SME

Keď nás trápi pot

Nadmerné potenie dokáže človeku poriadne znepríjemniť život a obťažovať aj jeho okolie.

Kto z nás sa občas poriadne nezapotí? Študenti pravidelne pociťujú zvýšenú činnosť potných žliaz na skúškach, športovcom pracujú na plné obrátky pri podávaní profesionálnych aj amatérskych výkonov. Existuje aj množstvo záťažových situácií, pri ktorých sa „zapotíme“ len v prenesenom slova zmysle. Potením prejavujeme strach, bolesť aj radosť. Potenie, všeobecne vnímané ako nepríjemný jav, je prirodzenou súčasťou fungovania nášho organizmu. Tak sa bráni proti prehriatiu, snaží sa vylučovať zo svojho vnútra odpadové látky a zabraňuje vysušeniu povrchovej vrstvy kože. Mnohým ľuďom však práve fungovanie potných žliaz spôsobuje nemalé ťažkosti – zdravotné, ale aj spoločenské. „Nadmerné potenie je individuálny problém a postihuje ľudí bez ohľadu na vek. Pre pacienta je veľmi obťažujúce,“ hovorí dermatovenerológ Ivan Rakšány. „Najčastejšie býva lokalizované na určitých častiach tela – pod pazuchami, na dlaniach alebo na chodidlách, ale môže postihovať aj celé plochy – napríklad chrbát alebo hrudník. Niektorým ľuďom zvykne po tvári doslova stekať pot, a to aj v bežných situáciách, ktoré nepredstavujú pre organizmus prílišnú záťaž.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nepríjemné následky
Aké sú dôvody neúmerného potenia? „Existuje veľmi veľa príčin. Medzi najčastejšie patrí dlhodobejšie zvýšené napätie spôsobené psychickou záťažou. Potenie môže byť súčasťou sprievodných znakov klimaktéria, ale prejavujú sa ním aj rôzne vážne chorobné stavy – napríklad obezita, cukrovka, poruchy žliaz s vnútornou sekréciou, choroby srdca, ale aj rakovinové ochorenia. Často sa stretávame s nočným potením, ktoré môže patriť medzi prvé príznaky niektorých chorôb. Preto by každý prípad nadmerného vylučovania potu mal vyšetriť lekár, ktorý potom stanoví ďalší postup.“ Nepríjemným následkom potenia sú kožné ochorenia. „Ak sa výrazné a opakované potenie primeraným spôsobom nerieši, na postihnutých častiach kože, ktoré sú pôsobeniu potu dlhšie vystavené, sa zvyknú rozvinúť rôzne hubové a bakteriálne infekcie. Tie si vyžadujú okamžitú liečbu,“ varuje lekár a dodáva, že sprievodným javom, signalizujúcim problémy, je zápach, ktorý vzniká v dôsledku rozkladajúcich sa baktérií, a je obťažujúci najmä pre okolie postihnutého. Neraz sa však zapotíme aj pri konzumácii niektorých jedál. „Všetky štipľavé a ostré jedlá, korenené, veľmi kyslé alebo príliš teplé pokrmy môžu viesť k momentálnemu zvýšenému prekrveniu určitých častí tela – napríklad temena hlavy, a tým aj k zvýšenému poteniu,“ mieni Rakšány, ale nepovažuje to za problém, „takýto jav sa bežne vyskytuje aj u zdravých ľudí, ide len o krátkodobú reakciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže aj psychoterapia
Podľa lekára nadmerným potením trpí veľa ľudí, ale riešenie býva problematické. Neexistujú totiž lieky so žiaducim účinkom, ktoré by poteniu dokázali „centrálne“ zabrániť. „Pokiaľ ide o potenie ako následok psychického napätia, pacient si musí príčiny uvedomiť a snažiť sa ich odstrániť, prípadne minimalizovať aj pomocou psychoterapie. Je možné naordinovať mu aj sedatíva, teda farmaká s tlmiacim účinkom, ktoré dokážu jeho problém ovplyvniť. Dostupné sú prípravky vo forme roztoku alebo krému, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Fungujú na princípe upchania niektorých vývodov potných žliaz. Z dermatologického hľadiska je takýto účinok diskutabilný, ale problém nadmerného potenia sa vďaka nemu úspešne rieši. Samozrejme, upchanie potných žliaz nie je trvalé – po určitom čase účinky vymiznú a prípravok sa musí aplikovať znova.“ Medzi metódy pomáhajúce redukovať potenie sa zaradili aj rôzne novinky – napríklad aplikácia botulotoxínových injekcií alebo chirurgické odstránenie potných žliaz. Ide však o pomerne nákladné postupy, o ktorých by mal človek uvažovať len v krajnom prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Telo musí dýchať
Ako môže človek v bežnom živote zabrániť svojim potným žľazám, aby neovplyvňovali kvalitu jeho života? Lekár odporúča dodržiavať niektoré zásady: „Samozrejmosťou je používanie kvalitných kozmetických prípravkov. Najmä v lete a v situáciách, v ktorých sa predpokladá nadmerné vylučovanie potu, by sme mali nosiť odevy z prírodných vzdušných látok. Pri športe je vhodné uprednostňovať odevy vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré napomáhajú odparovanie potu z tela. Podobné zásady platia aj pre obuv – je vhodné nosiť topánky, v ktorých nohy môžu ‚dýchať‘.“ Existujú názory, že tvorbu potu je vhodné zredukovať obmedzením prísunu tekutín. „To je veľký omyl,“ zdôrazňuje lekár. „Príjem dostatočného množstva tekutín je nevyhnutnosť, rovnako ako je potrebné umožniť organizmu prirodzenú termoreguláciu, ktorú zabezpečuje práve potenie.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z prírodnej lekárne
Prostriedky, ktoré nám dokážu pomôcť v boji proti nadmernému poteniu, môžeme hľadať aj v prírodnej lekárničke. Odporúča sa napríklad kúpeľ vo vode s výťažkom z dubovej a vŕbovej kôry, smrekových výhonkov, tiež z listov orecha vlašského alebo brezy. Vhodný je aj odvar z listov šalvie lekárskej – rastliny, ktorej mnohostranné liečivé účinky, napríklad dezinfekčné a protizápalové, sú známe už od stredoveku. Vyskúšať by ste mohli aj čaje napríklad z yzopu lekárskeho, mäty alebo ľubovníka bodkovaného. Pri problémoch s nočným potením môžu pomôcť kvety bazy čiernej, chmeľ, aj medovka lekárska. Nepríjemnému poteniu dokáže zabrániť aj žihľava – z koreňa tejto rastliny si môžeme pripraviť čaj, vňať je vhodné pridať napríklad do šalátu. Ak nás trápi potenie nôh, skúsme im naordinovať kúpeľ, do ktorého dáme odvar z prasličky roľnej, alebo siahnime po bežnej výbave každej kuchyne a okúpme ich vo vode so sódou, octom, alebo morskou soľou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antiperspirant alebo dezodorant?
Podľa doktorky farmácie Moniky Fedorovej sa s príchodom letných mesiacov pravidelne zvyšuje záujem ľudí o prostriedky, ktoré dokážu problém potenia účinne riešiť. „Sú to najmä kvalitné antiperspiranty, obsahujúce soli hliníka. Tie lokálne blokujú činnosť potných žliaz a poteniu zabraňujú. Dostupné sú napríklad aj mnohé prípravky zabraňujúce poteniu nôh.“ Mnohí z nás uprednostňujú klasické dezodoranty, či už v tuhej forme, krémovej, alebo sprejovej. „Dezodoranty nie sú dostatočne účinné. Tvorbu potu neznižujú a v podstate len dočasne prekrývajú pach, ktorý vznikol ako dôsledok vylučovania potu. Aplikovať ich môžeme aj viackrát denne. Antiperspiranty by sme mali používať raz za deň. Úplne neúčinné sú v tomto smere parfumy.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V poslednom období sa však proti antiperspirantom zdvihla vlna kritiky, pretože údajne patria napríklad k dôvodom vzniku rakoviny prsníka. Takéto tvrdenia sú však podľa Fedorovej neopodstatnené: „Objavili sa v súvislosti s možnosťou vstrebávania hliníka do prsného tkaniva. To však z hľadiska fungovania lymfatického systému nie je možné a výskumy to nepotvrdili.“ Mnohí z nás však poznajú nepríjemné začervenanie pokožky po aplikácii antiperspirantu v podpazuší. „Taká reakcia býva len dočasná. Objavuje sa po aplikácii bezprostredne po oholení chĺpkov, čo naozaj nie je vhodný postup.

Na holenie však netreba zabúdať, lebo tým zabránime vzniku podmienok na pôsobenie baktérií.“ Výrazným faktorom, ktorý ovplyvňuje taký nepríjemný jav, ako je potenie, je podľa Fedorovej celková hygiena: „Nielen tí, ktorých trápi zvýšená činnosť potných žliaz, by mali dbať na primeranú a pravidelnú hygienu – najmä umývanie. Na trhu je dostatočné množstvo druhov mydiel, sprchových gélov a prípravkov do kúpeľa, určených na čistenie rôznych typov pokožky – mastnej, suchej, citlivej alebo normálnej. Obsahujú látky, ktoré kožu čistia, ale aj osviežujú, zvlhčujú, ošetrujú, pôsobia relaxačne alebo povzbudzujúco.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 19/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 543
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 132
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 220
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 619
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 155
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 133
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 358
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 212
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 606
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 563
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu