1. Čo je vlastne celulitída?
„Celulitída označuje zmeny v podkožnom tukovom tkanive. Najčastejšie sa prejavuje v oblasti stehien a zadku, môže sa však objaviť aj inde na tele, kde je dostatok podkožného tuku – na ramenách, bruchu, lýtkach, podbradku,“ hovorí dermatologička Zora Haviarová.
2. Ako vzniká celulitída?
„Podstatou vzniku fenoménu pomarančovej kože je zmnoženie tukového tkaniva uloženého v okách väzivovej siete,“ hovorí doktorka Haviarová. Tukové bunky začínajú hromadiť tuk a zväčšovať svoj objem do tvaru strapcov hrozna, čím vytvárajú tlak na kožu a spôsobujú deformáciu povrchu pokožky. Navonok sa to prejavuje hrboľmi a jamkami pomarančovej kože. „Prekrvenie celej oblasti je zhoršené, sťažený je prísun živín a odplavovanie splodín metabolizmu. Narušený je aj odtok lymfy, hromadí sa a opúcha spojivové tkanivo,“ hovorí odborníčka.
3. Čo spôsobuje celulitídu?
Celulitídu zhoršuje nesprávna životospráva a nedostatok pohybu. Avšak, ako hovorí odborníčka, vplyv na ňu má aj dedičnosť, antikoncepcia, tehotenstvo, nadváha, stres, nedostatok tekutín, konzumácia sladkých a mastných jedál a fajčenie. Negatívne pôsobí aj nosenie obtiahnutého a tesného oblečenia a bielizne, ktoré zhoršuje prekrvenie pokožky.
4. Môžu mať celulitídu muži alebo chudé modelky?
U mužov sa vyskytuje zriedkavo. „To, že niektorou formou celulitídy trpí 70 – 80 % žien, vyplýva zo stavby ženského podkožného tkaniva. Kolagénne a elastické vlákna mužov sú pevné aj ich koža je tvrdšia. U žien je sieť kolagénno-elastických vlákien pružnejšia, voľnejšia, aby sa mohla počas tehotenstva naťahovať. Objavuje sa aj u štíhlych žien všetkých vekových kategórií, ktoré trpia nedostatkom pohybu,“ vysvetľuje odborníčka.
5. Dá sa úplne vyliečiť?
Nevieme sa jej zbaviť úplne, ale dokážeme zabrániť jej zhoršovaniu a výrazne ovplyvniť vzhľad v postihnutej oblasti. „To znamená, že celulitída sa nevylieči, ale nemusí byť viditeľná. Po čase, keď s ňou prestaneme bojovať alebo priberieme, opäť sa prejaví,“ hovorí doktorka. Je potrebné upraviť telesnú hmotnosť pomocou celkovej zmeny životného štýlu – správnou výživou, pitným režimom a dostatkom pohybu. Veľkým pomocníkom sú anticelulitídne krémy a gély, pretože zlepšujú prekrvenie postihnutej oblasti, podporujú odbúravanie tuku a spevňujú a vyhladzujú pokožku. Prípravky však treba aplikovať presne podľa návodu – zväčša dvakrát denne počas jedného mesiaca. V kombinácii s každodennými masážami (špeciálnu aplikáciu vo forme masáže nájdeme aj na príbalových letákoch jednotlivých produktov) podporia prekrvenie kože a aktiváciou lymfatického systému podporia odplavovanie nahromadených toxínov. „Pri boji proti celulitíde by sme sa nemali spoliehať len na jednu metódu, ale mali by sme útočiť zo všetkých strán rôznymi spôsobmi. Efekt nenastupuje okamžite, vyžaduje si trpezlivosť, pravidelnosť a pevnú vôľu,“ dodáva Haviarová.
6. Aký druh celulitídy mám?
Celulitídu rozdeľujeme na štyri stupne:
1. stupeň - začínajúca, ľahká forma celulitídy, keď mierne prejavy pomarančovej kože vyvoláme jej stlačením palcom a ukazovákom
2. stupeň - nerovnosti vidieť pri napnutí svalov a v stoji
3. stupeň - stredne ťažká forma celulitídy, keď nerovnosti vidieť aj pri ležaní
4. stupeň - ťažká forma, priehlbiny sú výrazné, koža je zle prekrvená, nastáva pocit ťažoby a napätia v nohách. V tomto štádiu celulitídy sa menia aj kontúry tela, boky a stehna naberajú na objeme.
Autor: SME ženy, 14/2007