Jednou z najstarších foriem prírodnej liečby je použitie dotyku rúk – masáže. Tlaky, trenie, hladkanie dokážu stimulovať alebo uvoľniť svaly, zlepšiť krvný a lymfatický obeh. Už lekári v antickom Grécku a Ríme odporúčali liečbu masážami. V období stredoveku však táto liečba z Európy vymizla. Populárnou sa nanovo stala až v prvej polovici 19. storočia vďaka Perovi Henrikovi Lingovi zo Švédska, ktorý vyvinul pohybovú liečbu známu pod názvom švédska masáž. Dvadsiate storočie prinieslo rozvoj mnohých spôsobov masáže. Niektoré sú odvodené od Lingovej metódy, iné z čínskej alebo japonskej medicíny. Základom je, že vyvolávajú fyzickú a duševnú pohodu a niektoré z nich dokonca detoxikujú náš organizmus.
Reflexná
Masáž chodidiel vychádza zo skutočnosti, že na chodidlách sa zobrazuje celé telo. Postupným hladkaním a stláčaním bodov sa prostredníctvom chodidiel ovplyvňujú svaly, kĺby a vnútorné orgány. Teda všetky orgány sa stimulujú na chodidlách. „Stláčanie konkrétnych bodov povzbudzuje vonkajšie aj vnútorné orgány. Na záver masáže sa premasíruje „brzlík“ – bod, ktorý je spúšťačom všetkých orgánov imunitného systému. V prípade, že sa zameriame iba na detoxikáciu, je možné, že človek bude mať tmavší, zapáchajúci moč, zvýšenú teplotu či silnejší výtok,“ vysvetľuje masérka. Za veľké pozitívum tejto masáže považuje to, že človek, ktorý má závažnejší problém, si môže konkrétny bod stimulovať aj doma. Každý odborník mu poradí, ako treba postupovať v prípade, že sa rozhodne pre „samoliečbu“. Pre detoxikáciu pomocou reflexnej masáže chodidiel odporúča absolvovať ju minimálne dva razy do týždňa v dĺžke štyroch týždňov. Samotná masáž trvá maximálne 30 minút, no na priaznivý účinok stačí nechať nohy v rukách odborníka 20 minút.
Bankovanie
Po absolvovaní prikladania malých sklenených pohárikov, z ktorých sa odsaje vzduch, nám ostanú podliatiny. Je to preto, že toxické látky sa po priložení banky ihneď z tela vylučujú. Čím je organizmus viac zanesený, tým väčšie sinky ostávajú. „Bankovanie sa môže vykonávať raz za dva týždne, keď sa chrbát zahojí,“ pripomína masérka. Táto forma detoxikácie je trošku bolestivejšia, no záleží najmä na prahu citlivosti jedinca. Niekto vydrží mať banky priložené na chrbte 5 - 10 minút, iný po minúte banku prekladá. „Táto čínska metóda okrem detoxikačných účinkov má vplyv aj na odstránenie napätia, stvrdlín a kŕčov svalov. Zvyšuje imunitu a pôsobí na nervové prebudenie organizmu,“ tvrdí Horná. Bankovať sa musí postupne, najmä pri prvej návšteve, aby organizmus nedostal šok. Začína sa s klasickou masážou, ak sú spazmy hlboké, urobí sa lymfodrenáž a až potom sa prikladajú banky. Prirodzene, nie všetky naraz. Jedinú nevýhodu vidí masérka v tom, že bankovanie si dámy nechcú robiť v letných mesiacoch. Ostáva po ňom modrý chrbát. Túto masáž zároveň neodporúča pri zápalových ochoreniach, modrinách, materských znamienkach či vážnejších ochoreniach, keď je nutné masáž konzultovať s lekárom.
Lymfodrenážna
Masáž lymfatických uzlín pôsobí na rýchle odplavenie únavových a odpadových látok z buniek a medzibunkových priestorov, najmä z kože a svalov. Je vhodná ako detoxikačná a na rýchlu regeneráciu organizmu. „Masáž sa výrazne podieľa na skvalitnení vzhľadu kože, je účinná aj proti celulitíde a podporuje imunitný systém,“ vymenúva niektoré ďalšie účinky lymfodrenážnej masáže masérka Janka Horná. Časovo ide o náročnú masáž. Robí sa takmer nasucho, jemným tlakom na kožu, trvá približne deväťdesiat minút. „Lymfa sa nachádza iba jeden centimeter pod kožou, takže sa nesmie veľmi tlačiť. Robí sa na celom tele, najmä však na základných uzlinách na krku, v podpazuší a na slabinových uzlinách,“ vysvetľuje Horná. Ak je táto masáž zameraná na detoxikáciu, mala by sa absolvovať aspoň dva razy do týždňa, prvé účinky sa dostavia po piatej návšteve.
Medová
Využíva účinky medu a dochádza pri nej k odstráneniu starých usadenín jedov až do hĺbky telesných tkanív. Odstraňuje usadeniny, ktoré sa vylučujú v podobe gumových výlučkov na problémových miestach chrbta. „Ide o špeciálne, jemné pumpovanie a vyťahovanie vlnivými pohybmi, keď v priebehu masáže dochádza k miernemu zhrčkaveniu medu. Je to reakcia vyplavených usadenín z tela. V prípade dlhodobých problémov med mení aj farbu,“ opisuje starú japonskú masáž Horná. Medová detoxikačná masáž by sa mala zopakovať po 3 - 4 dňoch. Najvhodnejšie je podstúpiť ju na začiatku a konci týždňa. Treba ju však zopakovať niekoľkokrát. Odporúča ju všetkým, okrem ľudí alergických na med.
Autor: Lea Sobotová, SME ženy, 18/2007