
Zo 609 obetí trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby bolo v minulom roku až 453 žien. V 53 prípadoch sa stali obeťami muži. Najčastejšie páchajú na ženách násilie manželia. Povedala to dnes na tlačovej besede Marta Bujňáková z Ministerstva vnútra SR.
Najväčším problémom pri odhaľovaní domáceho násilia je fakt, že sa dlho zakrýva a týraná osoba nie je najmä z ekonomických dôvodov schopná odísť. Aj preto sa osvete a prevencii čoraz viac venujú mimovládne organizácie, psychológovia a polícia.
Nadácia Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a osveta pre všetkých otvorí v stredu 4. apríla v okrese Pezinok nové regionálne stredisko pre pomoc obetiam najmä domáceho násilia. Súčasťou projektu Život bez násilia je aj Linka pomoci s telefónnym číslom (033) 647 31 31, ktorá bude slúžiť 24 hodín denne všetkým obetiam, ktoré hľadajú pomoc v dôsledku fyzického a psychického násilia.
Obetiam sa ďalej poskytne pomoc v podobe pobytu v Krízovom centre, kde spolu s tímom odborníkov zhodnotia svoju situáciu a možnosti ďalšej existencie. Podľa slov prezidentky nadácie Silvie Gašparovičovej bude pobyt žien v centre časovo neobmedzený a v prípade, že obeť nebude schopná uhradiť určitý poplatok, bude jej pobyt bezplatný. "Predpokladáme, že do troch mesiacov sa nám podarí vyškoliť obeť a pomôcť jej vyriešiť si právne i psychicky svoje problémy a nájsť zázemie, ktoré doma stratila," dodala prvá dáma.
V Krízovom centre, ktoré si postupne bude hľadať priestory aj v Bratislave, nájde útočisko 15 žien aj s deťmi. Postupne by sa jeho súčasťou malo stať aj vzdelávacie centrum. Organizovať by malo školenia pre odborných pracovníkov, ktorí sa s problémom násilia i šikany stretávajú denne - teda pre psychológov, pedagógov, ale aj políciu. Ročné náklady na prevádzku projektu sú zhruba milión korún, pričom zatiaľ ich hradia sponzori. "Po akreditácii, ktorá nás teraz čaká, nám vyplynú určité finančné prostriedky aj zo zákona. Časť z nich by sme mali získať práve z organizovania odborných školení," dodala viceprezidentka nadácie Elvíra Chadimová.