Hip-hop
Hip-hop to je celá kultúra, ku ktorej jednoznačne patrí aj tanec. Štýl, ktorý sa spájal s hip-hopom, je break dance. Objavil sa v New Yorku v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. „Hip-hop je rôznorodý tanečný štýl, ktorý využíva mnohé prvky z iných tancov,“ vysvetľuje choreografka a tanečnica Katarína Petreváriová.
Ako tancovať?
Pri tomto tanečnom štýle sa zapája celé telo a je veľmi dynamický. „Ako sa hovorí, nič nieje nemožné, a tak to presne platí aj pre tanec. Každý tanečný štýl je založený na určitej technike, myslím si však, že aj pre úplného neznalca alebo začiatočníka je hip-hop vhodný. Všetko sa dá, len treba chcieť.“
Pre koho?
Hip-hop sa spája predovšetkým s mladšou generáciou, tá aj najčastejšie navštevuje tréningy. Trvajú zväčša hodinu alebo hodinu a pol. Na začiatku je rozcvička, ktorej úlohou je rozohriať svaly, aby nedošlo k ich natiahnutiu alebo roztrhnutiu. „Po rozcvičke sa začína výučba tanečnej choreografie, ktorá je zostavená z rôznych variácií, točiek či skokov.“ Postupne sa pridávajú ďalšie, vysvetľujú sa jednotlivé tanečné prvky. Zväčša sa ľudia zvyknú rozdeliť do skupín, každá tancuje zvlášť, pričom ostatné ju povzbudzujú, burcujú k lepšiemu výkonu, je to výborná zábava. Ľudia si pri tom precvičia svoje pamäťové schopnosti,“ tvrdí Peterváriová. Na konci hodiny opäť nasleduje strečing a relax, pri ktorom je dobré ponaťahovať sa a oddýchnuť si.
Prečo?
„Takúto hodinu by som odporučila asi všetkým ľuďom, ktorí majú chuť učiť sa nové veci. Je to nesmierna zábava, skvelý pocit a dobrá atmosféra,“ hovorí Katarína Peterváriová. Pri pravidelnom cvičení si možno zlepšiť kondíciu alebo postavu. Keď sa tancu nevenujeme profesionálne, nemusíme sa nikam ponáhľať. Robme v takom tempe, v akom stíhame. Nikto nám nič nebude vyčítať.
Latino
Ide o tance Latinskej Ameriky, respektíve všetky folklórne tance Južnej a Strednej Ameriky. „Je ich nespočetné množstvo. V latino kluboch na Slovensku sa zvyknú tancovať predovšetkým salsa z Kuby, Portorika a iné jej štýly. Ďalšími obľúbenými sú merengue a bachata z Dominikánskej republiky,“ hovorí choreografka a vedúca skupiny Grupo Caliente Katarína Peterková.
Ako tancovať?
Pri latino tancoch sa používa izolácia celého tela. „Slováci to často podceňujú a hrnú sa do nespočetných tanečných variácií bez zvládnutia štýlu. Pohyb dolných končatín by mal rovnocenne dopĺňať pohyb horných končatín, ale čo je nevyhnutné, najprv treba zvládnuť rytmus, počúvať veľa hudby, aby sa nám dostala až pod kožu,“ hovorí Peterková. Stáva sa, že krokové variácie sú náročné. Preto je dobré na začiatku zvládnuť základný krok v rytme. „Potom sa môže ďalej učiť viac tanečných variácií alebo ich sám začať tvoriť. Podľa mňa je dobré ostať pri základných krokoch či variáciách a pohrať sa skôr s pohybom tela, relaxovať pri príjemných rytmoch Latinskej Ameriky či v spoločnosti svojho partnera.“
Pre koho?
Kurzy latino tancov možno vyskúšať aj v neskoršom veku. „Netreba sa vôbec hanbiť, že už som starý na také bláznivé veci. Nie sú bláznivé, je to spoločenská udalosť a zdraviu prospešný pohyb,“ hovorí Katarína Peterková. Kurzy sú zväčša rozdelené do troch úrovní, a to začiatočníci, mierne pokročilí a pokročilí. Začína sa precvičením základných krokov v priestore a potom sa tanečníci dajú do párov. Najjednoduchšie je dohodnúť si partnera, ak však nevieme vo svojom okolí nikoho nahovoriť, môžeme si dať inzerát na stránke www.latino.sk. Zväčša sú však kurzy organizované tak, aby nikto neostal sám a bol tam rovnaký počet žien a mužov.
Prečo?
„Ľudia navštevujú kurzy, aby psychicky zrelaxovali. Chcú sa odreagovať od každodenných povinností, popri tom spoznať nových ľudí a v neposlednom rade hrá svoju úlohu pohyb,“ hovorí Katarína Peterková. Podľa nej si latino kurzy nemožno zamieňať s odtučňovacou kúrou, hoci aj pri nich sa dá po zvládnutí základov pekne zapotiť. „Tanec je v prvom rade umenie, potom zábava a, samozrejme, pohyb.“
Brušný tanec
Svoje korene má v Oriente, je to tradičný tanec Indie, Blízkeho východu a Egypta. „V minulosti bol súčasťou mnohých rituálov, tancoval sa na oslavu plodnosti, pri pôrode a uctievaní bohýň. Na Slovensku sa začali prvé kurzy v druhej polovici 90. rokov, hoci do povedomia ľudí vstúpili až na prelome tisícročia,“ objasňuje inštruktorka brušných tancov Lucia Mikušová.
Ako tancovať?
Typické sú vlnivé a krúživé pohyby, uvoľňujúce trasy a rôzne výrazné pohyby – akcenty. „Základom celého tanca sú oddelené pohyby jednotlivými časťami tela, izolácie. Zapája sa zväčša celé telo, závisí to od typu tanca. Orientálny tanec pochádzajúci z Egypta využíva najmä panvu, pričom v perzských a indických sú najdominantnejšie ruky,“ vysvetľuje Lucia Mikušová. Brušný tanec u nás je väčšinou kombináciou viacerých štýlov, zameriava sa na precvičenie všetkých partií a celkovú koordináciu pohybov. Najdôležitejšie je správne držanie tela – základný postoj. Vtedy majú vykonávané pohyby želaný účinok.
Pre koho?
Je určený pre ženy bez rozdielu veku či typu postavy. „Tancujú ho mladé dievčatá, ženy štíhle či plnších tvarov a výnimkou nie sú ani dámy zrelšieho veku. Je šetrný na kĺby a kolená, využíva prirodzené pohyby nášho tela a pomáha rozvíjať fantáziu, kreativitu pohybu,“ hovorí Mikušová.
Prečo?
Brušný tanec je dobrý na odbúravanie stresu a doplnenie energie, zrýchlenie metabolizmu a vyformovanie postavy. „Pravidelným tancovaním sa zlepšujú kondícia, ohybnosť, pružnosť a v neposlednom rade sa zvyšuje aj sebavedomie. Koncentrácia na rozličné pohyby a prvky pomáha odvádzať pozornosť od každodenných problémov, preto je nielen výborným pohybovým cvičením, ale aj uvoľňuje myseľ,“ uzatvára Mikušová.
Džezový tanec
Priniesla nám ho africká kultúra, na iné kontinenty ho importovali otroci. V Afrike to boli národné tance, ktoré oslavovali kolobeh života a sprevádzali ho rôzne hudobné nástroje. Neskôr sa doňho prenášali aj prvky európskej kultúry. „Okrem iných pohybových znakov ako používanie pokrčených kolien je typický synkopický rytmus či individualita štýlu. Treba zdôrazniť neoddeliteľnosť tanca a hudby,“ vysvetľuje Peterváriová.
Ako tancovať?
Ako každý tanec aj tento je špecifický svojimi tanečnými pozíciami, pohybmi a technikou. Používa sa tu izolácia – teda oddelený pohyb jednotlivých partií tela, ako je hlava, ramená, hrudník, panva či nohy. Objavujú sa tu aj otočky, piruety, švihy nohami, takzvané kicky, teda vykopávanie nôh alebo chôdza. Dôraz sa kladie na predĺženie rúk.
Pre koho?
Džezový tanec sa môže asi zdať technicky náročnejší ako niektoré iné tanečné štýly. Cvičiť technicky nesprávne nemá zmysel, preto je dobré začínať od začiatku, učiť sa základné kroky a systém tanca. Vtedy platí – vekové či iné hranice neexistujú. Džezový tanec sa v súčasnosti používa napríklad v muzikáloch alebo rôznych šou.
Prečo?
Pri džezovom tanci sa výborne naučíte ovládať svoje telo, uvedomovať si jednotlivé partie. Vhodný je aj na zlepšenie držania tela, ohybnosti a kondície.
Kde si môžete zatancovať:
Hip-hop, break dance, brušné tance, džez a iné:
Ayisi´s Dance & Training Center, Wilsonova 6 – internát Belojanis, Bratislava, www.fredy.sk
Džezový tanec, brušné tance, hip-hop a iné:
Tangere Dance Studio, Bratislava, www.moving-studio.sk
Brušné tance, latino tance
Tanečné štúdio ŠancaTanca, Dom kultúry Nivy, Súťažná ul. 18, Bratislava, www.sancatanca.sk
Latino
informácie o aktuálnych kurzoch nájdete na stránke www.latino.sk
Autor: SME ženy, 14/2007