SME

Mirka Partlová: Asi zomriem na naivitu

Na divadelných doskách sa objavila vo veku, keď jej rovesníci riešili školské povinnosti. Vtedy sa o nej hovorilo ako o výnimočnom 15-ročnom talente. O dva roky neskôr sa však jej meno objavovalo na stránkach bulváru a ľudia si ju ešte dlho potom spájali

Aký je to pocit, že si vás aj po takom dlhom období dávali ľudia do súvislosti práve s nehodou?
Samozrejme, je mi to nepríjemné. No je to sedem rokov dozadu a do istej miery som s touto časťou svojho života už vyrovnaná. Teraz si uvedomujem – a poviem to s dávkou humoru – že to malo svoje plusy aj mínusy. Dobré bolo, že som pochopila, aký silný môže byť tlak médií, čo v sedemnástich rokoch ani len netušíte. Na druhej strane mi to bolo veľmi ľúto, lebo som v pätnástich rokoch začala v divadle, pomaličky som sa zlepšovala a zrazu si ma ľudia nespájali s tým, čo robím. Akoby som stále musela všetkých presviedčať, že ja naozaj nie som tá, čo chce vyrábať škandály.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Objavili sa aj názory, že ste nezvládli úspech v takom mladom veku.
Naopak, som človek, čo stojí oboma nohami na zemi. Nemala som dôvod mať maniere a už vôbec nie na Slovensku. Nevnímala som to ako slávu, ale ako prácu, ktorú som vždy chcela a robila som ju nesmierne rada. A zrazu sa to v jednom okamihu zmenilo. Vtedy som sa uzavrela do seba, s nikým som nekomunikovala. No postupne som to spracovala a snažila sa ísť ďalej.

Máte pocit, že ste aj vďaka tomu skôr dospeli?
Samozrejme. Ale to už vtedy, keď som prišla do divadla. Človek je tu donútený dospieť veľmi rýchlo, lebo nik netoleruje, že príde nejaká pojašená pätnástka (smiech). Musí byť spoľahlivý na javisku aj mimo neho, a to sa prenieslo aj do môjho súkromného života. Možno povedať, že som o istú bezstarostnú fázu svojho života prišla, no absolútne to neľutujem.

SkryťVypnúť reklamu

Vašu cestu do divadla však možno nazvať šťastnou zhodou okolností.
Presne tak. Môj otec je muzikant, a tak som k spevu a hudbe mala vždy veľmi blízko. Raz mi zavolal kamarát, ktorý organizoval módne prehliadky, či by som mu neprišla spevom a hrou na gitare vypĺňať medzičas, kým sa modelky prezliekajú. Bola tam jedna pani z módnej agentúry, ktorá si ma odfotila s poznámkou, že viem aj spievať. Do agentúry prišiel Andy Hryc, aby mu ukázala dievčatá, ktoré letia. Vraj som mu pripomenula jednu taliansku herečku, s ktorou kedysi dávno nakrúcal. Bolo to v čase, keď sa konali konkurzy do muzikálu Hamlet, a tak povedal, aby ma tam agentúra poslala.

Váhali ste, či pôjdete?
Ani sekundu. Bola som rozhodnutá obetovať tomu všetko. Aj keď som vtedy ani netušila, čo muzikál obnáša, aký je náročný a čo všetko sa budem musieť učiť, niečo vnútri mi hovorilo, že je to správna cesta.

SkryťVypnúť reklamu

V pätnástich rokoch ste sa presťahovali do Bratislavy. Ako to vnímali rodičia?
Bolo pre nich ťažké, že som zmizla z domu, možno ešte o to viac, že som jedináčik. No na druhej strane mi dôverovali a našťastie tu mám babičku, u ktorej som bývala, preto ani nerozmýšľali o tom, že by prišli so mnou do Bratislavy.

Pre kolegov v divadle ste museli byť asi veľkým prekvapením.
V prvom rade vôbec netušili, čo sa deje. Prišlo nejaké malé blonďavé dievčatko (smiech), aj keď to, koľko mám naozaj rokov, sa dozvedeli až neskôr. Bolo to o niečo ťažšie, keďže som prišla do zabehnutej partie skúsených hercov. Na druhej strane som z ich strany cítila nesmiernu podporu. Obohacovali ma o svoje skúsenosti a ja som brala ich pripomienky.

Aké napríklad?
Na javisku som pôsobila veľmi neohrabane, keďže som vôbec nevedela, ako mám chodiť (smiech). Tak som sa to pomaličky učila, našľapovala som na špičky, chodila som bosá. Taktiež v Hamletovi bola scéna, keď som mala podliezť jednu prekážku. Bola som presvedčená o tom, že sa nemôžem hýbať a zároveň spievať. A tak som dostala na hlavu natáčky, aby som sa musela ešte viac zohýbať a podliezala ju vari aj stokrát. Problémom bol aj môj záhorácky prízvuk, keďže pochádzam z Malaciek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže s vami mali trpezlivosť?
Mojím druhým muzikálom bola Klietka bláznov v réžii pána Bednárika, ktorého si nesmierne vážim. A kým Hamlet bol čisto o speve, tu už bolo aj viac herectva, v ktorom som sa cítila nesmierne neisto. Nevedela som, ako mám hovoriť repliky, a keďže som ešte mala komplex zo svojej záhoráčtiny, rýchlo som cez ne prelietavala. Po troch skúškach to už pán Bednárik nezvládol a nakričal na mňa. Vtedy mi aj tiekli slzy. No zobrala som to ako režijnú pripomienku. Nebolo to tak, že by som mala chuť to vzdať a utiecť.

Herectvo verzus spievanie
V herectve sa už cítite istejšia?
Už áno. No keď začne hrať hudba, je to pre mňa iný svet. Vidím obrazy, farby, som absolútne koncentrovaná, viem veci precítiť a v zlomku sekundy sa rozplakať, rozosmiať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo sa nevenujete naplno iba spevu?
Potrebujem, aby na mňa hneď reagoval divák a muzikál je preto pre mňa ideálnym spojením toho, čo mám naozaj rada. No u nás sa ani nerobí muzikál v pravom zmysle slova, teda tak, ako sú na to ľudia zvyknutí vo svete. Tam znamená zahŕňanie troch zložiek – teda herectva, spevu a tanca – úplne na maximum, od účinkujúcich sa vyžaduje absolútna profesionalita. U nás sa dostávajú do muzikálov ľudia, ktorí často nevedia ani jednu vec poriadne.

Nerozmýšľali ste o tom, že odídete do Čiech? Tam má muzikál dlhšiu tradíciu, je tam profesionálnejší prístup.
Samozrejme, ale v Prahe je veľmi veľký trh a ja nedokážem mať široké lakte. Slovák má ťažké presadiť sa tam. Bola som na konkurze do muzikálu Rebelové a neuspela som, no nehovorím to iba na základe svojej skúsenosti. Mám kolegov, ktorí tam hrali, a viem, ako to funguje. Nie je to iba o talente, ale o tom, kto sa s kým pozná. A ja nemám silu sa takto prebíjať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo väčšine slovenských muzikálov ste v poslednej dobe stvárnili hlavné postavy. Aj preto, že je tu malá konkurencia?
Práveže je tu množstvo dievčat, ktoré spievajú úžasne, no nemajú dostatok príležitostí, lebo na Slovensku sa robí veľmi málo vecí. Ja som bola istým spôsobom atrakcia – pätnástka, ktorá prišla do divadla, a preto som sa možno aj viac dostala do povedomia. A takisto je to určite aj o šťastí a type, čo hľadajú do muzikálu. Ja vyzerám naivne, „princezničkovsky“, takže sa hodím práve na tieto úlohy (smiech).

Nemali ste niekedy chuť zahrať si aj nejakú negatívnu postavu?
Samozrejme, no neviem, či by som to zvládla a či by mi to ľudia s mojou vizážou aj uverili. No napríklad v muzikáli Hriešny tanec som mala možnosť zahrať si okrem hlavnej postavy – mladučkej, naivnej Baby - aj zvodkyňu Evu. A to bola pre mňa veľmi zaujímavá skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina postáv, ktoré hráte, sú mladé dievčatá, ktoré sa stále hľadajú. Vidíte sa v nich?
Samozrejme, ako každý mladý človek niekedy rozmýšľam o tom, čo vlastne chcem. Taktiež som šialený introvert a mám pocit, že vnímam svet, akoby som bola z inej planéty. Riadim sa pocitmi a nedokážem robiť veci automaticky, napríklad len tak zaspievať pesničku, ktorú mi niekto dá. Potrebujem ju cítiť.

Prečo sa u nás muzikály hrávajú iba niekoľko sezón?
Väčšinou sú na zahraničné tituly veľmi drahé práva a na tie často nie sú prostriedky. Do muzikálu sa investuje, odohrá sa istý počet predstavení, aby sa vrátila investícia, a nikoho nezaujíma, či sa to ľuďom páči, alebo nie. Iba raz som sa stretla s tým, že sa dodatočne odkúpili práva, a to bolo pri Klietke bláznov, ktorá mala veľký úspech, a tak sa namiesto troch rokov hral štyri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vaše najnovšie predstavenie – opereta Pod cudzou vlajkou v divadle Aréna však nemalo veľmi priaznivé kritiky. Ako ich vnímate?
Nie je to tak, že by som si na druhý deň po premiére utekala kúpiť noviny so strachom, čo sa v nich objaví. Samozrejme ma zlá kritika zamrzí. Najmä vtedy, keď mám predstavenie rada a vidím, koľko práce je za tým. Podľa mňa u nás stále funguje prístup všetko skritizovať a nevidieť v tom nič pozitívne. Na druhej strane si však hovorím, že sto ľudí, sto chutí, takže to neberiem nejako tragicky.

Muzikál ako obživa
Pôsobíte na voľnej nohe. Dá sa účinkovaním v muzikáloch uživiť?
Nedá (smiech). Samozrejme, keby som mala vyžiť iba z divadla, asi to bude ťažšie, popri tom mám rôzne „fušky“. Na voľnej nohe som odjakživa a je to istý pocit slobody, ale samozrejme aj neistoty. Človek nemá stály príjem a je zodpovedný sám za seba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj preto ste sa minulý rok objavili v reklame na poisťovňu?
Pre herca je v podstate šťastie, keď dostane takúto príležitosť, lebo z toho istý čas žije. Na jednej strane je fajn, že ľudia herca spoznávajú, zistia si, v ktorom divadle hrá a možno aj prídu na jeho predstavenia. Na druhej strane to môže vyvolávať dojem, že stráca istú umeleckú kvalitu, prestíž. No bola som prekvapená, že som dostávala prevažne dobré ohlasy.

Takže ste so svojou kariérou spokojná?
Samozrejme, chcela by som viac, napríklad vydať CD. Ale počkám si, kým to príde samo.

Zdá sa, akoby ste mali idealistický pohľad na svet.
Áno, ja som šialene naivná a niekedy mám pocit, že na naivitu aj zomriem. Samozrejme, rokmi som sa otĺkla, no aj tak stále verím v dobro (smiech) a niekedy mám pocit, že som jediná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miroslava Partlová (22)
sa narodila 2. apríla 1985 v Malackách, kde absolvovala základnú školu, neskôr v Bratislave hudobno-dramatický odbor na štátnom konzervatóriu. V pätnástich rokoch na základe konkurzu dostala hlavnú úlohu v muzikáli Hamlet na Novej scéne. Odvtedy sa objavila v predstaveniach Klietka bláznov, Hair, Hriešny tanec, Rebelové, Hello Dolly, Na skle maľované alebo Neberte nám princeznú. Účinkuje v operete Pod cudzou vlajkou v divadle Aréna. Je slobodná, žije v Bratislave.

Autor: SME ženy, 19/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 134
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 224
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 601
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 151
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 132
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 358
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 212
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 606
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 563
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu