Čo s hypotékou po rozchode
S partnerom sme si kúpili byt na hypotéku. Keďže náš vzťah sa dostal do úzkych, rozmýšľame o rozchode. Ako sa môžeme právne „ochrániť“ v prípade definitívneho rozchodu?
Alexandra Krupská, Banská Bystrica
Partneri sa môžu písomne dohodnúť na zrušení spoluvlastníctva k nehnuteľnosti a vzájomnom vyrovnaní. V dohode o zrušení spoluvlastníctva si určia, kto sa stane výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, za akú cenu, pričom prihliadnu na vložený vklad do nehnuteľnosti, jej zhodnocovanie, ako aj na výšku nesplatenej časti úveru. Dohoda podlieha vkladu do katastra nehnuteľností. V prípade, že banka súhlasí s návrhom, že hypotekárny úver bude naďalej splácať len jeden z partnerov, ktorý nadobúda nehnuteľnosť výlučne na seba, strany sa len dohodnú na zmene zmluvných podmienok s tým, že zo zmluvného vzťahu vystúpi jeden z účastníkov – partner, ktorý previedol svoj spoluvlastnícky podiel.
Ďalšie možnosti
Ak partneri nemajú záujem o nehnuteľnosť založenú v prospech banky, prichádza do úvahy jej predaj. Ak majú partneri záujemcu o kúpu nehnuteľnosti, ktorý prevezme ich záväzok splácať hypotekárny úver, vstúpi záujemca - kupujúci so súhlasom banky do úverového vzťahu namiesto pôvodných dlžníkov - partnerov za nezmenených podmienok. V skutočnosti sa účastníci len dohodnú na zmene zmluvných podmienok, pričom na kupujúceho ako nadobúdateľa nehnuteľnosti prejdú všetky povinnosti záložcu. Druhá možnosť je, keď záujemca o nehnuteľnosť neprevezme záväzok dlžníkov splácať úver. V takomto prípade požiadajú partneri banku o predčasné splatenie úveru, ktoré môžu vyrovnať z prostriedkov z predaja nehnuteľnosti. Splatením úveru zaniká i záložné právo na nehnuteľnosť a kupujúci nadobúda nehnuteľnosť bez zaťaženia.
Podobne aj v manželstve
V prípade manželov nedochádza k veľkým odchýlkam v rámci riešenia vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti. Pri žiadosti o poskytnutie hypotekárneho úveru vystupujú manželia vždy povinne ako spolužiadatelia s výnimkou prípadov, keď majú zrušené, respektíve zúžené bezpodielové spoluvlastníctvo. V prípadoch, keď nedôjde k dohode manželov o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva, bude banka vyžadovať rozhodnutie súdu o zrušení a vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva. Ak sa manželia nedohodnú na riešení hypotéky, sú povinní úver splácať spolu a nerozdielne, čo znamená, že banka môže od ktoréhokoľvek z nich požadovať splácanie úveru. Ďalšou alternatívou je spolupracovať pri predaji nehnuteľnosti priamo s bankou, keďže niektoré banky majú svoje vlastné realitné pracoviská. Partneri, či už manželia, alebo nemanželia, by sa mali v každom prípade pred rozhodnutím poradiť s príslušným pracovníkom banky, v ktorej splácajú hypotekárny úver, o tom, na aké riešenie je konkrétna banka ochotná pristúpiť a za akých podmienok, a zároveň konzultovať s právnikom špecializovaným na oblasť obchodného a občianskeho práva.
Autor: Lea Sobotová, SME ženy, 14/2007