Sústavné hrbenie
Mám dvanásťročnú dcéru, ktorá veľmi rýchlo rastie. Hoci ju sústavne upozorňujem na jej predklon, nevie sa ho zbaviť. Je možné, že má zakrivenú chrbticu? Ako to môžeme zistiť?
Beáta Rýchla, Kanaš
Pomalá intenzita rastu dieťaťa v mladšom školskom veku sa prudko zvyšuje vo veku 11 až 13 rokov. Ročný prírastok výšky môže byť 12 a viac centimetrov. Okrem rastu kostry pribúda aj zmnoženie svalov. Rast je okrem výživy, životosprávy a športu do značnej miery ovplyvnený aj genetickými faktormi. Vysokí rodičia mávajú vysoké deti. Ak dieťa v tomto období nemá dostatočné pohybové aktivity, ktoré by popri prudkom raste zvyšovali aj objem svalov, môže sa to prejaviť chybným držaním tela. Keď dieťa stojí, môžeme vidieť nesprávne zakrivenú chrbticu. Je vhodné začať s pravidelným cvičením. Výborné je aj plávanie. Je potrebná včasná diagnostika v špecializovanej ambulancii detského ortopéda.
Nekonečný kašeľ
Moja trojročná dcéra máva opakovane kašeľ, s ktorým si jej detský lekár nevie poradiť. Viackrát brala antibiotiká aj lieky proti kašľu. Viete mi poradiť, čo môže byť príčinou kašľa a aké vyšetrenia by bolo potrebné urobiť?
Viera Plachá, Ruská Nová Ves
Opakovaný kašeľ v detskom veku môže spôsobovať viacero ochorení. Najčastejšia príčina býva infekcia horných dýchacích ciest. Pri tejto infekcii býva častý výtok z nosa, ktorý je vodnatý a pri jeho zatekaní do nosohltana spôsobí dráždenie na kašeľ. Je potrebné čistenie nosa, do roka veku dieťaťa len vytieraním. Pri bakteriálnej infekcii horných dýchacích ciest býva charakter výtoku z nosa iný. Je hustý a skôr má zelenožltú alebo zelenú farbu. Jeho príčinou môže byť zápal prínosových dutín. V tomto prípade je dobré požiadať svojho praktického lekára, aby vášmu dieťaťu spravil výter z nosa a podľa citlivosti nasadil antibiotickú liečbu. V oboch prípadoch kašeľ ustúpi po zvládnutí infekcie. Kašeľ a zvýšené teploty môžu byť prejavom aj vážnejšieho ochorenia dýchacích ciest . Pri opakovanom alebo chronickom kašli je potrebné myslieť aj na gastroezofageálny reflux, pri ktorom dochádza k návratu potravy zo žalúdka do rôznych častí pažeráka a k opakovaným vdýchnutiam malých častí potravy, čo sa môže prejaviť kašľom, ale aj opakovanými infekciami dýchacích ciest. V liečbe je potrebné polohovanie dieťaťa vo zvýšenej polohe, a to najmä počas spánku, nepodávať tekutú stravu pred spaním alebo do tekutej stravy pridať špeciálne prídavky na jej zahustenie. Pomerne častou príčinou kašľa môže byť aj potravinová alergia. Sú aj iné, zriedkavejšie príčiny kašľa. Na vašu žiadosť vás odošle lekár do ambulancie detského pneumológa.