SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

AEG Caffé Grande 6400: espresso pre početnú spoločnosť

Koľko porcií espressa dokáže na jedenkrát pripraviť automat? Ak si myslíte že dve, mýlite sa. AEG ponúka systém, ktorý naraz pripraví až 10 porcií espressa, ktorého chuť a sila sa podriadia vašim požiadavkám. Čo všetko to obnáša? Vyskúšali sme prípravu v

redakcii, aby sme vám povedali viac.

Stroj AEG Caffé Grande 6400 je určený pre automatickú prípravu espressa všade tam, kde rozhoduje čas a množstvo. Automat sa postará nielen o zomletie kávy, ale o celý proces prípravy až po jej servírovanie. Obslúži šálky a sklené poháre, kávu pripraví dokonca i do kanvice. Ak radi ponechávate prácu na pleciach techniky a dôverujete jej výsledkom, AEG CG6400 môže byť zaujímavým pomocníkom.

Náročný na priestor
Automat nepatrí medzi najmenšie na trhu a vyžaduje stabilné umiestnenie tak, aby mal k nemu používateľ prístup z pravej strany. To preto že speňovacia tryska na mlieko sa vyklápa práve tam a zabezpečený musí byť i prístup k zásobníku na vodu, ktorého priezor na čele nenájdete.

Robustné objemné telo v sebe skrýva kompletnú výbavu – mlynček na kávu, sparovaciu jednotku, speňovaciu trysku, vyhrievanú plošinu i kompletný systém pre zber odpadovej kávy a vody z preplachovania. Už na prvý pohľad budí rešpekt a naznačuje, že si nájde svoje miesto tam, kde sa káva pripravuje často a vo väčších množstvách. Či už ide o početnú viacgeneračnú rodinu kávičkárov alebo firemnú zasadačku, automat je pripravený poslúžiť s minimálnymi nárokmi na obsluhu.

Digitálny automat
AEG CG6400 je plne automatizovaný stroj s digitálnym ovládacím panelom ktorý s obsluhou komunikuje v češtine. Netreba sa obávať že bude používanie komplikované – práve naopak. Displej slúži na to, aby stroj dokázal obsluhu upozorniť na úkony, ktoré je potrebné vykonať. Ohlási sa keď je v zásobníku málo kávy alebo vody, upozorní na plnú odpadovú nádobu alebo zobrazí stav prípravy. Neustále ponúka dokonalý prehľad o tom, čo sa deje alebo chystá.

Keďže ide o automat, očakáva sa že si sám ustriehne koľko kávy má dávkovať a aký objem majú nádoby, do ktorých espresso pripravujete. Výrobca preddefinoval najpoužívanejšie hodnoty už v továrni, nastavenia je však možné zmeniť. Pri dávkovaní kávy je prednastavených päť stupňov intenzity, objem nádob je možné nastaviť v rozsahu od 60 do 220 mililitrov, prípravu espressa je možné pozastaviť i predčasne.

Cieľom nastavení je ponúknuť jednotlačidlovú automatiku prípravy espressa bez dozoru. Jediné kliknutie spustí prípravu a obsluha sa nemusí o nič starať. Ak zabudnete automat vypnúť, urobí to po uplynutí časového limitu sám, rovnako bezproblémové je jeho preplachovanie či odvápnenie.

Káva vždy čerstvo namletá
Stroj je vybavený kužeľovým mlynčekom zrnkovej kávy, ktorý dokáže zaistiť precízne dávkovanie podľa zvoleného programu. Nastaviteľná jemnosť mletia umožňuje dosiahnuť optimálne sparenie kávy bez ohľadu na to, pre akú zmes či jednotlivú jednodruhovú odrodu sa rozhodnete. Krycie veko zabraňuje zvlhnutiu a znečisteniu prachom, priesvitné veko dáva dokonalý prehľad o zostávajúcej náplni.

Kapacita zodpovedá približne dvom desiatkam šálkam espressa a dopĺňanie zrnkovej kávy je bezproblémové. Ak sa do mlecieho mechanizmu nedostanú kamienky alebo iné prímesi ktoré do kávy nepatria, prevádzka je prakticky bezúdržbová.

Mletá káva mimo poradia
V prípade že siahnete po bezkofeínovej mletej káve alebo niektorej zo špeciálnych fabricky mletých zmesí pre prípravu espressa, použiť je možné namiesto mlynčeka násypný otvor. Nachádza sa v strednej časti pod vekom, ktoré poskytuje útočisko i pre odmerku.

Vzhľadom na úzke a hlboké zasadenie násypky je obsluha trochu nepraktická. Pri každodennom používaní čoskoro poputuje odmerka na nové náhradné miesto a obslužný rituál sa zmení na vysýpanie kávy do nie veľmi prístupného otvoru. Trochu ergonómie by skutočne nezaškodilo – odretá ruka nie je pre výrobcu dobrou vizitkou. Režim mletej kávy je dostupný pri príprave espressa do šálok, pri kanvici je vyžadovaná káva zrnková. To preto, že automat dávkuje pre každú dvojicu porcií samostatnú dávku kávy.

Príprava s bonusom pre arómu
Príprava espressa je precízne riadená tak, aby bola extrakcia čo najdokonalejšia. Riadiaca elektronika sa postará o predhriatie sparovacej komory a prípravu takého prostredia, ktoré je pre prípravu kvalitného espressa vyhovujúce.

Káva sa po automatickom nadávkovaní stlačí, nasleduje jej predsparenie pre rozvinutie arómy a následne sa aktivuje plný sparovací proces, pri ktorom vyteká extrakt pod 15 barovým tlakom cez sitko a trysku priamo do šálky. Teplota je regulovaná prostredníctvom thermobloku tak, aby nedošlo ani k prepáleniu, ani k slabej extrakcii.

Po ukončení procesu automat extrahovanú kávu vyklopí do odpadovej nádoby a pripravený je plniť ďalšie požiadavky. Výhodou je, že sparovacia jednotka je odnímateľná a obsluha môže zabezpečiť jej pravidelné čistenie. Pri pravidelných servisných cykloch je potrebné počítať s výmenou dvojice gumových tesnení a premazaním výsuvného mechanizmu. Väčšina dielcov je vyhotovená z plastu, takže odpadajú problémy so zdĺhavým nahrievaním.

Trysky na výťahu
Aby bol stroj praktický pri používaní rôznych servírovacích šálok a pohárov, trysky sú výškovo nastaviteľné v rozsahu od 90 do 123 milimetrov. S trochou šikovnosti nie je problém zaobstarať sklené poháre pre Latte Macchiato, ktoré sú pre ponúkanú výšku vyhovujúce. Špeciálnou výbavou je senzor, ktorý dokáže rozlíšiť či ste pod trysky umiestnili poháre, alebo kanvicu. Automat tak vie, aké voľby má ponúknuť.

Jedno či dve, je to na vás
Espresso stroj Caffé Grande 6400 dokáže do šálok pripraviť jedno alebo dve espressá súčasne s tým, že obsluha môže určiť automatu objem vody a množstvo kávy, ktoré sa majú pri dávkovaní použiť. Jednotlačidlová príprava je jednoduchá a praktická, päť rôznych objemových a dávkovacích profilov poskytuje 25 kombinácií pre okamžité použitie. Dvojica rotačných voličov aktivuje profil, tlačidlá priamej voľby spúšťajú extrakciu.

Ak je potrebné prípravu predčasne zastaviť (či už kvôli zle zvolenému objemu alebo slabšej výťažnosti kávy), stačí kliknúť na rovnaké tlačidlo, akým bola príprava spustená. Automat korektne ukončí prípravu a čaká na ďalšie povely.

Desať porcií do kanvice
Ak je potrebné pripraviť väčšie množstvo káv, k dispozícii je režim veľkoobjemovej prípravy do tepelnoizolačnej nerezovej kanvice. Tá dokáže obsiahnuť celkovo až desať 125 mililitrových porcií kávového extraktu, ktorý je možné spolu s krémou následne rozliať do šálok.

Príprava prebieha rovnako ako pri šálkach s tým rozdielom, že v každom cykle sa pripravia do nádoby dve porcie. I preto je možné voliť počty iba v pároch – 4, 6, 8 alebo 10. Pripravené espresso kvalitatívne zodpovedá výstupu k malom, pri rozlievaní je však na vašej šikovnosti, aby ste do každej šálky dostali toľko krémy, koľko je potrebné. Pri prvých pokusoch možno neuspejete, pomalé nalievanie však s cvikom dokáže servírovanie vylepšiť.

Nahrievanie šálok je samozrejmosťou
Bez ohľadu na to či sa rozhodnete pre tenkostenný porcelán či hrubostennú keramiku, výhrevný podstavec ponúka dostatočný výkon na to, aby v priebehu desiatky minút predhrial servírovaciu nádobu na optimálnu teplotu. Jej rozohriatie po zapnutí stroja trvá iba niekoľko minút a vďaka akumulačnému bloku si zachováva svoju teplotu bez potreby neustáleho vyhrievania špirálou.

Ak máte naponáhlo, použiť môžete rýchle predhriatie horúcou vodou či parou, či už z trysky alebo v režime preplachu z dávkovacích výpustov. Vďaka veľkému objemu odpadovej nádoby nemusíte riešiť problém, kam s vodou.

Zásobník na vodu môže byť limitom
Automat nie je pripojený k rozvodu vody a používa plastový zásobník s objemom 2 litre. Výrobca neponúka filtrovacie vložky a od používateľa neočakáva, že bude vodu vopred filtrovaním upravovať. Namiesto toho je potrebné v nastaveniach určiť tvrdosť vody, aby sa príprava espressa optimálne nastavila.

Keďže jediným kliknutím tlačidla je možné pripraviť až desať porcií espressa súčasne, kapacita zásobníka na vodu nie je uspokojivá. Stroj je atraktívny hlavne vďaka možnosti rýchlej prípravy väčšieho množstva kávy, takže stabilná prípojka na vodu by rozhodne potešila.

Speňovaniu mlieka chýba komfort
Stroj je vybavený multifunkčnou parnou tryskou, ktorá pracuje v dvoch rôznych režimoch. V prvom poslúži na dávkovanie horúcej vody pre zalievanie čaju či iných horúcich nápojov. Prietok vody je pomalý, voda je dávkovaná nárazovo čerpadlom. Počíta sa s príležitostným použitím.

V druhom režime je z trysky po nahriatí dávkovaná para, ktorá poslúži na speňovanie mlieka. Vzhľadom na bohatú výbavu stroja by nebolo na škodu, ak by výrobca ponúkol funkciou autocappuccino. Ručné speňovanie síce mnoho času nezaberie, vzhľadom na špecifické vyhotovenie trysky je však potrebný cvik, aby bola pena hustá a trvácna. Dôležité je nielen riadne vychladenie mlieka, ale i použitie nádoby, ktorá sa rýchlo neprehreje. Či už použijete kovový džbán alebo hrubostenné vychladené sklo je iba na vás.

Absencia funkcie autocappucino trochu prekvapuje. Keďže ide o drobnosť, ktorá sa do ceny zariadenia premietne nepatrne, pri stroji ktorý pripraví na jedenkrát desať porcií kávy predsa len ide o prešľap.

Vôňa a chuť v plnej paráde
Pri testovaní stroja v redakcii sme si overili jeho schopnosti s niekoľkými druhmi kávy, aby sme dokázali porovnať kvalitu pripravovaného espressa s výstupmi ostatných strojov, ktoré sme mali k dispozícii. Funkcia predsparenia sa príjemne prejavila rozvinutím arómy pri menej kvalitných kávových zmesiach, ktoré pri tradičnej strojovej úprave za kvalitnejšími surovinami zaostávali. I keď chuťové vlastnosti predsparenie neovplyvní, aróma je predsa len lepšia.

Mleté kávy pre prípravu espressa boli spracované s náležitou precíznosťou a kontrola teploty pri extrakcii zaistila hustú a stabilnú krému s rozvinutím jemných odtieňov chuti. Oslovila nás dokonalá extrakcia i napriek tomu, že používateľ nemá možnosť ovplyvniť žiadnym spôsobom intenzitu utlačenia v sparovacej komore.

Pri zrnkovej káve zohráva dôležitú úlohu správne nastavenie jemnosti mletia. I jednostupňový posun na stupnici dokázal produkovať odlišný výstup, takže pri každom novom experimente je dôležité preskúmať, aká hrúbka mletia je ideálna. Prekvapilo nás, že i relatívne lacné kávy dokázali ponúknuť konzumovateľné espresso, rozdiel oproti kvalitným odrodovým kávam či zmesiam bol však priepustný.

Verdikt: kompromis pre početnú spoločnosť
Espresso automat Caffé Grande 6400 počas testov ukázal, že dokáže v rekordnom čase pripraviť veľký počet porcií espressa bez toho, aby sa obsluha pri príprave nápojov zapotila. Oslovil nás kvalitný mlynček s plynule regulovateľnou jemnosťou mletia a precízne kontrolovaný systém dávkovania vody a kávy. Príprava espressa do kanvice je praktická, servírovanie však vyžaduje pri rozlievaní do šálok dostatok zručnosti. Obmedzujúca je absencia funkcie autocappuccino, malý objem nádoby na vodu a nešikovne vyhotovený systém pre použitie vopred zomletej kávy. Stroj pôsobí robustným dojomom ktorý znesie i intenzívne nasadenie v menšej prevádzke, a svoje opodstatnenie nájde všade tam, kde je potrebné v rekordnom čase pripraviť veľký objem espressa pre okamžité servírovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 056
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 709
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 241
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 077
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 013
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 694
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 325
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 247
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 232
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 081
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

6 h

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

1 h