Jarná lyžovačka v zahraničí patrí k príjemný zážitkom. Ak sa aj vy chystáte na takýto výlet, nezabudnite si vybaviť európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ako poistenec slovenskej zdravotnej poisťovne máte na jeho základe nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť. EPZP od 01.01.2006 plne nahradil používaný formulár E 111. Ak vycestujete čo len na jeden deň. Nasledujúce informácie vám určite pomôžu.

Pred vycestovaním na lyžovačku do krajiny Európskej únie alebo krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska požiadajte zdravotnú poisťovňu o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenca (EPZP). O EPZP môžete požiadať osobne, poštou, faxom a emailom. Akceptovaný nie je iba telefonický spôsob. Na základe vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 548/2005 Z. z. o poplatku za vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia je poplatok za vydanie EPZP stanovený vo výške 100 Sk. Na vydanie preukazu má poisťovňa podľa zákona 30 dní od podania žiadosti. Vydaný preukaz Vám bude následne zaslaný na Vašu adresu alebo pobočku poisťovne, na ktorej ste podali žiadosť o jeho vystavenie. V prípade, že cestujete skôr a preukaz Vám nebol vydaný, poisťovňa Vám vydá náhradný certifikát k EPZP. Certifikát platí tri mesiace, je vydaný na počkanie a bezplatne.
ČO MÁM ROBIŤ V PRÍPADE POTREBY OŠETRENIA?
„V prípade, ak v zahraničí potrebujete lekárske ošetrenie, vyhľadajte lekára, ktorý je napojený na verejný systém zdravotného poistenia. To znamená, že má zmluvu aspoň s jednou zdravotnou poisťovňou v danej krajine. Po predložení EPZP Vám bude poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť,“ hovorí Marek Vojtek z oddelenia CRP, EÚ a metodiky, DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
NA ČO MÁM NÁROK V ZAHRANIČÍ AKO POISTENEC SLOVENSKEJ ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE?
Ako poistenec slovenskej zdravotnej poisťovne máte v prípade potreby lekárskeho ošetrenia nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť. Bude Vám poskytnutá taká zdravotná starostlivosť, ktorú si vyžaduje Váš aktuálny zdravotný stav na základe predloženia európskeho preukazu zdravotného poistenia. Poistenec má rovnaké práva a povinnosti ako domáci poistenec. To znamená, že ak domáci poistenec dopláca za ošetrenie, budete musieť za ošetrenie doplatiť aj vy. Ide najmä o poplatok za spoluúčasť pacienta, poplatky za lieky a hospitalizáciu. Je dôležité spomenúť, že zdravotná starostlivosť Vám bude poskytnutá na základe EPZP iba v štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska.
NA ČO NEMÁM NÁROK - ČASTÉ PRÍPADY Z PRAXE, KEDY SA ĽUDIA MÝLIA.
Nemáte nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ktorá znesie odklad do návratu do štátu poistenia, teda do Slovenskej republiky. Na poskytnutie takejto liečby musíte mať vopred vydaný súhlas od zdravotnej poisťovne.
ČO AK SA MI STANE ÚRAZ A NEMÁM VYBAVENÝ EPZP?
Ak ste v prípade potreby ošetrenia v zahraničí nemali so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia a zaplatili ste za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v hotovosti, môžete si požiadať o refundáciu nákladov. K písomnej žiadosti o refundáciu nákladov je potrebné priložiť originály dokladov o zaplatení a lekársku správu alebo záznam o ošetrení. Žiadosť je potrebné doručiť osobne alebo zaslať na expozitúru prípadne najbližšiu pobočku. Doklady budú posúdené revíznym lekárom a preplatené. Môžu Vám byť preplatené náklady do výšky taríf platných v štáte ošetrenia, ak takéto tarify existujú. Ak tarify neexistujú, postupuje sa podľa cien, ktoré by za takúto zdravotnú starostlivosť zaplatila slovenská zdravotná poisťovňa. Overovanie taríf v zahraničí je často dosť zdĺhavé, preto ak chcete preplatenie urýchliť a ide o sumu nižšiu ako 1000 EUR, môžete požiadať o preplatenie vo výške cien platných na Slovensku. V prípade, ak ste v čase vycestovania mali uzavreté cestovné komerčné poistenie, obráťte sa ohľadom refundácie na komerčnú poisťovňu, ktorá Vám je povinná uhradiť náklady na ošetrenie, príp. prevoz v plnej výške, resp. v zmysle podmienok poistnej zmluvy.
KEDY ALEBO V AKÝCH KRAJINÁCH ODPORÚČATE PRIPOISTENIE SA V KOMERČNEJ POISŤOVNI?
Uzatvoriť komerčné poistenie je dôležité najmä vtedy, ak cestujete do krajiny, ktorá nie je členom Európskej únie, ani členom EHP. Pripoistenie je výhodné v prípade, ak musíte v cudzej krajine hradiť spoluúčasť pacienta, ktorá je zvyčajne vysoká a jej výška je rôzna v každom štáte. Môžeme odporučiť aj komerčné poistenie liečebných nákladov najmä v prípade zimných lyžovačiek, pestovania adrenalínových športov, a pod.
V KTORÝCH KRAJINÁCH MÁM NÁROK NA POSKYTNUTIE ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI PO PREDLOŽENÍ EPZP?
Sú to členské štáty EU, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska.
Členské štáty Európskej únie:
Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Bulharsko, Írsko, Rakúsko, Cyprus, Litva, Rumunsko, Česká republika, Lotyšsko, Slovensko, Dánsko, Luxembursko, Slovinsko, Estónsko Maďarsko, Španielsko, Fínsko, Malta, Švédsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Grécko, Poľsko, Veľká Británia
Štáty tvoriace Európsky hospodársky priestor:
Island, Lichtenštajnsko a Nórsko
Autor: Seesame