Doteraz sme nohy schovávali v uzavretých topánkach a nepriehľadných pančuchách. Prišlo však obdobie, keď ich budeme vystavovať na obdiv v otvorených sandálkoch a šľapkách. Ešte aj lodičky sa túto sezónu vpredu pootvorili a pod názvom Peep-Toes hrajú prím medzi letnou obuvou. Ak by sme sa nestarali o auto, tak sa časom pokazí. A rovnako sú na tom naše nohy. Akú starostlivosť si vyžadujú po zimnom období?
Doprajme im kúpeľ
Pomocou desaťminútového kúpeľa nôh vo vlažnej vode s prídavkom kúpeľnej soli nohy nielen zrelaxujeme, prehrejeme, ale zjemníme mozole a zrohovatenú pokožku. „Stvrdnuté otlaky, kurie oká, popraskané päty, ako aj zhrubnutá koža sa vytvárajú na miestach, kde kosť permanentne tlačí na kožu,“ hovorí pedikérka Zuzana Malíčková zo salónu Beyond v Bratislave a dodáva, že príčinou môže byť nevhodne zvolená obuv. Nohy po kúpeli dôkladne osušíme a zmäknutú kožu odstránime pomocou pemzy. Nikdy však neodstraňujeme príliš veľa zhrubnutej kože, pretože by narástla o to silnejšia. „Pri domácom ošetrení by sme sa mali vyhnúť ostrým pomôckam, britvám, žiletkám a siahnuť maximálne po pemze, ktorá nie je príliš ostrá,“ vysvetľuje pedikérka. Ak máme na nohách veľmi zhrubnutú kožu, praskliny alebo bolestivé miesta, je lepšie zveriť svoje chodidlá do rúk profesionálov.
Úprava nechtov
Každé tri až štyri týždne by sme mali venovať pozornosť nechtom na nohách. Sú oveľa tvrdšie ako tie na rukách, a preto ich treba pred úpravou nechať zmäknúť vo vodnom kúpeli. Úprava nechtového lôžka pozostáva z jeho očistenia a odstránenia prerastenej kožky. „Ak sú nechty dlhé, klieštikmi ich zarovnáme a vždy prejdeme pilníkom, aby sme necht zahladili,“ hovorí pedikérka. Nechty nikdy nekrátime do oválneho tvaru, pretože by nám po stranách zrástli z nechtovým lôžkom. „Nie som zástancom vyrezávania, vycvikávania a iných drastických spôsobov odstraňovania zarastených nechtov. Je to bolestivé, necht dorastá, hrozí vznik zápalu a infekcie,“ tvrdí Malíčková.
Extra výživa
Vďaka špeciálnym prípravkom, ako je peeling na nohy, sa zbavíme posledných zvyškov kože na chodidlách a prekrvíme ich. Po dlhej zime trpia nohy suchosťou a vyžadujú si extra dávku vlhkosti a mazu. „Masky na nohy nanášame pomocou masáže a prípravok zvolíme podľa typu pokožky a ročného obdobia. Existujú hydratačné, výživné, chladivé a hrejivé masky. Po potrebnom čase pôsobenia odstránime zvyšky prípravku,“ opisuje postup pedikérka. Chodidlám môžeme dopriať aj špeciálnu nočnú starostlivosť vo forme masky alebo vazelíny v kombinácii s bavlnenými ponožkami, ktorú si aplikujeme pred spaním. Krémy na nohy sú určené nielen na to, aby kožu na nohách zjemnili, ale ich pravidelným používaním predchádzame tvorbe zhrubnutej kože. „Salóny ponúkajú špeciálne ošetrenia, ako sú parafínové zábaly, termoregulačné ošetrenia, ale aj také, ktoré dlhodobo zabraňujú vzniku plesní na nohách,“ vysvetľuje Malíčková.
Čerešnička na torte
„Pred lakovaním nechtov musíme necht odmastiť pomocou odlakovača, aby sa lak neolupoval. Móda v tomto smere nepozná hranice a klient si môže vybrať farbu, odtieň podľa svojej fantázie,“ hovorí pedikérka a dodáva, že v súčasnosti je veľmi žiadané francúzske lakovanie, keď je konček nechta nalakovaný prúžkom farebného laku. Veľmi dobre na nohách ukážu jemné odtiene ako perleťová, ružová a farby s metalickým odleskom. Z výrazných farieb sú to sýtočervená a hnedá. Už dávno neplatí, že nechty na nohách a na rukách musia byť nalakované jedným odtieňom. Práve naopak! Dominovať má len jeden.
Tip na domáci kúpeľ
Pripravme si vhodnú nádobu s teplou vodou a pridajme vonný olej alebo sušené bylinky v plátenom vrecku (napr. rozmarín, levanduľu alebo šalviu). Krvný obeh môžeme podporiť vmasírovaním obyčajnej hrubej soli do pokožky alebo pridaním sklenených guličiek do kúpeľa na jemnú masáž chodidiel. Nohy máčajme 10 až 20 minút a potom osušme uterákom.
Autor: Ema Tekelyová Pospíšilová