tíme, že nič nevieme.
Nabití informáciami zo škôl však zrazu stojíme bezradne s otázkami, na ktoré nepoznáme odpovede. Ako bábätko dojčiť, aby sa ani neprejedlo, ani nehladovalo (a to na rozdiel od dospelého môže znamenať veľké zdravotné problémy). Ako ho obliekať, aby sa neprehrievalo ani neprechladlo – prechladnutie môže byť až smrteľné. Ako riešiť nádchu, keď malé dieťa nevie ešte ani poriadne kašľať, a každé vážnejšie zápasenie s hlienmi vyzerá, akoby sa išlo zadusiť. Ako liečiť jeho kožné choroby, ktoré sme dosiaľ nevideli – zaparený zadoček býva len jeden z možných problémov.
Predovšetkým mladí rodičia sa cítia slabo pripravení na život. „Je to úplne prirodzená vec, aj matka lekárka, keď má prvé dieťa nevie, ako bude na čo reagovať, tiež má obavy – dokonca ešte väčšie, keďže je erudovaná a vie, aké rôzne komplikácie môžu nastať,“ konštatuje detská lekárka Magdaléna Lukyová. Mnoho mladých mamičiek rieši svoju nevzdelanosť nárazovým štúdiom rôznej literatúry, najskôr o tehotenstve a neskôr o bábätkách. Lekári však vedia, že nie každá kniha je dobrý radca. Treba si – ako vo všetkom – precízne vyberať. Čo však robiť, keď nám doma v postieľke leží malý poklad, plače a nik nevie prečo?
Dobrá rada nad zlato
Práve preto majú detské ambulancie systém ordinačných hodín určených na preventívne prehliadky detí, takzvané poradne. Chodia tam pravidelne mamičky s ratolesťami, bez ohľadu na to, či sú choré, aby ich lekár videl a odborne posúdil, či sa bábätko dobre vyvíja, či prospieva, alebo či sa uňho neprejavujú začiatky nejakého vážnejšieho ochorenia. „Prevencia je najdôležitejšia. V poradni sa dá veľa vecí odkryť, aj tie zakuklené, na ktoré aj odborník sám ťažšie nájde diagnózu. Treba absolvovať všetky povinné očkovania, poradiť sa s lekárom o konkrétnych problémoch, popýtať sa a vydiskutovať si proces liečby,“ radí doktorka s dlhoročnou pediatrickou lekárskou praxou a s niekoľkými generáciami spokojných mamičiek. V poradni sa mamina s detským lekárom radí o všetkých životne dôležitých veciach, a to sú pri čerstvo narodených deťoch predovšetkým prijímanie potravy, dojčenie, vylučovanie a podobne. Veci zdanlivo triviálne, ale pre malého novorodenca životne dôležité.
Komplikáciám sa dá predchádzať
Navštevovanie poradne by malo pretrvať počas celého detstva. Pediatri si každé dva roky predvolávajú aj rodičov s väčšími deťmi na pravidelné prehliadky a povinné očkovania. Primeraná kooperácia s lekárom, ku ktorému máme dôveru, je veľmi dôležitá pri uchovávaní dobrého zdravia našich detí. Lekári nemajú radi ľahostajných rodičov, ktorí nechajú dospieť zdravotné problémy tak ďaleko, až býva neskoro na kvalitnú liečbu, ale na druhej strane ani prehnane ustráchané matky, ktoré pribehnú s každým kašľom. „Najlepšia je zlatá stredná cesta. Nič sa nestane, lekár sa nenahnevá, keď príde zľaknutý rodič. Rád poradí a naučí ho podať základnú prvú pomoc, zareagovať, keď sú zvýšené teploty, keď sú nepríjemné dusivé či dráždivé kašle. Určite dá zopár inštrukcií, či je možné počkať, ako sa choroba vyvinie, alebo či je už potrebné navštíviť odborníka,“ hovorí Lukyová. Mnoho vecí sa musíme vo vlastnom záujme naučiť sami, pretože o krehké zdravie našich detí je potrebné starať sa veľmi precízne. Tak trochu ako lekár – amatér.
Ako zareagovať v prípade núdze
Prvá pomoc pri vysokej teplote
Horúčka alebo vysoká teplota organizmu je obranný mechanizmus, ktorým sa telo bránichorobe, preto sa teploty do 38 stupňov Celzia nepokúšame ani u kojencov hneď sťahovať. Je to čas, keď naše telo bojuje s chorobou. Ak by tento stav trval dlhšie ako tri dni, treba sa už poradiť s lekárom. Vyššie teploty nad 38 znižujeme okamžite bežne dostupnými liekmi, ktoré sa volajú antipyretiká, ak v priebehu niekoľkých hodín nezaberajú a teplota sa vždy vyšplhá k 39 a viac stupňom, ochladzujeme telo buď vlažnou sprchou na celé telo, pričom mierne pridávame studenú vodu. Alebo známymi zábalmi na hrudnú časť tela, ktoré robíme tak, že uterák namočený do vlažnej vody obtočíme okolo hrudníka. Určite neochladzujte len končatiny, tie sú aj tak studené! Prikryjeme suchou prikrývkou a často zo začiatku aj každých päť minút meníme, podľa toho, či sa nám podarilo znížiť pre život už veľmi nebezpečnú teplotu nad 39 stupňov. Nezabúdajme na výrazný prísun tekutín!
Nádcha sú soplíky
Ak má dieťatko len soplíky, stačia kvapky, vitamín C, nechodiť na prechádzky a odsávať. Sú na to špeciálne odsávačky. Horšie je, ak kašeľ nevzniká len ako sprievodný jav nádchy, keď steká do hrdla, ale je to silný dusivý kašeľ. Hrozia komplikácie, treba určite navštíviť lekára.
Hnačka je únik tekutín
Pri hnačke alebo vracaní sa bábätko oveľa rýchlejšie dehydruje ako dospelý, preto ho treba zavodňovať aj počas dlhšieho spánku, inak sa prebudí priveľmi oslabené. Zavodňujeme striekačkou s prevarenou vodou alebo roztokom Kulíšek po kvapkách do úst, ktoré dieťatko reflexne prehltne. Ak kaká menej ako trikrát za deň, stačí len po telefonickej dohode s lekárom upraviť stravu podľa veku. Ak má stolicu častejšie ako osemkrát za deň, je potrebné ísť ihneď k lekárovi.
Detská pokožka
Vyrážky alebo fľaky na detskej pokožke sa zväčša nedajú posúdiť bez lekára. Môže ísť aj o kiahne alebo iné infekčné ochorenie. Určite sa treba poradiť s lekárom. Zaparený zadoček dieťatko zo začiatku ani necíti a dá sa natrieť špeciálnym krémom. Ak sa to v priebehu dvoch - troch dní nezlepší, opäť je lepšie poradiť sa s odborníkom,
ako liečiť rozsiahly zápal.
Dôležitá informácia
Ak ste v núdzi, neviete si poradiť pri ošetrení človeka, ste svedkom zranenia, alebo ste práve mama, ktorá musí zachraňovať a netuší ako – je tu informačná linka 112, záchranná služba 155 a linka záchrany 0805/11 13 13, na ktorej vám kvalifikovaní ľudia poradia, ako podať aspoň prvú pomoc.
Stará mama je najlepší radca
Vierka Zvonárová (29), produkčná, mladá mama
„Hoci má náš syn len sedem mesiacov, už máme s chorobami svoje skúsenosti. Začalo to príchodom z pôrodnice, keď som vlastne nevedela, či je hladný, alebo unavený, alebo plače len tak. Mala som naštudované pomerne veľké množstvo odbornej literatúry, ale vždy som ako prvé zavolala svojej mame, aby som sa uistila, že situáciu zvládam. Siahla som aj po internetovej vymoženosti a prezrela všetky stránky a názory, ktoré sa zaoberali detskými hovienkami, soplíkmi, kašľom a obliekaním. Našťastie, máme skvelú pani doktorku, ktorej absolútne dôverujeme a konzultujeme s ňou všetky naše boliestky. No a v neposlednom rade je to materinský inštinkt, ktorý silnie s pocitom, že svoj
Autor: Oľga Valentová, SME ženy, 12/2007