie s autami.“ Mnohí z nás volia akýsi kompromis medzi uvedenými dvoma druhmi cyklistiky – trekking. „Ak niekto rád strieda asfalt s menej náročným neupraveným terénom, napríklad poľným, mal by si zadovážiť trekkingový bicykel, ktorý spĺňa kritériá pre oba spôsoby jazdy,“ vysvetľuje tréner. „Horská cyklistika si už vyžaduje špeciálne upravené bicykle, z odolného materiálu a s hrubšími pneumatikami. Musia vydržať jazdu v hornatom, nerovnom teréne. Pri výbere je určite dobré
poradiť sa s odborníkom.“
Bez prilby ani na krok
Vo väčšine krajín je povinnou súčasťou výstroja každého cyklistu, v meste aj v lese, prilba. Slovensko však tvorí výnimku. „U nás sa prilba stále vníma ako niečo nadštandardné, možno až obťažujúce a zbytočné,“ nechápavo hovorí tréner, ktorý má v tomto smere nepríjemné skúsenosti. „Ako mnohí iní cyklisti, aj ja som pochopil, aká je prilba dôležitá, keď som pred časom absolvoval nepríjemný pád v lese. Stačilo, aby som hlavou trafil na kameň, ktorý ležal len o pár centimetrov ďalej a ktovie, či by ma tam vôbec niekto včas našiel...“ Podobné situácie však môžu nastať aj na obyčajnej ceste, preto ochranu hlavy netreba podceniť.
Nebojte sa farieb
K výbave rekreačného cyklistu patrí špeciálne oblečenie a obuv. Hlaváč odporúča cyklistické nohavice s antibakteriálnou vložkou: „Sú pohodlné a ocenia ich najmä aktívnejší cyklisti, ktorí obľubujú dlhé trate.“ Tričko si môžete vybrať podľa vlastného vkusu, ale nebráňte sa výrazným farbám. „Aj keď sa lepšie cítite v decentne tmavých odevoch, krikľavé cyklistické tričká vás na ceste zviditeľnia a vyhnete sa mnohým kolíziám,“ vysvetľuje tréner. Nezabúdajte ani na bundu odolnú dažďu a termobielizeň, ktorá zabezpečuje pocit sucha a tepla. „Nemá však význam nosiť termobielizeň samostatne, bez ďalšej vrstvy odevu,“ upozorňuje tréner. Vhodnú obuv predstavujú tretry. „Odlišujú sa v systéme našľapovania a v podrážke. Tretry na horskú cyklistiku majú protišmykovo upravený dezén, vhodný aj na chôdzu, tretry cestných cyklistov sú odľahčené a na chôdzu nevhodné,“ hovorí Hlaváč.
Nevyhnutné doplnky
K bicyklu patrí aj „servisný balíček“ s nevyhnutným obsahom: „Pred každou túrou skontrolujte, či v ňom nechýba výbava na opravu defektu, prípadne náhradná duša.“ Ak plánujete jazdiť po neznámom teréne, zoberte si mapu. Samozrejmosťou je fľaša s vodou a na dlhšie túry aj tzv. traťovka. „Tak voláme malé občerstvenie, napríklad energetickú tyčinku. Ak sa chcete na bicykli zdržať viac ako hodinu, určite si zoberte aj doplnok energie.“ Pri jazdení v meste a po frekventovanejších miestach je veľkou výhodou zvonček. A ak sa vyberiete na cestu v čase zníženej viditeľnosti, nespoliehajte sa na to, že vy vidíte dobre. Rovnako dobre musia vidieť vás, preto si zadovážte svetlá a odrazové sklá. Z ďalších doplnkov sú potrebné okuliare – odrazia slnečné lúče, ale aj dotieravý hmyz. Z hľadiska bezpečnosti sú však podľa trénera absolútne nevhodné rôzne prehrávače hudby, preto ich radšej nechajte doma: „Cyklisti vnímajú hudbu, nie okolie, autá na nich márne trúbia a dochádza k zbytočným úrazom.“
Spinning alebo rotoped?
K populárnym cyklistickým aktivitám sa v posledných rokoch zaradil spinning. Je to kolektívne jazdenie na upravených stacionárnych bicykloch v rytme hudby, ktorému sa môžete venovať v mnohých fitcentrách. V čom spočíva rozdiel medzi jazdou na klasickom rotopede a spinningom? „Spinning odporúčam všetkým, ktorým sa zdá jazdenie na rotopede príliš monotónne,“ hovorí Hlaváč, ktorý pôsobí ako inštruktor spinningu. „Je vhodný pre každého – rekreačných cyklistov aj športovcov, ktorí si chcú doplniť kondíciu. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu a môžete sa mu venovať kedykoľvek – na rozdiel od cestného alebo horského bicyklovania nie je závislý od počasia. Ak si chcete pomocou neho zdokonaliť kondíciu, mali by ste absolvovať v priemere tri hodiny do týždňa.“
Šliapať za zvukov hudby
Ako lekcia spinningu vyzerá? „Je to skupinový tréning zostavený inštruktorom. Šliapete do pedálov za zvukov motivačnej hudby. Inštruktor určuje profil trate a pred hodinou vám pomôže nastaviť bicykel,“ vysvetľuje Hlaváč. „Počas hodiny si záťaž každý reguluje sám – podľa svojich možností a schopností. V tom je spinning zaujímavý a jedinečný.“ Asi aj preto si ho obľúbili nielen vyznávači „stacionárneho“ bicyklovania, ale aj rekreační cyklisti, ktorí sa tak ani v zimných mesiacoch alebo v prípade dažďa nemusia šliapania do pedálov vzdať.
Súťažím sama so sebou
Ivana Krížová, 21 rokov, inštruktorka spinningu
Spinning som objavila pred šiestimi rokmi, keď bol na Slovensku iba v začiatkoch. Ani ja som spočiatku netušila, čím môže byť zaujímavé takéto hromadné jazdenie. Zo zvedavosti som sa vybrala na hodinu, a tak ma tento šport nadchol, že som sa mu hneď začala intenzívne venovať. Mala som len pätnásť rokov, ale napriek tomu mi umožnili absolvovať kurz inštruktora a mohla som viesť hodiny. Priznám sa, začiatky boli ťažké. Nikdy mi nerobilo problém odšliapať lekciu v plnom tempe a naivne som si myslela, že podobným „nadšeným“ spôsobom ju odšliapem aj ako inštruktor. Len som pozabudla, že inštruktor, ktorý počas hodiny rozpráva, počíta, motivuje ľudí a sleduje mnoho ďalších vecí, zo seba vydá oveľa viac energie. Takže už po dvadsiatich minútach som bola totálne „vyšťavená“ a sklamaná, že nevládzem. No našťastie ma to neodradilo.
Dnes moja filozofia spinningu spočíva predovšetkým v tom, že človek musí pri jazdení vychádzať zo svojich pocitov. Musí cítiť a počúvať hudbu, ale najmä svoje telo, prácu svalov, srdca, vnímať pokyny inštruktora. Každú hodinu si vopred pripravujem, plánujem profil imaginárnej trate, ktorú prejdeme, ale zároveň ju prispôsobujem klientom. Snažím sa ich motivovať, aby boli čoraz lepší a lepší a pomáham im dosiahnuť cieľ, s ktorým na hodinu prišli. Niekto chce spáliť energiu, ďalší riadne „zamakať“, iný berie spinning ako aktívny relax. K mojim klientom patril dvanásťročný chlapec, ktorý lekcie navštevoval spolu s mamou, ale aj šesťdesiatpäťročný zdatný cyklista.
Hodiny mávam ráno, pretože vtedy má organizmus väčšiu tendenciu spaľovať tuky a skvele sa „naštartuje“ na celý deň. Musím sa priznať, že kedysi ma bicyklovanie vôbec nebavilo a nevidela som na ňom nič atraktívne. Hrávala som volejbal, ale nebola to pre mňa tá pravá aktivita. Nepotrebujem súťažiť s inými a získavať medaily. Na spinningu človek súťaží len sám so sebou. A pre mňa ako inštruktora je najväčším víťazstvom, keď ľudia z hodín odchádzajú spokojní, s pocitom, že si po-riadne zajazdili a príjemne sa unavili.
Ak si chcete zajazdiť
Plánujete cyklistickú túru? Skúste sa inšpirovať na týchto stránkach:
www.skonline.sk/cykloturistika_lst.php
www.slovakia.travel
www.cyklotrasy.sk
Spinning si môžete vyskúšať napríklad v týchto centrách:
www.inpulse.sk – Bratislava
www.r-bike.sk – Dolný Kubín
www.2rprospinning.com – Košice
www.spinningtrnava.com – Trnava
www.spinning-zilina.sk – Žilina
www.spinningcentrum.szm.sk – Piešťany
Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 20/2007