Aerobik patrí dlhé roky medzi najpopulárnejšie pohybové aktivity. Preč sú však časy, keď lekcie pozostávali zo skákania, behania a „otrockého“ opakovania prvkov, ktoré naše kĺby ani chrbticu veľmi nešetrili. Dnes si môžeme vybrať z niekoľkých typov cvičenia s rôznym efektom. Aký aerobik je najžiadanejší? „V poslednom čase sú ľudia zvedaví najmä na tanečné hodiny, ale rovnako obľúbené sú posilňovacie lekcie či step aerobik,“ hovorí cvičiteľka Jana Galovičová.
Čo ak som začiatočník?
Ako sa máme v ponuke fitnescentier zorientovať? „Najlepšie je poradiť sa priamo s inštruktorom, ktorý odporučí konkrétny druh. Lekcie pre úplných začiatočníkov bývajú označené slovom „basic“. Tieto hodiny nie sú náročné na koordináciu, precvičujú sa na nich základné kroky, v pomalšom tempe, inštruktor presne vysvetľuje techniku,“ hovorí Galovičová. „Človek si tak zvykne vnímať priestor a osvojí si názvoslovie.“ V rozvrhu mnohých fitnescentier lekcie pre začiatočníkov chýbajú. „Vtedy je určite lepšie vyskúšať najskôr posilňovací aerobik, kde sa vyskytujú jednoduchšie kroky a neučí sa zložitá choreografia. Aj keď vždy záleží na konkrétnom cvičiteľovi. V každom prípade si však zvýšime kondíciu, spevníme svalstvo a postupne sa pripravíme na náročnejšie, napríklad tanečné hodiny.“ Na čo má myslieť začiatočník pred svojou premiérovou hodinou? „V prvom rade sa nemusí báť, že cvičenie nezvládne. Dobrý inštruktor dokáže navigovať klientov tak, aby stíhali, uvedomovali si jednotlivé kroky a postupne sa ich naučili správne cvičiť,“ zdôrazňuje Jana Galovičová. „Každá hodina, pre začiatočníkov aj pokročilých, má presne stanovenú základnú stavbu – začína sa rozohriatím, pokračuje hlavnou časťou, ktorá závisí od druhu aerobiku, a končí sa uvoľnením, znížením tepovej frekvencie a strečingom.“
Voda, oblečenie a oddych
Kto sa športu nikdy nevenoval a zaujal ho práve aerobik, mal by sa najskôr poradiť s lekárom? „Treba tak urobiť predovšetkým v prípade, ak má zdravotné problémy. Ak mu lekár cvičenie odporučil, mal by o tom informovať inštruktora. Ten ho počas hodiny bude upozorňovať, aby nevykonával cviky, ktoré preňho nie sú vhodné,“ zdôrazňuje cvičiteľka a dodáva, že zo zdravotného hľadiska je nevyhnutné dodržiavať počas hodiny pitný režim. „Samozrejmosťou sú prestávky na doplnenie tekutín. Najvhodnejšie sú neperlivé vody, prípadne iontové nápoje. Počas hodinovej lekcie treba vypiť minimálne sedem decilitrov.“ Nie je však dôležité len to, ako cvičíme, ale aj v čom cvičíme. „Na aerobik odporúčam športovú obuv, flexibilnú a pohodlnú, ktorá je na podobný druh cvičenia určená. Nie je to módna záležitosť, ale predídete tak mnohým úrazom a problémom.“ Začiatočníci by sa mali zamyslieť aj nad tým, koľko času sú ochotní športovaniu venovať. Niektorí zavítajú do fitnescentra len raz do týždňa, ale nájdu sa nadšenci, ktorých tam stretnete každý deň. Podľa Jany Galovičovej je optimálne športovať tri- až päťkrát do týždňa. „Treba však striedať aeróbne a posilňovacie aktivity, venovať sa im pravidelne a nezabúdať na strečingové cvičenia. Dôležitý je aj dostatočný oddych, aby sa telo dokázalo zregenerovať.“
Kam za aerobikom
V týchto fitcentrách si určite dobre zacvičíte:
www.inpulse.sk – Bratislava, Košice, Trnava
www.studioarena.szm.sk - Nitra
www.vitalis.ic.cz - Topoľčany
www.vons.sk - Martin
Chcete sa stať cvičiteľkou?
Vzdelávať sa môžete v týchto školách:
www.bodyinemotion.com
www.pohoda-club.sk
Všetko o aerobiku
Informácie o inštruktoroch, druhoch aerobiku, názvosloví aj akciách:
www.aerobic.sk
www.steptouch.sk