Kontaktné šošovky v lete
Zaujímalo by ma, ako sa kontaktné šošovky znášajú so slnkom a či pri ich nosení počas leta nebudem mať nejaké problémy. Takisto neviem, či sa môžem s nimi kúpať, alebo si ich mám pri dlhšom pobyte pri vode vyberať.
Alena Jarošová, Bratislava
Kontaktné šošovky sú jedinečný vynález, ktorý má za sebou dlhú cestu zdokonaľovania. Technológia výroby riadená počítačovou technikou zdokonalila nielen tvar šošovky, ale i tvarovú pamäť. Má väčšiu odolnosť proti poškodeniu, ale aj dokonalý tvar pri dlhodobom nosení. Materiál používaný v najnovších typoch šošoviek dokáže na seba viazať vodu, a tak zostávajú vlhké a dlhodobo pohodlné. Vďaka zdokonaleným vlastnostiam moderných šošoviek sa teda nemusíte vôbec obávať nosiť ich aj v lete. Práve v tomto ročnom období rastie záujem o šošovky pre pocit slobody a voľnosti. Odporúčajú sa jednodňové šošovky ako alternatíva k šošovkám s dlhším časom použitia, pri ktorých je najjednoduchšia manipulácia a nijaká starosť, pretože šošovku ráno nasadíte a večer zahodíte. Čo sa týka pobytu na slnku, aj tam platia určité pravidlá. Keďže existujú šošovky aj s UV filtrom, nie je tu všeobecne platné pravidlo. Je teda bezpečnejšie a spoľahlivejšie použiť kvalitné slnečné okuliare so 100 % UV ochranou. A čo robiť pri vode? Tak tu sa názory rôznia, ale ja sa prikláňam k tomu, že ak už do vody so šošovkami, tak iba s kvalitnými plaveckými okuliarmi, ktoré dokonale tesnia. Ak sa aj napriek „opatreniam“ oči dostanú do kontaktu s vodou, treba šošovky vybrať a ošetriť roztokom na šošovky. Mám však aj iné riešenie, a to sú plavecké dioptrické okuliare, ktorými chránite nielen vaše oči, ale aj šošovky, ktoré zatiaľ „oddychujú“ v puzdre.
Slnečné okuliare
Chcela by som si kúpiť kvalitné slnečné okuliare, ktoré mi nebudú slúžiť len z imidžovej stránky, ale budú plniť aj ochrannú funkciu. Na trhu je však veľmi veľa druhov a móda sa stále mení. Neviem si vybrať.
Marianna Karšňáková, Michalovce
V dnešnej ponuke sa so slnečnými okuliarami naozaj stretávame na rôznych miestach, aj takých, ktoré nepôsobia spoľahlivo. V každom prípade sa držme jednoznačného pravidla a prekontrolujme, či okuliare majú UV filter. Každý výrobca slnečných okuliarov to deklaruje na priloženom letáčiku alebo visačke. Najspoľahlivejšou voľbou je však návšteva optiky. Kvalifikovaný personál poskytne informácie nielen o existencii UV filtra ako základnej výbavy slnečných okuliarov (čo sa dá tvrdiť s istotou, je to, že kvalitná optika ani iné okuliare neponúka), ale aj o výhodách rôznych farebných odtieňov použitých v okuliaroch. Prípadne o funkcii polarizačného filtra alebo antireflexu, ktorý ešte o stupienok vyššie skvalitňuje každé slnečné okuliare. Napríklad modrý odtieň s polarizačnou úpravou dokáže eliminovať odrážajúce sa lúče od vodnej hladiny. Naopak, zelený odtieň vodnú hladinu mierne stmavuje, a tak vystupujú do kontrastu svetlejšie objekty v okolí. Oranžový odtieň je zasa ideálny do hmlistého počasia.
Autor: pripravila Saša Obuchová, SME ženy, 15/2007