
Kľúčom k zdravšej podobe tejto pochúťky je podľa Američanov dlhšia doba pečenia pri vyššej teplote a dlhšia doba kysnutia. Potom sa vraj v ceste vytvorí viac antioxidantov, teda látok, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
Americkí vedci skúmali účinok rôznych spôsobov pečenia pizze. Mali dve rôzne cestá z celozrnnej múky, použili rôznu teplotu pečenia od 204 do 285 stupňov Celzia a taktiež rôzny čas na pečenie - od 7 do 14 minút.
Zistili, že pri dlhom pečení sa hladina antioxidantov zvýšila až o 60 percent a pri vysokých teplotách až o 82 percent. Záležalo na type múky a použitom teste na antioxidanty. Veľký vplyv mala tiež doba kysnutia cesta, v priemere nechávali cesto kysnúť 18 hodín.
"Zvýšené množstvo antioxidantov je možné vysvetliť chemickými reakciami spôsobenými droždím v ceste, ktoré má viac času uvoľniť antioxidantové zložky," povedal vedúci štúdie Jeffrey Moore.
Používali iba celozrnnú múku, pretože cenné látky sú v obale zrna, ktoré sa pri výrobe bielej múky odstraňuje. Pri použití rafinovanej múky by pravdepodobne ani dlhšie pečenie, vyššie teploty a ani dlhšie kysnutie taký účinok na vznik zdravšej pizze nemalo, pripustil Moore.
Britský expert však varuje, že zdravšie pizzové cesto môže ľudí zvádzať na to, že si budú vyberať menej zdravú náplň a dávať si na pizzu viac tučného syra a salámy. "Radšej by som videl, keby si každý zjedol denne svojich päť porcií zeleniny a ovocia, než túto zdravšiu pizzu," povedal Jacqui Lowdon z britskej dietetickej spoločnosti. " Týmto spôsobom sa ľudia nenaučia stravovať zdravie," dodal.