
Dojčenie môže efektívne ochrániť pred rakovinou prsníkov ženy, ktoré porodia prvé dieťa až v neskoršom veku. Vyplýva to z najnovšej, v pondelok zverejnenej štúdie amerických odborníkov. Už predchádzajúce vedecké práce dokázali, že u žien, ktoré sa stanú matkami pred 25. rokom života, alebo porodia veľa množstvo detí, existuje menšie nebezpečenstvo vzniku rakovinových ochorení prsníkov. Nová štúdia pripája optimistické zistenie ohľadom starších prvorodičiek: vyššie rakovinové riziko u tejto kategórie ženských pacientok sa dá pravdepodobne znížiť prostredníctvom dojčenia.
"Získané dôkazy naznačujú, že ženy, ktoré majú deti vo veku staršom ako 25 rokov, môžu znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka, ak sa rozhodnú dojčiť," uviedla doktorka Giske Ursinová, hlavná autorka štúdie, ktorej výsledky predstavili na pondelkovom výročnom zasadaní Americkej asociácie pre výskum rakoviny prsníka v Los Angeles. Podľa Ursinovej je toto zistenie dôležité najmä s ohľadom na skutočnosť, že stále viac žien odkladá tehotenstvo na neskoršie obdobie.
Pridájanie materským mliekom je pre matku podľa všetkého účinnou ochranou proti rakovinovým bunkám, ktorých rast závisí od progesterónu alebo estrogénu, aj proti tým, ktoré na tieto hormóny nereagujú. Táto ochrana je pritom efektívna bez ohľadu na vek, v ktorom žena prvýkrát porodila. Bádatelia k svojim zisteniam dospeli po analýze zdravotných údajov od veľkého počtu žien po 55. roku života, medzi ktorými bolo takmer 1000 pacientok s invazívnou rakovinou prsníka.