SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
NAKUPUJEME

Moderné práčky – ako sa zorientovať v ponuke?

Práčka je jedným z najväčších pracantov v domácnosti. Jej úlohou je nielen odstrániť z bielizne všetky nečistoty, ale šetrne oživiť jej vlákna bez toho, aby sa tkanina predčasne opotrebovala. Preto je pri jej výbere dôležité vedieť, čo môžete od modernýc

Práčka je jedným z najväčších pracantov v domácnosti. Jej úlohou je nielen odstrániť z bielizne všetky nečistoty, ale šetrne oživiť jej vlákna bez toho, aby sa tkanina predčasne opotrebovala. Preto je pri jej výbere dôležité vedieť, čo môžete od moderných práčok očakávať – neraz sú inteligentnejšie, ako by ste si mysleli. Stratégia výrobcov je jasná – neustále zvyšovať efektívnosť prania a odstreďovania s prihliadnutím na úsporu energie, vody a pracích prostriedkov.

Životnosť práčky dosahuje v domácnosti 10 až 15 rokov. Preto je pri jej výbere dôležité brať zreteľ na to, že ide o dlhodobú investíciu pri ktorej sa každá úspora prejaví. Rozhodnutie pri kúpe je konečné – ak ste si nepriplatili za objem, výkon, či funkcie, môžete sa s nimi rozlúčiť. Viete aké budú vaše nároky o tri, päť či desať rokov?

Skryť Vypnúť reklamu

Rozmery môžu byť limitujúce
Práčka by nemala v domácnosti prekážať. Či už sa rozhodnete pre jej umiestnenie v kúpeľni, v pivnici alebo v kuchyni pod pracovnou doskou linky, dôležité je aby jej rozmery kopírovali vaše možnosti. Zvrchu plnené práčky majú štandardizovaný rozmer 85 x 40 x 60 centimetrov a ideálne sú do malých panelákových kúpeľní. Ponuka technológií a moderných prvkov nie je síce taká rozsiahla ako pri práčkach plnených spredu, ide však o najkompaktnejšiu alternatívu ktorú prenesiete i cez úzke dvere.

Spredu plnené práčky sa svojimi rozmermi odvíjajú od štandardu so 60 centimetrovou šírkou a 85 centimetrovou výškou, pričom ich hĺbka sa pohybuje v rozsahu od 32 do 57 centimetrov. Väčšina z nich je vyhotovená tak, aby ste ich po demontovaní vrchného krytu mohli umiestniť pod pracovnú dosku kuchynskej linky. Ak chcete dosiahnuť lepší výsledok, voliť môžete práčku navrhnutú pre zabudovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trhu sú však i práčky neštandardných rozmerov – obzvlášť v prípade ak ide o dizajnérske modely alebo stroje určené pre pranie väčšieho objemu bielizne. V takomto prípade je dôležité vopred preveriť, či sa s práčkou dostanete cez dvere kúpeľne. Tradičná 60 či 70 centimetrová zárubňa na kúpeľni môže byť priúzka.

Objem bubna rozhoduje
Čím väčší objem bubon má, tým menej problémov je potrebné riešiť pri praní posteľnej bielizne či prikrývok – potrebné je, aby sa pri praní dôkladne prevracali. Najmenšie práčky dokážu v jednom cykle vyprať 3,5 kilogramu bielizne, najväčšie 10. I keď je zaužívaným štandardom 5 kilogramový limit, súčasnosť si pýta viac. Už trojčlenná rodina dokáže vyťažiť 6-7 kilogramový bubon.

Čím menej pracích cyklov spustíte, tým viac ušetríte. Výhodou je, že mnohé práčky dokážu pri menšom objeme bielizne uskromniť svoje nároky na čas, vodu a prací prášok, takže pranie je ekonomické i vtedy, ak nevyužijete plnú kapacitu. Skvelým doplnkom je množstevná automatika, ktorá sama zistí, koľko bielizne ste do bubna vložili.

Skryť Vypnúť reklamu

Dva druhy motorov
Štandardne sú práčky vybavené motorom, ktorý je pomocou remenice spojený s bubnom. I keď sa výrobcovia snažia tlmiť vibrácie a hluk čo najintenzívnejšie, nočné pranie s najväčšou pravdepodobnosťou susedov vyruší zo spánku – obzvlášť vo fáze odstreďovania.

V drahších práčkach používajú výrobcovia nové DirectDrive motory, ktoré sú namontované priamo na bubne. Nielenže je chod takejto práčky takmer nepočuteľný, ale elektronika dokáže efektívne riadiť otáčanie bubnu tak, aby bielizeň ani pri vysokých otáčkach odstreďovania nebola extrémne pokrčená.

Spotreba vody napovie
I keď vaša desať rokov stará automatická práčka stále funguje, s najväčšou pravdepodobnosťou spotrebuje pri pracom cykle približne 100 litrov vody. Dnešné práčky vystačia so 40 či 50 litrami a to znamená i nižšiu spotrebu pracích prostriedkov a energie. Menej inteligentná práčka má pre každý program objem vody pevne predvolený, inteligentnejšia sama vyhodnotí potreby aby rozhodla, koľko vody môže ušetriť navyše – napríklad pri neúplnom vyťažení bubna.

Skryť Vypnúť reklamu

Sprchovanie šetrí vodu
Aby bolo možné minimalizovať spotrebu vody, na bielizeň sa môže dostať i efektívnejším spôsobom ako namáčaním v spodnej časti bubna. Ak výrobca použije mechanizmus pre „sprchovanie zhora“, spotreba vody a pracieho prostriedku sa zníži. Výhodou je i to, že výhrevná špirála vyhrieva iba taký objem vody, ktorý je pre pranie skutočne potrebný. Ak periete takmer neustále pri vysokých teplotách, sprchovanie podstatne odľahčí váš rozpočet.

Dĺžka programu šitá na mieru
Pri málo znečistenej bielizni z denného nosenia nie je potrebné, by absolvovala úplný dvojhodinový prací cyklus. Preto výrobcovia ponúkajú zrýchlené programy, ktoré sa postarajú o „kompromis“ pri praní. Dĺžka programu síce obmedzuje rozsah použiteľných teplôt, najdokonalejšie práčky si však s denným praním poradia už pri 15 minútovom cykle. Skrátený program si však so škvrnami s najväčšou pravdepodobnosťou neporadí.

Skryť Vypnúť reklamu

Špeciálne programy pre špeciálnu bielizeň
Každý druh bielizne vyžaduje iné zaobchádzanie. Kým teniskám uškodí vysoká teplota a práčka musí riešiť vyváženie bubnu, pri jemnej bielizni je nutné upraviť otáčanie bubna tak, aby bol k bielizni čo najšetrnejší. Športová bielizeň naopak žiada intenzívne plákanie a detské ošatenie boj proti baktériám. Preto je dobré vedieť čo práčka naozaj dokáže – čím viac programov, tým lepšie.

Ostreďovanie môže byť kľúčové
Pri odstreďovaní platí pravidlo, že čím viac otáčok za minútu motor práčky znesie, tým suchšia bielizeň bude. 800 otáčok za minútu je minimum, na trhu sa môžete stretnúť s výkonnými práčkami dosahujúcimi viac ako dvojnásobok. S rastúcimi otáčkami však pri menej inteligentných práčkach rastie intenzita pokrčenia. Práčky s DirectDrive motorom krčia pri odstreďovaní podstatne menej ako tie, ktoré sú vybavené štandardným motorom. Výrobcovia sa snažia ponúkať riešenie problému vo forme doplnkových „antikrčivých“ funkcií, ktoré sa snažia bielizeň „rozmotať“ alebo pri odstreďovaní použijú nižšie otáčky.

Skryť Vypnúť reklamu

Plákanie na šesťkrát?
Citlivá pleť môže zle reagovať na akékoľvek zvyšky pracieho prášku. Preto niektoré práčky ponúkajú širokú paletu nastavení v režime plákania. Voliť je možné počet opakovaní – od jedného po šesť – ale aj množstvo vody a intenzitu jej odstredenia v medzifázach. Ak je plákanie pre vás dôležité, preskúmajte možnosti práčky ešte predtým, ako sa pre ňu rozhodnete. Nie všetky modely na túto fázu samostatne prihliadajú.

Prehľad o čase
Práčky s digitálnym ovládaním vybavené displejom ponúkajú okrem prehľadného ovládania neraz i bonus navyše. Dokonalý prehľad o tom, koľko času zvolený program zaberie a kedy bude pranie ukončené. S časovaním to nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Dĺžku cyklu neurčí iba zvolený režim, ale i aktivovanie predpierky, zmena režimu plákania, voľba spôsobu odstredenia a akákoľvek doplnková funkcia – zvýšená hladina, plný bubon či naopak poloprázdna náplň. Prehľad o čase je na nezaplatenie

Skryť Vypnúť reklamu

Ak nemáte času nazvyš, porozhliadnuť sa môžete po práčkach, ktoré dokážu dĺžku cyklu skrátiť na želanie. Ak je bielizeň znečistená minimálne, navolíte úroveň skrátenia a viete či máte čakať hodinu a pol, alebo iba päťdesiat minút.

Programovanie
Pracie programy označované písmenami sú prakticky minulosťou. Určiť je možné nielen druh bielizne, ale aj jej stav a doplnkové požiadavky na starostlivosť. Preto tlačidlá s displejom a rotačným voličom vyhrávajú. Sú prehľadnejšie, jednoduchšie obslúžiteľné a na displeji sa môžete dočítať to, čo by ste museli hľadať v manuáli.

Moderná práčka ponúka nielen odloženie štartu na neskôr, ale i pozastavenie behu pred plákaním či odstreďovaním, aby ste vo finále mohli na prácu dohliadnuť. Mnohé stroje majú však drobný problém – ak spustenie odložíte a medzičasom na pár minút vypadne elektrina, pranie sa nespustí.

Skryť Vypnúť reklamu

Špeciálna starostlivosť pre náročných
Moderné práčky nepoužívajú pri praní iba vodu s pracím prostriedkom. V predajniach sa môžete stretnúť s technológiami, ktoré zachádzajú ďalej. Ak sa pri praní použije namiesto vody para, v priebehu desiatky minút je možné oživiť nosenú bielizeň tak, aby ste si ju mohli okamžite obliecť – bez sušenia a čakania. Naopak, ak sa para použije ako podporný prostriedok pri praní, zbavíte sa i intenzívnych škvŕn, ktoré tradičnými metódami neodstránite.

Strieborné ióny rozptýlené vo vode dokážu dezinfikovať bielizeň bez toho, aby bolo potrebné prať pri vysokých teplotách. Baktérie sú zlikvidované po dobu 30 dní po praní, takže na svoje si prídu i tí náročnejší.

Bezpečnosť pre duševnú pohodu
Tam kde sú deti a voda, potrebné je dohliadnuť na bezpečnosť. Preto môžu i ochranné prvky pri výbere rozhodnúť. Aby dieťa nemohlo prací cyklus spustiť, výrobcovia ponúkajú buď detskú elektronickú poistku na klávesnici, alebo mechanickú ochranu na dvierkach, ktorá zabráni ich pribuchnutiu. Ak dieťa do bubna vlezie, neuviazne za dvierkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak často periete pri vysokých teplotách, praktické je i dvojité opláštenie dvierok. Bez ohľadu na to, či je čelo z plastu alebo skla, bariéra zabráni opáleniu.

Inteligentná práčka dokáže odsledovať únik vody a upozorní majiteľa na to, že čosi nie je vporiadku. Rovnako jej nerobí problémy odhaliť, že ste prívod vody zabudli otvoriť. Skvelým doplnkom je i hadica s ochranou proti prasknutiu, ktorá v okamihu havárie uzavrie prívod vody bez toho, aby ste vytápali susedov.

Sušička ako bonus
Funkcia sušenia integrovaná v práčke vás zbaví všetkých starostí. Režim sušenia neslúži iba na to, aby sa z vlákien odparila zvyšková voda. Horúca para vlákna narovná a „vyžehlí“ to, čo odstreďovanie pokrčilo. I keď majú samostatné sušičky lepšie parametre a vyšší výkon, kompromisné riešenie poteší.

Skryť Vypnúť reklamu

Bez práčky sa dnes zaobíde už málokto. Keďže verejné či panelákové práčovne sa nestali stredobodom našej pozornosti, každá domácnosť rieši starostlivosť o bielizeň vo vlastnej réžii. Ak má byť výsledok na úrovni, bez dobrej práčky to jednoducho nejde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 175
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 209
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 506
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 280
 5. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 3 834
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 634
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 567
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 129
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 818
 10. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 753
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


24 h

V akcii Očistec zadržali vlani policajných exfunkcionárov.


a 1 ďalší 17. sep
Festival v San sebastiáne: Penélope Cruz a Antonio Banderas prišli predstaviť nový film.

Herci sa sťažovali na politikov.


3 h

Neprehliadnite tiež

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


23 h
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


23 h
Trojfarebný tvarohový koláč

Koláče, ktorými určite zabodujete.


17. sep

Necitlivý jazyk iných môže brániť včasnej liečbe.


a 1 ďalší 16. sep
Skryť Zatvoriť reklamu