Whirlpool VT256 – upečie, navarí, prihreje, rozmrazí

Mikrovlnná rúra dokáže ušetriť viac času, ako by ste si mysleli. S modernými technológiami dokáže pripraviť za niekoľko minút pokrmy, nad ktorými by ste bez jej pomoci strácali drahocenný čas. Máte chuť na pizzu, anglické raňajky, pečené kurča, jemnú pišk

+ extrémne rýchle zapekanie
+ súprava na varenie v pare
+ bohatý receptár
+ rýchle rozmrazovanie

ótu, zapekané cestoviny alebo v pare varenú zeleninu a rybu? Vyskúšali sme v redakcii mikrovlnku, ktorá pripraví všetky. Chutilo nám? Čítajte ďalej.

Whirlpool VT256 je mikrovlnná rúra vybavená modernými technológiami Crisp, Steam Cooking, Jet Defrost a Jet Menu, ktorých názvy vám pri prvom stretnutí možno mnoho neprezradia. Za každou z nich sa však skrývajú iné možnosti prípravy pokrmov, takže od nej môžete čakať nielen ohrievanie jedál a rozmrazovanie, ale i varenie, pečenie, zapekanie a grilovanie. To všetko s asistenciou „autokuchára“, ktorý pomocou zabudovaného receptára vie, ako má so surovinami zaobchádzať.

Pre štyroch stolovníkov ideálna
Mikrovlnka je navrhnutá tak, aby ponúkla optimálny objem a kapacitu pre prípravu pokrmov v domácnosti. Počítať môžete s prípravou štyroch až šiestich porcií pokrmov súčasne bez ohľadu na to, aký z režimov „varenia“ zvolíte. 24 litrový vnútorný priestor je dostatočný i pre prácu s objemnejšími nádobami a 28 centimetrový tanier je dosť priestorný na to, aby ste na ňom pripravili „normovanú“ pizzu.

Základným krédom je pomáhať a neprekážať. V kompaktnom tele ktoré si nájde svoje útočisko na kuchynskej linke alebo na konzole primontovanej na stenu sa skrývajú možnosti, ktoré sú vysoko návykové. Inšpirovaní pribaleným receptárom sme už po niekoľkých dňoch používania začali meniť svoje zvyklosti v kuchyni, aby sme využili rýchlosť a jednoduchosť prípravy pokrmov. Zistili sme, že šetríme nielen čas, ale i špinavého riadu je akosi menej.

Ovládanie na jedničku
I keď je mikrovlnka vybavená najjednoduchším displejom, ovládanie je prekvapivo prehľadné. Funkcie sú priradené na samostatné tlačidlá bez toho, aby ktorékoľvek z nich plnilo dve úlohy. Nechýba ani prehľadné značenie, ktoré je pomôckou pri zoznamovaní sa s novým kuchynským pomocníkom.

Číselné kódy „receptov“ sú s fotografiami znázornené na ráme, takže ak chcete pracovať s menej tradičnou surovinou, odpadá akékoľvek listovanie v manuále. Inštrukcie pre vloženie surovín, ich premiešanie či obrátenie sú bohužiaľ vypisované v angličtine.

Časovač mikrovlnky je možné použiť i ako minútky. Okrem toho že máte prehľad o aktuálnom čase, môžete odpočítavanie času využiť i vtedy, ak pripravujete pokrmy na sporáku či v rúre – mnohí výrobcovia na takéto drobnosti zabúdajú.

Bezpečnosť nadovšetko
Uzamknutie klávesnice pred deťmi sme síce v ponuke nenašli, príjemne nás však prekvapilo, že ohrev sa nikdy nespustí skôr, ako si je mikrovlnka istá stavom senzorov. Elektronika sleduje nielen to či je poistka dverí aktívna, ale i to, či skutočne funguje.

Ak manipulujete s dvierkami pri vypnutom napájaní, pri prvom pokuse o ohrev budete vyzvaní, aby ste dvierka opäť otvorili a zavreli. Iba vtedy je možné s istotou povedať, že dvierka sú zavreté a senzor nie je zablokovaný v zopnutom stave.

Rozmrazovanie rýchle ako blesk
Vďaka systému Jet Defrost nie je potrebné čakať na rozmrazovanie surovín desiatky minút. Regulovaný výkon a štvorica predprogramovaných režimov umožňuje dosiahnuť už v priebehu niekoľkých minút manipulovateľnosť so surovinami. Obzvlášť nás prekvapila rýchlosť, akou sa dokážu mikrovlny vysporiadať s balíčkami mletého mäsa.

Pri kurčati je potrebné počítať s pomocou hliníkovej fólie, inak sa tenké časti „uvaria“ skôr, ako sa zvyšok rozmrazí – priebeh rozmrazovania je teda rovnaký, ako pri iných modeloch na trhu. Automat počíta so 100 – 2500 gramami surovín a so štartovacou teplotou -18 °C. Pri surovinách s nižšou teplotou sa nám osvedčilo „nadbehnúť“ niekoľko stoviek gramov v ich hmotnosti, pri vyššej teplote naopak ubrať.

Pri manuálnom „pomalom“ rozmrazovaní je možné využiť 160 wattový výkon, pri zjemňovaní zmrzliny skvele poslúži 90 wattový režim.

Varenie mikrovlnami – štandardná klasika
Mikrovlnné varenie ponúka krokovo regulovateľný výkon od 90 do 800 wattov, pri ktorom je aktívny stabilný ohrev počas nastaveného časového limitu. Elektronika nijako nesleduje stav upravovaného pokrmu a nereguluje výkon podľa jeho teploty. Pri používaní tohto režimu sa vyžadujú predchádzajúce skúsenosti, alebo inšpirácie z tlačeného receptára, ktorý je súčasťou dodávky.

Špecifikom varenia mikrovlnami je, že takmer všetka voda zostáva vo vnútri pokrmu a narozdiel od iných úprav sa zo surovín neodparí a nevylúči. Oslovilo nás výkonové rozdelenie škály tak, aby bolo možné nielen zaistiť „štandardné“ varenie, ale taktizovať pri úprave pokrmov pomalým dusením či jemnejším varením, kde zostane zachovaná kvalita omáčok či syra. 800 wattový strop sme vnímali ako dostatočný – vysoké výkonové stupne nad hranicou 650 wattov je i tak možné používať iba pri práci s pokrmmi obsahujúcimi vysoký obsah vody.

Varenie v pare osloví
Súprava na varenie v pare, ktorá je súčasťou dodávky je veľmi praktická. Umožní nielen v priebehu niekoľkých minút premeniť vrecko mrazenej zeleniny na „čerstvú“ chutnú oblohu, ale poradí si i s čerstvou zeleninou, jemnými druhmi mäsa a rýb, či so zemiakmi.

Trojdielne vyhotovenie doplnené o odmerku ponúka všestrannosť. Zeleninu po naparení môžete vložiť do jej šťavy, aby ste pri príprave omáčky pokračovali v rovnakej nádobe bez špinenia ďalšieho riadu.

Štvorica programov ovládajúcich varenie v pare upravuje počas prípravy výkon tak, aby pracovala viac para, ako mikrovlny. Po počiatočnej fáze kedy sa voda uvedie do varu (je jej vždy rovnaké množstvo) sa výkon zníži tak, aby jej premena na paru zotrvala. Súčasne sa zoslabí pôsobenie mikrovĺn na suroviny, takže výsledok je skvelý.

Režim parného varenia je veľmi šetrný. Upravená zelenina si zachovala svoju sviežu farbu a jemnú chuť, ryby a kuracie mäso excelovali svojou jemnosťou a šťavnatosťou, rovnako nás prekvapili šetrnou úpravou i zemiaky, ktoré naplno rozvinuli svoju vôňu. Príprava je extrémne rýchla, takže môžete počítať s tým, že do jedálnička sa bez námahy dostanú i zdravé, šetrne pripravené pokrmy.

Gril by ocenil vo výbave podstavec
Gril je možné používať samostatne, ale i v kombinácii s mikrovlnami. Je vhodným nástrojom pre gratinovanie, prípravu mäsa, zemiakov, zohrievanie vyprážaných surovín a zapekanie pečiva. Použitá technológia nevyžaduje nahrievanie, predsa len je výkon vzhľadom na veľkú vzdialenosť od taniera slabší, ako sme očakávali.

Vo výbave sme nenašli tradičný drôtený podstavec, ktorý by pokrm umiestnil bližšie ku grilu. Pri zapekaní pečiva so syrom či inou oblohou zaberie príprava niekoľko minút času naviac, takže ak pri raňajkách či večeri uprednostňujete tento spôsob prípravy, porozhliadnite sa po možných riešeniach. Výrobca ponúka náhradný druh prípravy, o ktorom si ešte povieme.

Špecifikom kombinovaného režimu grilovania je, že kým gril vytvára zhora chrumkavú kôrku a odparuje nadbytočnú vodu, mikrovlny urýchľujú prípravu pokrmu. Ide o kompromis úpravy, ktorý sa v ideálnych podmienkach nemusí prejaviť kompromisom na chuti. Menšie porcie mäsa pripravené týmto spôsobom sú bezchybné, pri väčších porciách je však „urýchlenie“ znateľné a príliš neosloví. Ak však pracujete s polotovarmi, výsledky sú excelentné.

Zapekanie s rozumom
Funkcia Crisp kombinuje pri zapekaní mikrovlnný ohrev s pečením z oboch strán. Kým vrchnú stranu pokrmu zohrieva gril, o pečenie zospodu sa stará kovový tanier nahriaty mikrovlnami. Ten dosahuje pracovnú teplotu až 210 °C, takže dosahované sú podobné výsledky ako pri pečení v rúre.

Tento režim sme si obľúbili hlavne kvôli jednoduchosti použitia a skvelým výsledkom. Chuť pripravených pokrmov je nerozoznateľná od tradičných pomalších úprav. Na rozohriatom tanieri je možné pripraviť nielen vajíčka, údeniny a slaninu, ale i šťavnatú, chrumkavú pizzu, hranolky, pečené kurča so zemiakmi či rôzne múčniky. Veľmi atraktívne je zapekanie cestovín či zemiakov.

Piškótové cesto sa nevysuší a zachová si svoju jemnosť, s úspechom sme si poradili i s kysnutým cestom či bublaninou. Nízka výška taniera je síce limitujúca, ak však siahnete po sklenených formičkách vhodných pre použitie v mikrovlnke, prepracujete sa i k muffinom a ďalším maškrtám.

Výrobca však myslí i na náročnejších „kuchárov“ a ponúka vo forme doplnkového príslušenstva i 6 centimetrov vysokú nádobu s 19 centimetrovým priemerom. Je vyhotovená z kovu, ktorý mikrovlnné žiarenie absorbuje, aby ho premenil na sálajúce teplo.

S trochou odvahy sa dá povedať, že práve tento režim sa stane v kuchyni jedným z najpoužívanejším. Obzvlášť v prípade, ak si stolovníci potrpia na teplé raňajky a večere.

Čistenie je bezproblémové
Vnútorná povrchová úprava je z bieleho smaltu a pri jej pravidelnom čistení sme nenarazili na žiadne nástrahy. Vnútorný priestor je tvarovaný tak aby nekomplikoval čistenie ostrými rohmi a bezúdržbový quartzový gril sa skrýva za ochrannou mriežkou.

I keď je lesklá vonkajšia povrchová úprava „magnetom“ na odtlačky prstov, sklamaní sme neboli ani z nerezových častí, ktoré sa dali bez problému utrieť mikrovláknom bez toho, aby na nich zostávali stopy znečistenia. Povrch kovu má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje tomu aby odtlačky spôsobili trvalé stopy.

Technické parametre:Kapacita: 24 litrov * Výkon: Gril 800W, Mikrovlna 800W * Vnútorná úprava: biely smalt * Funkcie: rozmrazovanie, gril, crisp, kombinovaný gril, varenie v pare* Doplnkové funkcie: Jetmenu Crisp* Ovládanie: tlačidlá+Dial * Rozmery: 00x521x438mm, Hmotnosť: 17,5kg

Dostupnosť: www.whirlpool.sk
Orientačná cena: 7 990 Sk

Verdikt: chystajte sa na malú revolúciu v kuchyni
Je favoritom nielen pri príprave teplých raňajok či rýchlej večere, ale exceluje i pri príprave pizze a pečení múčnikov. Vďaka tomu, že mikrovlny rozohrejú kovový tanier ako plech v rúre či panvicu na plyne, príprava pokrmov je so spodným ohrevom hračkou. Stačí naložiť na panvicu suroviny či vyliať do nej cesto a o pár minút môžete servírovať. Veľmi praktické je i varenie v pribalenej parnej súprave, pri samostatnom grilovaní by však pomohol drôtený podstavec. Chýbajú vám skúsenosti? Potom určite zalistujte v kuchárke ktorá je súčasťou dodávky a spoľahnite sa na funkciu autokuchára, ktorý nielenže expresne rozmrazí suroviny, ale pri vložení gramáže zaistí i správnu prípravu pokrmov. Pozor! Vďaka všestrannosti je tento model vysoko návykový – ak raz uspejete, budete sa rúre a sporáku vyhýbať, ako sa len dá.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 2. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 3. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Už aj seniori presadajú do SUV
 2. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 3. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 6. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 7. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 24 441
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 608
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 503
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 471
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 079
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 980
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 857
 8. Zo stredomorskej stravy sa nepriberá 851
 9. Túžite po práci z pláže? 7 rád, ako sa stať digitálnym nomádom 685
 10. Prísne kontroly a veľa tepla. Takto sa vyrába mlieko 676

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.

Neprehliadnite tiež

Desať receptov na palacinky. Slané, sladké, bezlepkové, vegánske

Vybrali sme desať pestrých, chutných a zaujímavých receptov na palacinky.

Arnold Schwarzenegger: Najslávnejší emigrant našich čias oslávil 70 rokov

Kto by sa kedysi odvážil povedať, že sa obyčajný rakúsky chlapec stane guvernérom Kalifornie a hollywoodskou hviezdou.

Čo vás čaká v novom čísle magazínu smeŽeny

Spestrite si letný víkend novinkami z oblasti módy, fitness a skvelými receptami so zdravou cukinou.

Viete, ako minimalizovať škody na vlasoch spôsobené slnkom?

Leto našu korunu krásy namáha, uľavíte jej starostlivosťou.