Dominantou Banskej Bystrice je zrekonštruované Námestie SNP a priľahlé Námestie Štefana Moyzesa s hradným areálom. Historické centrum prekypuje životom najmä v jarných a letných mesiacoch. Na Námestí SNP sa nachádza viacero historických skvostov, medzi ktoré určite patrí Beniczkého dom (č. 16) s renesančným portálom, mestská radnica z roku 1500, ktorá patrila v minulosti ťažiarovi V. Muhlsteinovi, či budova Stredoslovenského múzea, nazývaná aj Thurzov dom (č. 4), kde mala centrálu thurzovsko-fuggerovská spoločnosť. Táto pôvodne gotická stavba s renesančnými prvkami má vzácny drevený trámový strop a unikátne nástenné maľby.
Výhľad na mesto
Jedným z najväčších turistických lákadiel je takmer 35 metrov vysoká Hodinová veža, známa aj pod názvom Šikmá, v ktorej bola kedysi mučiareň a väznica. Je odklonená o 68 centimetrov od svojej osi. Výstup na terasu veže do výšky 20,5 metra však nie je nebezpečný a navyše je odtiaľ nádherný výhľad na celé historické centrum a panorámu okolitých hôr. Najstaršou a zároveň zrejme vizuálne najatraktívnejšou časťou mesta je Hradný areál okolo Kostola Nanebovzatia Panny Márie na Moyzesovom námestí. Nadväzujú naň pozostatky pôvodného opevnenia, z ktorého sa zachovala len časť múrov a tri bašty Pisárska, Banícka a Farská. Opevnenie dopĺňa Barbakan s vežou, ktorým sa kedysi vstupovalo do hradu po padacom moste ponad vodnú priekopu.
Sakrálna architektúra
V malebnom prostredí Kremnických vrchov stojí za návštevu unikátny drevený kostolík z roku 1725 v Hronseku, ktorý postavili bez použitia železných klincov, alebo gotický Kostol sv. Františka Serafínskeho v obci Poniky. Bočný oltár Panny Márie je jedným z diel slávneho Majstra Pavla z Levoče. Medzi najväčšie bonbóniky regiónu patrí bývalá banícka obec Špania Dolina. Vďaka nálezom medi s bohatou prímesou striebra sa stala známou po celej Európe. Jej zašlú slávu dodnes pripomínajú štôlne, kostol z roku 1254, ale aj fragmenty banského vodovodu, ktorý slúžil svojmu účelu viac ako štyristo rokov a jeho dĺžka dosahovala až 40 kilometrov. Obec je vo svete preslávená čipkárstvom.
Na hory
Neďaleko sa nachádza najstaršia banícka osada, dnes známa aj ako pútnické miesto - Staré Hory. Leží v Starohorskej doline, kadiaľ vedie cestný ťah na Donovaly. Miestnemu Kostolu Panny Márie v roku 1992 udelil pápež Ján Pavol II. štatút „Basilica Minor“ a nemali by sme zabudnúť ani na hrad Slovenská Ľupča, z prvej polovice 13. storočia. Len na skok je to z Banskej Bystrice do turistického centra Šachtičky. V prekrásnom prostredí Starohorských vrchov je tu množstvo príležitostí na cykloturistiku, chodenie po horách peši, ale aj v konskom sedle. Významným strediskom sú aj Králiky, vzdialené od mesta štrnásť kilometrov. Východne od Bystrice sa rozprestiera Selčianska dolina so strediskom Selce. Areál je východiskom peších túr do Nízkych Tatier na Kalište (4 h), Donovaly (4,5 h) a do Španej Doliny (3 h) s prekrásnymi výhľadmi na Banskú Bystricu.
Lákadlá v okolí
V náručí Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Slovenského rudohoria poskytuje Banská Bystrica množstvo možností na pešiu turistiku, cykloturistiku, vodné športy... Rieka Hron láka rybárov, okolité hlboké lesy zase poľovníkov, a netreba zabúdať ani na banícke tradície mesta a jeho okolia. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patrí Harmanecká jaskyňa v Hornom Harmanci.
Autor: Jozef Terem, SME ženy, 19/2007