Kancelárski leňoši majú perfektné alibi. Môcť si počas obedňajšej pracovnej pauzy „hodiť šlofíka“ - to je túžba viacerých, nielen notorických povaľačov. Je pravda, že aj mimoriadne činorodí ľudia, ktorí sú počas celého dňa veľmi aktívni a vyťažení, podliehajú krátkodobým „výpadkom“, počas ktorých sa udeje najviac chýb, prehmatov a nedôsledností.
Myslíte, že by bolo hanbou zriadiť na pracovisku 15 až 30 minútové prítmie, nastaviť kreslá do polohy ležmo, pohodlne sa oprieť, zavrieť oči a upadnúť do driemot a sladkého ničnerobenia? V horúcom podnebnom pásme, aj v stredomorských štátoch ide o absolútne prirodzenú súčasť pracovného režimu. Má to mimoriadne pozitívny zdravotný efekt. Mozog i telo počas krátkodobého „výpadku“ zregenerujú. Výkonnosť, pamäťové bunky i schopnosť reakcií sa zaktivizuje. Rýchly spánok znovu „nakopne“ telo i myseľ k lepším výsledkom.
Medzi 14. až 15. hodinou pozorovali nórski výskumníci pohotovosť odpovedí u skupiny mladých ľudí. Polovica z nich, ktorej umožnili cez obed na 15 minút sa ponoriť do spánku, bola neskôr oveľa viac úspešnejšia, pretože títo ľudia si spomenuli na väčšinu výrazov a informácií, ktoré im dopoludnia vštepovali do hláv. Druhá polovica, ktorá si nezdriemla, mala poobede problémy pretlmočiť nadobudnuté informácie. Ich nedostatky boli výrazné a omyly častejšie.
Najnovší chicagský výskum potvrdil súvislosť medzi poludňajším driemaním a redukciou rizika fatálnych srdcových problémov. Pri rozsiahlom sledovaní viac ako 23 tisíc dospelých osôb v Grécku (od 22 rokov veku až po 86) počas doby šiestich rokov sa zistilo, že tí, ktorí si zdriemli aspoň trikrát v týždni na približne polhodinu v poludňajšom čase, mali o 37 percent znížený výskyt srdcového infarktu a ďalších srdcových problémov než tí, ktorí si nepospali!
Spánok je najúčinnejším likvidátorom záťažových a stresových momentov. Ak máte k tomu vytvorené podmienky, napríklad polohovacie kreslo, pokojne by ste si mali dopriať chvíľu spánku aj počas dňa. Príroda samotná je dôkazom toho, že je to správne. Vypätie a námaha aj v živočíšnej ríši bývajú vzápätí vystriedané chvíľami siesty.
S obavami by mali hľadieť na čoraz častejšie denné spanie starší ľudia. U nich sa nedá povedať, že ide vždy iba o blahodárny relax. Spánok sa protichodne stáva prejavom slabosti a zlej telesnej kondície.
Na niektorých pracoviskách v Japonsku aj v USA už zriadili miestnosti na oddych s hudbou, prítmím a pohovkami na spanie. Podieľajú sa tak na raste výkonnosti ľudí a teda aj zvýšených výnosoch firmy. Žiaľ, zatiaľ vo väčšine vyspelých krajín považujú zdriemnutie na pracovisku za veľký poklesok a spiaceho človeka za neschopného a nespoľahlivého lenivca.
Zostať v pohode, v kondícii a bez rizika infarktu môžeme aj neprejedaním sa, nefajčením a pravidelným cvičením. Ale najlepší recept na dlhovekosť je, keď sa to všetko strieda s opakujúcimi sa chvíľkami denného spánku. Tak čo, pôjdete si teraz bez obáv pospať?
Autor: M. Tallová