SME
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

AEG Caffé Grande 6400: espresso pre početnú spoločnosť

Koľko porcií espressa dokáže na jedenkrát pripraviť automat? Ak si myslíte že dve, mýlite sa. AEG ponúka systém, ktorý naraz pripraví až 10 porcií espressa, ktorého chuť a sila sa podriadia vašim požiadavkám. Čo všetko to obnáša? Vyskúšali sme prípravu v

redakcii, aby sme vám povedali viac.

Stroj AEG Caffé Grande 6400 je určený pre automatickú prípravu espressa všade tam, kde rozhoduje čas a množstvo. Automat sa postará nielen o zomletie kávy, ale o celý proces prípravy až po jej servírovanie. Obslúži šálky a sklené poháre, kávu pripraví dokonca i do kanvice. Ak radi ponechávate prácu na pleciach techniky a dôverujete jej výsledkom, AEG CG6400 môže byť zaujímavým pomocníkom.

Náročný na priestor
Automat nepatrí medzi najmenšie na trhu a vyžaduje stabilné umiestnenie tak, aby mal k nemu používateľ prístup z pravej strany. To preto že speňovacia tryska na mlieko sa vyklápa práve tam a zabezpečený musí byť i prístup k zásobníku na vodu, ktorého priezor na čele nenájdete.

Robustné objemné telo v sebe skrýva kompletnú výbavu – mlynček na kávu, sparovaciu jednotku, speňovaciu trysku, vyhrievanú plošinu i kompletný systém pre zber odpadovej kávy a vody z preplachovania. Už na prvý pohľad budí rešpekt a naznačuje, že si nájde svoje miesto tam, kde sa káva pripravuje často a vo väčších množstvách. Či už ide o početnú viacgeneračnú rodinu kávičkárov alebo firemnú zasadačku, automat je pripravený poslúžiť s minimálnymi nárokmi na obsluhu.

Digitálny automat
AEG CG6400 je plne automatizovaný stroj s digitálnym ovládacím panelom ktorý s obsluhou komunikuje v češtine. Netreba sa obávať že bude používanie komplikované – práve naopak. Displej slúži na to, aby stroj dokázal obsluhu upozorniť na úkony, ktoré je potrebné vykonať. Ohlási sa keď je v zásobníku málo kávy alebo vody, upozorní na plnú odpadovú nádobu alebo zobrazí stav prípravy. Neustále ponúka dokonalý prehľad o tom, čo sa deje alebo chystá.

Keďže ide o automat, očakáva sa že si sám ustriehne koľko kávy má dávkovať a aký objem majú nádoby, do ktorých espresso pripravujete. Výrobca preddefinoval najpoužívanejšie hodnoty už v továrni, nastavenia je však možné zmeniť. Pri dávkovaní kávy je prednastavených päť stupňov intenzity, objem nádob je možné nastaviť v rozsahu od 60 do 220 mililitrov, prípravu espressa je možné pozastaviť i predčasne.

Cieľom nastavení je ponúknuť jednotlačidlovú automatiku prípravy espressa bez dozoru. Jediné kliknutie spustí prípravu a obsluha sa nemusí o nič starať. Ak zabudnete automat vypnúť, urobí to po uplynutí časového limitu sám, rovnako bezproblémové je jeho preplachovanie či odvápnenie.

Káva vždy čerstvo namletá
Stroj je vybavený kužeľovým mlynčekom zrnkovej kávy, ktorý dokáže zaistiť precízne dávkovanie podľa zvoleného programu. Nastaviteľná jemnosť mletia umožňuje dosiahnuť optimálne sparenie kávy bez ohľadu na to, pre akú zmes či jednotlivú jednodruhovú odrodu sa rozhodnete. Krycie veko zabraňuje zvlhnutiu a znečisteniu prachom, priesvitné veko dáva dokonalý prehľad o zostávajúcej náplni.

Kapacita zodpovedá približne dvom desiatkam šálkam espressa a dopĺňanie zrnkovej kávy je bezproblémové. Ak sa do mlecieho mechanizmu nedostanú kamienky alebo iné prímesi ktoré do kávy nepatria, prevádzka je prakticky bezúdržbová.

Mletá káva mimo poradia
V prípade že siahnete po bezkofeínovej mletej káve alebo niektorej zo špeciálnych fabricky mletých zmesí pre prípravu espressa, použiť je možné namiesto mlynčeka násypný otvor. Nachádza sa v strednej časti pod vekom, ktoré poskytuje útočisko i pre odmerku.

Vzhľadom na úzke a hlboké zasadenie násypky je obsluha trochu nepraktická. Pri každodennom používaní čoskoro poputuje odmerka na nové náhradné miesto a obslužný rituál sa zmení na vysýpanie kávy do nie veľmi prístupného otvoru. Trochu ergonómie by skutočne nezaškodilo – odretá ruka nie je pre výrobcu dobrou vizitkou. Režim mletej kávy je dostupný pri príprave espressa do šálok, pri kanvici je vyžadovaná káva zrnková. To preto, že automat dávkuje pre každú dvojicu porcií samostatnú dávku kávy.

Príprava s bonusom pre arómu
Príprava espressa je precízne riadená tak, aby bola extrakcia čo najdokonalejšia. Riadiaca elektronika sa postará o predhriatie sparovacej komory a prípravu takého prostredia, ktoré je pre prípravu kvalitného espressa vyhovujúce.

Káva sa po automatickom nadávkovaní stlačí, nasleduje jej predsparenie pre rozvinutie arómy a následne sa aktivuje plný sparovací proces, pri ktorom vyteká extrakt pod 15 barovým tlakom cez sitko a trysku priamo do šálky. Teplota je regulovaná prostredníctvom thermobloku tak, aby nedošlo ani k prepáleniu, ani k slabej extrakcii.

Po ukončení procesu automat extrahovanú kávu vyklopí do odpadovej nádoby a pripravený je plniť ďalšie požiadavky. Výhodou je, že sparovacia jednotka je odnímateľná a obsluha môže zabezpečiť jej pravidelné čistenie. Pri pravidelných servisných cykloch je potrebné počítať s výmenou dvojice gumových tesnení a premazaním výsuvného mechanizmu. Väčšina dielcov je vyhotovená z plastu, takže odpadajú problémy so zdĺhavým nahrievaním.

Trysky na výťahu
Aby bol stroj praktický pri používaní rôznych servírovacích šálok a pohárov, trysky sú výškovo nastaviteľné v rozsahu od 90 do 123 milimetrov. S trochou šikovnosti nie je problém zaobstarať sklené poháre pre Latte Macchiato, ktoré sú pre ponúkanú výšku vyhovujúce. Špeciálnou výbavou je senzor, ktorý dokáže rozlíšiť či ste pod trysky umiestnili poháre, alebo kanvicu. Automat tak vie, aké voľby má ponúknuť.

Jedno či dve, je to na vás
Espresso stroj Caffé Grande 6400 dokáže do šálok pripraviť jedno alebo dve espressá súčasne s tým, že obsluha môže určiť automatu objem vody a množstvo kávy, ktoré sa majú pri dávkovaní použiť. Jednotlačidlová príprava je jednoduchá a praktická, päť rôznych objemových a dávkovacích profilov poskytuje 25 kombinácií pre okamžité použitie. Dvojica rotačných voličov aktivuje profil, tlačidlá priamej voľby spúšťajú extrakciu.

Ak je potrebné prípravu predčasne zastaviť (či už kvôli zle zvolenému objemu alebo slabšej výťažnosti kávy), stačí kliknúť na rovnaké tlačidlo, akým bola príprava spustená. Automat korektne ukončí prípravu a čaká na ďalšie povely.

Desať porcií do kanvice
Ak je potrebné pripraviť väčšie množstvo káv, k dispozícii je režim veľkoobjemovej prípravy do tepelnoizolačnej nerezovej kanvice. Tá dokáže obsiahnuť celkovo až desať 125 mililitrových porcií kávového extraktu, ktorý je možné spolu s krémou následne rozliať do šálok.

Príprava prebieha rovnako ako pri šálkach s tým rozdielom, že v každom cykle sa pripravia do nádoby dve porcie. I preto je možné voliť počty iba v pároch – 4, 6, 8 alebo 10. Pripravené espresso kvalitatívne zodpovedá výstupu k malom, pri rozlievaní je však na vašej šikovnosti, aby ste do každej šálky dostali toľko krémy, koľko je potrebné. Pri prvých pokusoch možno neuspejete, pomalé nalievanie však s cvikom dokáže servírovanie vylepšiť.

Nahrievanie šálok je samozrejmosťou
Bez ohľadu na to či sa rozhodnete pre tenkostenný porcelán či hrubostennú keramiku, výhrevný podstavec ponúka dostatočný výkon na to, aby v priebehu desiatky minút predhrial servírovaciu nádobu na optimálnu teplotu. Jej rozohriatie po zapnutí stroja trvá iba niekoľko minút a vďaka akumulačnému bloku si zachováva svoju teplotu bez potreby neustáleho vyhrievania špirálou.

Ak máte naponáhlo, použiť môžete rýchle predhriatie horúcou vodou či parou, či už z trysky alebo v režime preplachu z dávkovacích výpustov. Vďaka veľkému objemu odpadovej nádoby nemusíte riešiť problém, kam s vodou.

Zásobník na vodu môže byť limitom
Automat nie je pripojený k rozvodu vody a používa plastový zásobník s objemom 2 litre. Výrobca neponúka filtrovacie vložky a od používateľa neočakáva, že bude vodu vopred filtrovaním upravovať. Namiesto toho je potrebné v nastaveniach určiť tvrdosť vody, aby sa príprava espressa optimálne nastavila.

Keďže jediným kliknutím tlačidla je možné pripraviť až desať porcií espressa súčasne, kapacita zásobníka na vodu nie je uspokojivá. Stroj je atraktívny hlavne vďaka možnosti rýchlej prípravy väčšieho množstva kávy, takže stabilná prípojka na vodu by rozhodne potešila.

Speňovaniu mlieka chýba komfort
Stroj je vybavený multifunkčnou parnou tryskou, ktorá pracuje v dvoch rôznych režimoch. V prvom poslúži na dávkovanie horúcej vody pre zalievanie čaju či iných horúcich nápojov. Prietok vody je pomalý, voda je dávkovaná nárazovo čerpadlom. Počíta sa s príležitostným použitím.

V druhom režime je z trysky po nahriatí dávkovaná para, ktorá poslúži na speňovanie mlieka. Vzhľadom na bohatú výbavu stroja by nebolo na škodu, ak by výrobca ponúkol funkciou autocappuccino. Ručné speňovanie síce mnoho času nezaberie, vzhľadom na špecifické vyhotovenie trysky je však potrebný cvik, aby bola pena hustá a trvácna. Dôležité je nielen riadne vychladenie mlieka, ale i použitie nádoby, ktorá sa rýchlo neprehreje. Či už použijete kovový džbán alebo hrubostenné vychladené sklo je iba na vás.

Absencia funkcie autocappucino trochu prekvapuje. Keďže ide o drobnosť, ktorá sa do ceny zariadenia premietne nepatrne, pri stroji ktorý pripraví na jedenkrát desať porcií kávy predsa len ide o prešľap.

Vôňa a chuť v plnej paráde
Pri testovaní stroja v redakcii sme si overili jeho schopnosti s niekoľkými druhmi kávy, aby sme dokázali porovnať kvalitu pripravovaného espressa s výstupmi ostatných strojov, ktoré sme mali k dispozícii. Funkcia predsparenia sa príjemne prejavila rozvinutím arómy pri menej kvalitných kávových zmesiach, ktoré pri tradičnej strojovej úprave za kvalitnejšími surovinami zaostávali. I keď chuťové vlastnosti predsparenie neovplyvní, aróma je predsa len lepšia.

Mleté kávy pre prípravu espressa boli spracované s náležitou precíznosťou a kontrola teploty pri extrakcii zaistila hustú a stabilnú krému s rozvinutím jemných odtieňov chuti. Oslovila nás dokonalá extrakcia i napriek tomu, že používateľ nemá možnosť ovplyvniť žiadnym spôsobom intenzitu utlačenia v sparovacej komore.

Pri zrnkovej káve zohráva dôležitú úlohu správne nastavenie jemnosti mletia. I jednostupňový posun na stupnici dokázal produkovať odlišný výstup, takže pri každom novom experimente je dôležité preskúmať, aká hrúbka mletia je ideálna. Prekvapilo nás, že i relatívne lacné kávy dokázali ponúknuť konzumovateľné espresso, rozdiel oproti kvalitným odrodovým kávam či zmesiam bol však priepustný.

Verdikt: kompromis pre početnú spoločnosť
Espresso automat Caffé Grande 6400 počas testov ukázal, že dokáže v rekordnom čase pripraviť veľký počet porcií espressa bez toho, aby sa obsluha pri príprave nápojov zapotila. Oslovil nás kvalitný mlynček s plynule regulovateľnou jemnosťou mletia a precízne kontrolovaný systém dávkovania vody a kávy. Príprava espressa do kanvice je praktická, servírovanie však vyžaduje pri rozlievaní do šálok dostatok zručnosti. Obmedzujúca je absencia funkcie autocappuccino, malý objem nádoby na vodu a nešikovne vyhotovený systém pre použitie vopred zomletej kávy. Stroj pôsobí robustným dojomom ktorý znesie i intenzívne nasadenie v menšej prevádzke, a svoje opodstatnenie nájde všade tam, kde je potrebné v rekordnom čase pripraviť veľký objem espressa pre okamžité servírovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 516
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 11 652
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 095
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 5 987
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 165
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 580
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 418
 8. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 3 101
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 753
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 534
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová dnes ide 1. kolo obrovský slalom v Sölden 2021.

Sledujte s nami online prenos.


Sportnet 4 h
Práve sa stalo

Nehlásia ani jedno nové úmrtie.


25m
Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku

Na facebooku kolovala výzva na smrť mojich vnúčat, vraví Krčméry.


14 h
Týždeň Petra Schutza

Marosz je dôkazom, že transparentná štátna správa je nad možnosti OĽaNO.


21. okt

Neprehliadnite tiež

Pavlína Fichta Čierna so synom Johannom

Pavlínu Fichta Čiernu hnevajú extrémistické návrhy v parlamente.


22. okt
Michaela Žureková

RTVS dáva ženám za ich peniaze lekcie, ako prehliadať obťažovanie.


21. okt
Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt
Barbora Jakobsen

Barbora Jakobsen je psychoterapeutkou v Nórsku.


19. okt

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 2. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 3. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 4. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 5. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 6. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 7. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 8. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 320
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 13 845
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 703
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 776
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 169
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 407
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 155
 8. Lucia Nicholsonová: Emme. 3 818
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu