Sladký baránok s bielou polevou
tuk na vymazanie formy
strúhanka
3 bielka
štipka soli
150 g mäkkého masla
150 g cukru
3 žĺtka
trochu nastrúhanej pomarančovej kôry
150 g polohrubej múky
100 g práškového cukru
Navyše: 1 formu veľkonočného baránka, obsah 0,75 l
Formu dobre vymastíme, vysypeme strúhankou, zavrieme a zatrasieme ňou, aby sa rovnomerne rozdelila. Rúru predhrejeme na 180 °C. Bielka so soľou dobre vyšľaháme na sneh. Maslo, cukor, žĺtka a pomarančovú kôru rozmiešame na krém. Opatrne primiešame múku a sneh. Cesto naplníme do formy a pečieme 40 minút. Formu dáme na 15 minút vychladnúť, až potom ju otvoríme. Práš-kový cukor vymiešame s 1 - 2 lyžicami vody na hustú polevu a tou natrieme vychladnutého veľkonočného baránka.
Vajíčka uvarené natvrdo v šunkovom kabáte (4 osoby)
4 vajíčka uvarené natvrdo
4 hrubšie plátky surovej šunky
1 lyžica masla
Vajíčka olúpeme a zabalíme do šunky. Zopneme špáradlom a opražíme do hneda dokola na horúcom masle. Podávame podľa uváženia nakrájané na plátky so zeleninou dusenou na masle.
Zeleninový šalát s pažítkou (4 osoby)
700 g zemiakov na šalát
2 stredne veľké póry
2 červené papriky
300 g šampiňónov
2 lyžice oleja
150 ml jogurtu
150 g majonézy na šalát
1 lyžička stredne ostrej horčice
1 lyžica citrónovej šťavy
soľ
korenie
cukor
3 viazaničky pažítky
Zemiaky uvaríme v šupke v slanej vode a olúpeme. Pór očistíme a nakrájame na kolieska. Papriku rozštvrtíme, vyberieme jadierka a nakrájame na malé kocky. Šampiňóny utrieme, väčšie hlavičky rozpolíme. Na panvici rozohrejeme olej, pridáme šampiňóny a na strednej teplote za stáleho miešania krátko smažíme. Posolíme a pokoreníme. Na zálievku rozmiešame jogurt, majonézu a horčicu a ochutíme citrónovou šťavou, korením, soľou a cukrom. Olúpané zemiaky nakrájame na kocky a zmiešame s pórom, paprikou a šampiňónmi. Zálievku nalejeme na šalát, všetko dobre premiešame a necháme odležať aspoň 1 hodinu. Pažítku umyjeme, osušíme a vyložíme ňou okraje podlhovastej sklenej misy. Opatrne naplníme misu šalátom a podávame.
Pečená veľkonočná šunka s klinčekmi (4 - 6 osôb)
1,5 kg bravčovej údenej šunky zo stehna s kožou
asi 30 klinčekov
2 lyžice tekutého medu
2 lyžice pomarančovej šťavy
1 lyžica práškového cukru
Na omáčku:
2 lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru
1 cibuľu šalotku
20 g masla
400 ml mäsového vývaru
100 ml dezertného vína
125 ml suchého červeného vína
4 lyžice pomarančovej šťavy
1 lyžicu tekutého medu
1 lyžicu maizeny
soľ, korenie
čerstvo nastrúhaný muškátový oriešok
Šunku umyjeme a osušíme. Dáme ju do dobre tesniaceho hrnca so studenou vodou, ktorá mäso prikryje, necháme zovrieť a pri nižšej teplote varíme hodinu. Šunku vyberieme a vychladíme. Kožu zo šunky tenko odkrojíme, pričom necháme na šunke vrstvu tuku a túto narežeme do kosoštvorcov. Do každého kosoštvorca zapichneme jeden klinček. Rozmiešame med s pomarančovou šťavou a natrieme na tukovú vrstvu šunky. Šunku pečieme na pekáči v predhriatej rúre na 200°C asi 30 minút. Asi 10 minút pred koncom ju posypeme práškovým cukrom a dopečieme. Na omáčku očistíme šalotku, nakrájame na malé kocky a spolu so zázvorom podusíme na horúcom masle. Pridáme mäsový vývar a vína a necháme asi 20 minút slabo variť. Vmiešame pomarančovú šťavu a med. Omáčku zahustíme a dochutíme soľou, korením a muškátovým orieškom. Šunku vyberieme, nakrájame a podávame s omáčkou.
Špenátový puding (4 osoby)
1 kg listového špenátu
3 cibule
4 lyžice olivového oleja
soľ, korenie
100 g syra čedar nastrúhaného (alebo iného tvrdého syra)
5 - 6 plátkov bieleho chleba
Očistíme a nakrájame cibuľu, podusíme ju na horúcom masle na panvici do sklovita, pridáme špenát a ďalej dusíme 5 minút za občasného zamiešania. Posolíme a pokoreníme. Z plátkov chleba odkrojíme kôrky a vyložíme nimi boky a dno misy s obsahom 1 liter. Do špenátu zamiešame syr a dáme do misy. Prikryjeme tanierom a zaťažíme (napríklad konzervou). Odložíme do chladničky na 4 - 5 hodín.
Šalát z cukrovej kukurice s krémom z avokáda vo vaječnej škrupine (2 osoby)
1 malé avokádo
3 lyžice citrónovej šťavy
50 g čerstvého syra (Lučina, žervé)
soľ, korenie
tabasco (ostrá čili omáčka)
1 šalátová uhorka, asi 10 cm
1 paradajka
2 lyžice cukrovej kukurice z konzervy
1 lyžicu oleja (najlepšie z klíčkov)
Okrem toho: žerucha na ozdobu
Avokádo rozpolíme, odstránime kôstku a vyberieme dreň, ktorú s lyžicou citrónovej šťavy a čerstvým syrom rozmixujeme ponorným mixérom. Ochutíme soľou, korením a pár kvapkami tabasca. Uhorku umyjeme, rozrežeme po dĺžke, lyžičkou odstránime zrniečka a nakrájame na malé kocky. Paradajku umyjeme, rozštvrtíme, vyberieme zrniečka a tiež pokrájame na malé kocky. Zvyšnú citrónovú šťavu rozmiešame so soľou, korením a olejom a vmiešame kukuricu, uhorku a paradajku. Podľa uváženia naplníme spolu s avokádovým krémom umyté vaječné škrupiny a ozdobíme žeruchou.
Farebný zeleninový rôsol s vajíčkom (4 osoby)
150 g mrkvy
soľ
200 g mrazeného hrášku
1 červená čili paprička
1 pohár bielej špargle ( 200 g špargle bez nálevu)
asi 300 ml zeleninového vývaru
2 na tvrdo uvarené vajíčka
12 listov (asi 25 g) bielej želatíny
1 viazanička pažítky
4 lyžice bieleho vínneho octu
mleté čierne korenie
mletý koriander
Mrkvu umyjeme, olúpeme a nastrúhame na pásiky. Pásiky mrkvy predvaríme v troche osolenej vody 1 minútu, zlejeme, prudko ochladíme a necháme odkvapkať. Do vriacej vody dáme mrazený hrášok, varíme 3 minúty, prelejeme cez sitko, ochladíme studenou vodou a dáme odkvapkať. Čili papričku umyjeme, odstránime jadierka a nakrájame na kolieska. Špargľu necháme odkvapkať na sitku, pričom nálev zachytíme. Priečne ju rozkrojíme. Olúpeme vajíčka a nakrájame ich na plátky. Želatínu zmäkčíme v studenej vode. Pažítku umyjeme a osušíme, polovičku nakrájame šikmo na kolieska. Vytlačíme želatínu, vlhkú dáme do malého hrnca a roztopíme na miernom teple. Tekutú želatínu doplníme na ½ l s nálevom zo špargle a so zeleninovým vývarom, dobre zamiešame. Ochutíme s octom, soľou, korením a koriandrom. Do koláčovej formy priemeru 24 cm nalejeme tenkú vrstvu želatínového nálevu. Odložíme na 15 minút do chladničky, až kým je želatína pevná. Postupne navrch rozdelíme kolieska čili a pažítky, väčšie plátky vajíčka a mrkvu. Pokryjeme polovičkou zvyšného želatínového nálevu. Formu opäť postavíme do chladničky, až kým je masa tuhá. Potom rozmiestnime ďalšiu vrstvu špargle a hrášku a polejeme zvyšným želatínovým nálevom. Formu zakryjeme potravinovou fóliou a odložíme do chladničky minimálne na 3 hodiny. Pred podávaním ponoríme formu nakrátko do horúcej vody, rôsol preložíme na dosku, nakrájame a ozdobíme zvyšnou pažítkou.
Kyslá polievka s mrkvou (4 osoby)
5 lyžíc hladkej múky
60 g masla
1 cibuľa
1 l mäsového vývaru (z kocky)
asi 2 lyžice octu
soľ, korenie
2 natvrdo uvarené vajíčka
2 mrkvy
trochu nasekanej petržlenovej vňate
Očistíme cibuľu a nakrájame najemno. V hrnci roztopíme maslo, pridáme cibuľu a minútu podusíme. Vmiešame múku, krátko opražíme, prilejeme vývar, zamiešame a za stáleho miešania privedieme do varu a varíme 20 minút. Ochutíme octom, soľou a korením. Mrkvu očistíme, nakrájame na plátky a varíme v slanej vode asi 7 minút, scedíme. Olúpeme vajíčka a nasekáme ich. Polievku rozdelíme na taniere, pridáme mrkvu a posypeme nasekaným vajíčkom a petržlenom.
Farebný veľkonočný zeleninový šalát (4 osoby)
1 hlávkový šalát
½ ľadového šalátu
asi 30 g žeruchových výhonkov (prípadne rukolu)
5 paradajok
2 mrkvy
1 červenú papriku
6 reďkvičiek
1 šalátovú uhorku
4 vajíčka uvarené natvrdo
Na zálievku:
500 ml jogurtu (3,5 % tuku)
2 lyžice olivového oleja
soľ
korenie
2 lyžice citrónovej šťavy
Hlávkový šalát očistíme, odstránime vonkajšie listy. Vnútorné listy natrháme na malé kúsky. Ľadový šalát očistíme, odstránime vonkajšie listy a zvyšné listy natrháme na malé kúsky. Paradajky umyjeme a nakrájame na dieliky. Mrkvy olúpeme, rozpolíme a nakrájame na plátky. Reďkvičky umyjeme a nakrájame na plátky. Uhorku umyjeme, rozrežeme po dĺžke a nakrájame na plátky. Papriku umyjeme, rozpolíme, vyberieme zrniečka a nakrájame na tenké pásiky. Všetko zamiešame vo veľkej mise. Pridáme odstrihnuté zelené výhonky žeruchy. Jogurt zmiešame s olejom, korením, soľou a citrónovou šťavou, polejeme zeleninu a zamiešame. Olúpeme vajíčka, rozkrojíme na štvrtiny a položíme na šalát. Hneď podávame.
Vajíčka plnené lososovým krémom a ozdobené pažítkou (4 osoby)
6 natvrdo uvarených vajíčok
50 ml smotany
150 g údeného lososa
soľ, korenie
2 viazaničky pažítky
Vajíčka olúpeme a rozrežeme po dĺžke. Opatrne vyberieme žĺtky. Smotanu a lososa rozmixujeme a so žĺtkami vymiešame do hladka. Ochutíme soľou a korením. Polovičky bielkov naplníme krémom pomocou vrecka na zdobenie s nástavcom v tvare veľkej hviezdy. Na tácku dáme pažítku a na ňu upravíme naplnené vajíčka.
Vanilkový kysnutý veniec s rozmarínom (asi 18 kusov)
Cesto:
175 ml vlažného mlieka
1 balíček suchých kvasníc
80 g cukru
400 g polohrubej múky
100 g pomletých mandlí
2 struky vanilky
2 vetvičky čerstvého rozmarínu (alebo 1 lyžička suchého)
100 g zmäknutého masla
2 vajíčka
1 lyžička soli
Okrem toho:
1 žĺtok
2 lyžice mlieka
Poleva:
100 g práškového cukru
2 lyžice citrónovej šťavy
jednotlivé ihličky rozmarínu
1 lyžica cukru
trochu citrónovej šťavy
práškový cukor na posypanie
Struk vanilky pozdĺžne rozrežeme, vyberieme dreň a spolu s rozmarínom dáme do mlieka, privedieme do varu a dáme povariť asi 5 minút. Potom stiahneme zo sporáka, ochladíme na vlažnú teplotu a odstránime struk z vanilky a rozmarín. Do vlažného mlieka zamiešame kvasnice s lyžičkou cukru a kvások necháme 15 minút kysnúť. Múku preosejeme do misy, pridáme zvyšný cukor, mandle, maslo, vajíčka, soľ a kvások a ručným elektrickým miešačom spracujeme na cesto asi 5 minút. Cesto rozdelíme na dva rovnaké diely, vyváľame ich na asi 50 cm dlhé šúľky a špirálovito ich spolu zatočíme. Položíme ich na vymastený plech a vytvarujeme do venca. Prikryté utierkou necháme 20 minút kysnúť. Žĺtok rozmiešame s mliekom a veniec potrieme. Pečieme v predhriatej rúre (200 °C) do zlatohneda asi 30 minút. Na polevu vymiešame práškový cukor s 2 lyžicami citrónovej šťavy a veniec touto polevou natrieme. Otrháme ihličky rozmarínu, pokropíme ich citrónovou šťavou, vyváľame v cukre a posypeme nimi veniec. Podľa chuti ešte môžeme posypať práškovým cukrom.
Mrkvový koláč s cukrovou polevou (12 kusov)
350 g mrkvy
4 vajíčka
200 g cukru
šťava a nastrúhaná kôra z jedného citróna
250 g pomletých mandlí
1 lyžička maizeny
mäkké maslo a strúhanka na vymazanie pohárov
Na ozdobu:
100 g práškového cukru
2 lyžice citrónovej šťavy
mrkvy z marcipánu
Navyše:
3 poháre na zaváranie s obsahom 500 ml
Očistíme mrkvu a jemne ju nastrúhame. Poháre vymažeme maslom a vysypeme strúhankou. Žĺtky a cukor šľaháme do peny pomocou ručného mixéra, až kým masa nie je polotuhá. Pridáme citrónovú šťavu a kôru, mandle, maizenu a mrkvu a zamiešame. Bielky vyšľaháme na pevný sneh a primiešame. Cesto naplníme do pohárov na zaváranie, tie postavíme na rošt do predhriatej rúry na 180 °C a asi 40 minút pečieme. Koláče vyberieme a dáme vychladnúť. Potom ich vyklopíme tak, že pomocou noža uvoľníme okraje pohárov. Rozmiešame práškový cukor s citrónovou šťavou a touto polevou potrieme koláče. Polevu dáme uschnúť a ozdobíme mrkvami z marcipánu.
Torta so zázvorom (asi 12 kusov)
Cesto:
150 g masla
5 lyžíc kokosovej múčky
4 vajíčka
200 cukru
150 g polohrubej múky
½ balíčka prášku do pečiva
Náplň:
250 g jahôd
1 lyžica citrónovej šťavy
1 lyžica jahodového džemu
4 - 5 lyžíc práškového cukru
125 ml smotany na šľahanie
500 g tvarohu
250 g mascarpone alebo iného smotanového čerstvého syra
6 listov bezfarebnej želatíny
Na ozdobu:
500 ml smotany na šľahanie
1 balíček stužovača šľahačky
čerstvé kvety
Navyše: tortová forma Ø 28 cm
Na piškótové cesto roztopíme maslo. Oddelíme bielky a vyšľaháme sneh. Pridáme 2 lyžice cukru a kokosovú múčku. Žĺtky so zvyšným cukrom vymiešame do peny. Zmiešame múku s práškom do pečiva a primiešame do žĺtkovej masy. Potom pridáme sneh a nakoniec roztopené maslo. Tortovú formu vymažeme maslom. Naplníme ju piškótovým cestom a pečieme v predhriatej rúre na 175 °C 25 - 30 minút. Do náplne nakrájame jahody na drobno. Zmiešame ich s citrónovou šťavou, džemom, lyžicou práškového cukru a necháme asi 30 minút odstáť, potom rozmixujeme. Smotanu vyšľaháme. Tvaroh vymiešame s práškovým cukrom, mascarponea citrónovou šťavou, nakoniec primiešame šľahačku. Vlhkú želatínu roztopíme v malom hrnci pri nízkej teplote a rozmiešame v nej 4 lyžice tvarohovej zmesi. Potom primiešame aj zvyšnú tvarohovú zmes. Túto masu rozdelíme napoly a do polovičky vmiešame jahodové pyré. Vychladnutý tortový korpus 2 razy priečne prekrojíme. Spodný diel torty vložíme do tortovej formy a naplníme jahodovým krémom. Položíme stredný diel a naň dáme svetlý krém, zarovnáme a položíme vrchný diel. Necháme 3 hodiny odležať v chlade. Smotanu vyšľaháme spolu so stužovačom a tortu ňou natrieme. Podľa fantázie ozdobíme čerstvými kvetmi.
Ozdobené veľkonočné placky s glazúrou v tvare vajíčok (asi 80 kusov)
250 g hladkej múky
125 g práškového cukru
nastrúhaná kôra z ½ citróna
1 vajíčko
150 g masla
Na ozdobu:
125 g práškového cukru
2 - 3 lyžice mlieka
potravinové farby
Na pracovnú dosku dáme na kôpku múku s práškovým cukrom a citrónovou kôrou. Do stredu dáme vajíčko a dookola nakrájané maslo. Všetko dobre spracujeme najprv nožom a potom rukami na pevné cesto. Cesto zabalíme do fólie a najmenej na hodinu odložíme do chladu. Rúru rozohrejeme na 180 °C. Plech vyložíme papierom na pečenie. Cesto rozváľame na pomúčenej pracovnej ploche na hrúbku 3 - 4 mm. Z cesta vykrajujeme vajíčka, ktoré položíme na plech a 10 minút pečieme do zlatohneda. Dáme vychladnúť. Na polevu rozmiešame práškový cukor s mliekom a touto polevou placky nahrubo natrieme. Potravinovou farbou podľa vlastného uváženia namaľujeme bodky a glazúru dáme stuhnúť.
Veľkonočné kolieska ozdobené čokoládovými lentilkami (asi 30 kúskov)
100 g cukru
300 g hladkej múky
200 g vychladeného masla
1 balíček vanilkového cukru
nastrúhaná kôra z ½ citróna
1 vajíčko
1 žĺtok
čokoládové lentilky na ozdobu
Navŕšime múku, cukor, vanilkový cukor, citrónovú kôru, vajíčko a nakrájané maslo. Všetko rozsekáme nožom na vločky. Vločky rukami rýchlo spracujeme na cesto, zabalíme do fólie a asi na 30 minút odložíme do chladničky. Cesto na pomúčenej doske vyváľame na hrúbku 4 mm. Vykrajujeme asi7 cm veľké kolieska a poukladáme ich na plech. Žĺtok dobre rozmiešame s lyžicou vody a placky tým natrieme. Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 °C na 10 - 12 minút. Placky dáme vychladnúť. Ozdobíme lentilkami.
Autor: Slávka Petrášová, SME ženy, 13/2007