Červený Kameň sa nachádza na svahu Malých Karpát nad dedinkou Častá, ktorá leží na trase Bratislava - Modra – Smolenice, približne 40 kilometrov od hlavného mesta. Hradný areál je na tichom mieste, bokom od civilizačného ruchu, uprostred zelených lesov. Autom možno prísť až pred samotný vstup do hradu, kde je veľkokapacitné strážené parkovisko, vhodné aj pre autobusy. Jednou z výsad hradu Červený Kameň je skutočnosť, že je otvorený počas celého roku.
Múzeum bytovej kultúry
Červený Kameň sa spomína už v 13. storočí ako kráľovský hrad, ktorý patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Pôvodná pohraničná pevnosť sa postupne prebudovala na reprezentačné šľachtické sídlo a začiatkom 16. storočia sa hrad dostal do vlastníctva Turzovcov. Od roku 1535 bol v majetku známej podnikateľskej rodiny Fuggerovcov, ktorí patrili medzi najbohatších európskych magnátov a finančníkov. Hradný areál prešiel niekoľkými stavebnými úpravami. Červený Kameň sa postupne prebudoval na opevnený renesančno-barokový zámok s bohatou výzdobou od talianskych umelcov. Sústredili sa v ňom viaceré zbierky výtvarného aj úžitkového umenia. Dnes je múzeum Červený Kameň špecializovaným múzeom dokumentujúcim vývoj bytovej kultúry šľachty a meštianstva na Slovensku. Zbierková činnosť múzea sa orientuje na historický nábytok, bytové doplnky, artefakty výtvarného umenia, umelecko-remeselné predmety a historické zbrane. V súčasnosti sa nachádza v depozite múzea približne 13 760 zbierkových predmetov. Len pre zaujímavosť, najpočetnejšia je zbierka porcelánu, ktorá má vyše 4 500 kusov.
Sokoliari, sekvoja a zbrane
Stála expozícia historického nábytku poskytuje prehľad interiérov 16. - 19. storočia. Expozícia militárií obsahuje ukážky prakticky všetkých známych druhov zbraní: halapartne, kopije, kuše, jatagány. V hradnej obrazárni sa sústreďujú najkvalitnejšie výtvarné diela známych i neznámych majstrov. Ich obrazy, plastiky a grafiky svedčia o profesionálnej zručnosti a úrovni umelcov, pochádzajúcich prevažne zo strednej Európy. Okrem zbierok obrazov, starého nábytku a zbraní medzi najväčšie atraktivity patria unikátne podzemné pivnice, dlhé 75 a vysoké až deväť metrov. V minulosti tu mala podnikateľská rodina Fuggerovcov najväčšie sklady vína v Európe. Len ťažko zabudnuteľným zážitkom, najmä pre deti, je návšteva sokoliarskeho dvora Astur priamo v centre okrasnej záhrady, ktorej hlavnou dominantou je exotická americká sekvoja, vysoká až 25 metrov. Tu si na svoje prídu najmä milovníci okrídlených dravcov. Profesionálni inštruktori predvedú návštevníkom ukážky z histórie, ale aj súčasnosti sokoliarstva, pričom zaujímavosťou predstavenia je aj ukážka lovu dravcov.
Kde bolo, tam bolo...
Čo by to bol za stredoveký hrad, ak by sa o ňom nezachovala povesť... O tom, kde postaviť hrad, sa radilo dvanásť mudrcov. Jedenásti navrhli vrch Kukla. Ten sa nachádza oproti dnešnému hradu a je najvyšším v okolí. Ten najmladší mudrc navrhol miesto, kde stojí hrad dnes. Podľa neho totiž na vrchu Kukla straší a stavebné práce tam nie sú vhodné. Väčšina sa však rozhodla pre Kuklu. Hoci robotníci už v prvý deň postavili časť hradu, v noci sa diali čudné veci. Dobré víly nadvihli hrad a preniesli ho na susedný kopec. Tam, kde stojí dnes. Ráno sa tomu nevedel nikto vynačudovať... Opäť zasadla rada a dala za pravdu najmladšiemu členovi. Hrad tak zostal na svojom novom mieste.
Kedy sú brány otvorené
Prehliadka hradných expozícií s lektorským výkladom trvá približne 1,5 h. Počas hlavnej sezóny - od 1. mája do 31. augusta - je múzeum otvorené denne od 9.00 do 17.00, cez víkendy až do 18.00. Vstupné na hrad aj s výkladom je 110 Sk. Bližšie informácie napríklad na adrese www.snm.sk
Vyberie si každý
Štýlovo občerstviť sa možno v reštaurácii - Taverna pod baštou, hneď pri vstupe do areálu hradu. Druhá možnosť je v Zámockom libresse - priamo v hradnom paláci. Pre školské a hromadné výpravy je vítaným oddychom možnosť hier na lúkach historického parku vrátane jazdy na poníkoch a koňoch. Nájdeme tu aj obchodíky s perníkmi alebo darčekovými predmetmi a starožitnosťami. Od januára do novembra, každú štvrtú sobotu v mesiaci od 7.00 do 12.00, sa tu koná aj burza starožitností a remeselných výrobkov.
Autor: Jozef Terem, SME ženy, 17/2007