TESTOVALI SME

AEG 78001KF – indukčný panel s výkonom stíhačky

Vraví sa, že ázijská kuchyňa a elektrina nejdú k sebe. Nie je to však pravda. Ak do hry vstúpi indukcia, v kuchyni nastáva revolúcia. Príprava pokrmov naberá obrátky, ktorýkoľvek hrniec poskytne rovnaký výkon ako wok na turbohoráku a všetko je akési čiste

+ vysoký výkon
+ skvelá regulovateľnosť
+ špeciálne režimy ohrevu
+ extrémne jednoduchá údržba

jšie a bezpečnejšie.

Keď sme pred niekoľkými týždňami predstavovali indukčnú technológiu, sľúbili sme vám že otestujeme varné panely ktoré sú dostupné na našom trhu. Dnes prichádzame so spotrebiteľským testom panelu 78001KF-MN z dielní AEG-Electrolux, ktorý dokáže osloviť svojim výkonom i dizajnom. Je indukčné varenie skutočne „in“? Čítajte ďalej.

Prípojku nepodceňujte
Ak sa na jednom paneli objavia 4 varné zóny z ktorých každá v špičke potrebuje až 3200 wattov elektrickej energie, máte pred sebou spotrebič ktorý obyčajná zásuvka neutiahne. Preto je potrebné vopred pripraviť elektroinštaláciu tak, aby ste mohli všetky funkcie využívať naplno.

Výrobca sa snažil vyjsť v ústrety a vybavil panel inteligentným „obmedzovačom“, ktorý 12,8 kilowattový nárok stiahne na 7,8 kW. Jeho úlohou je automaticky zasiahnuť vtedy, ak použijete všetky štyri varné zóny súčasne. Upraví špičkové výkony tak, aby ste pri inštalácii varného panelu vystačili s rovnakou prípojkou, akú vyžaduje bežný sklokeramický varný panel. Pripojovací kábel je vybavený dvojicou fázových vstupov, výrobca očakáva pevné pripojenie k elektrickému rozvodu.

Prítomnosť obmedzovača možno ani nepostrehnete. Iba v extrémnych prípadoch sa môže v domácnosti stať, že využijete všetky štyri varné zóny súčasne a pokúsite sa aktivovať ich maximálny výkon. Všimli sme si, že obmedzovač je naprogramovaný tak, aby rovnomerne ubral z energie na všetkých varných poliach. Na ukazovateli sa rozbliká aktuálna hodnota výkonu, ktorá sa strieda s hodnotou ktorú ste nastavili vy. Akonáhle svoje nároky zredukujete – napríklad vypnutím niektorej varnej zóny – energia sa rozdelí tak, ako ste ju pôvodne nastavili.

Montáž je bezproblémová
I keď má varný panel 72 centimetrovú šírku, navrhnutý je tak, aby ste ho dokázali namontovať do štandardného 60 cm širokého korpusu skrinky. Boky svojou hrúbkou nepresahujú priestor vymedzený pracovnou doskou a do skrinky pretŕča iba stredná časť s normovanou šírkou. Pri osadzovaní sa zaobídete bez toho, aby ste kuchynskú linku museli upravovať. Náklady spojené s montážou sú minimálne.

Varný panel vyžaduje prísun vzduchu. To preto že na spodnej strane je zabudovaná ventilácia, ktorá ochladzuje riadiacu elektroniku. Dostatočná je 5 milimetrová štrbina nad elektrickou rúrou, použiť môžete i zadné nasávanie vzduchu. Ak na túto „drobnosť“ zabudnete, pri dlhšom varení vás panel upozorní na prehriatie a zablokuje až do vychladnutia varenie.

Bočné hrany panelu z húževnatého skla sú vybavené krycími kovovými lištami, ktoré plnia ochrannú i bezpečnostnú funkciu. Pôsobia atraktívne a tmavé varné pole rozžiaria, súčasne ochránia bočné hrany pred poškodením. Pri vhodnom výbere dekoru pracovnej dosky tvorí panel s podkladom harmóniu a spokojní budete i s tým, ako panel zalícuje s pracovnou doskou. Pevné osadenie bez štrbín zaisťuje bezproblémové čistenie, pri používaní nás oslovila i vysoká odolnosť skla voči opotrebovaniu.
Panel má pri priamom osvetlení z odsávača pár fialový nádych a vy vidíte kompletnú kabeláž a útroby systému.

Dotykové tlačidlá sú bezpečné
Dotykové tlačidlá sú nielen „in“, ale prinášajú so sebou i vyššiu bezpečnosť v kuchyni. Spočiatku nás pomalšia odozva tlačidiel príliš neoslovila, rýchlo sme však zistili že je dôležité prekryť prstom čo najväčšiu plochu tlačidla bez toho, aby boli ostatné „v tieni“. Ideálne je ovládanie palcom, ktorý prekryje kompletné snímacie pole.

Bezpečnosť je rozdelená do dvoch úrovní. Prvou je možnosť uzamknutia panelu a aktivovanie detskej poistky. Potrebné je dodržať stanovené poradie a čas stlačenia tlačidiel, zámok ostane aktívny i po výpadku napájania. Pri prvom pokuse možno neuspejete, dva-tri nácviky však vo vás vyvolajú potrebnú skúsenosť. Systém je komplikovanejší ako trojsekundové kliknutie na ikonu zámku – o to však účinnejší.


Druhou zaujímavosťou je ochrana pred náhodným spustením v prípade, ak utierka prekryje niektoré z tlačidiel. Po niekoľkých sekundách sa ozve výstražný signál ktorý vás na problém upozorní.

Varné nádoby preveríte magnetom
Na to, aby ste indukciu pri varení mohli použiť, musia byť varné nádoby magnetizovateľné. Je jedno či ide o staré smaltované hrnce, alebo nové z chrómovej oceli, ktorých dno obsahuje dve platne z uhlíkovej ocele. Priemer nádoby musí presiahnuť 13 centimetrov a na dno sa musí prichytiť magnet. Automatika varného panelu sama odhalí, či je nádoba na použitie vhodná. Blikajúce písmeno „F“ vás upozorní na zlyhanie nádoby a varná zóna sa automaticky vypne.

Príjemne nás prekvapilo, že varné zóny sú zosynchronizované tak, aby bolo možné dvojicu z nich použiť na ohrev tej istej nádoby. Kovový pekáč ktorý prekryje dve varné zóny môže byť súčasne zohrievaný na oboch stranách, takže pri ohrievaní niektorých pokrmov ušetríte energiu, ktorú by vyžadovalo rozohriatie rúry. Ak vyprážate vo veľkom, oceníte priestornú varnú nádobu osadenú na dvojici varných zón. Druhý pekáč poslúži na to, aby udržal v špeciálnom ohrievacom režime pokrm teplý.

Špecifikom varenia na indukcii je, že varné nádoby jemne „vrčia“. Od ich hmotnosti, stavu naplnenia, nastaveného výkonu a rovnosti dna závisí, aký hlasitý výsledný zvuk bude. Začiatočníka môže jemné vrnenie vyviesť z miery, všetko je však v absolútnom poriadku. To iba pulzujúce magnetické pole vibruje hrncom o sklenú dosku varného panelu.

Ohromujúci výkon bez kompromisu
Ani ten najväčší plynový horák vám neumožní zovrieť vodu na varenie cestovín rýchlejšie, ako indukčná varná zóna. Energia je bez strát prenášaná magnetickým poľom do dna hrnca, kde zohrieva vodu. Nevznikajú straty pri odovzdávaní tepla, teplo vzniká presne tam, kde ho potrebujete.

Je fascinujúce sledovať, ako rýchlo sa na panvici pražia vajíčka, alebo s akou razantnosťou opečiete mäso a zeleninu pri príprave ázijských pokrmov. Tvar varnej nádoby nerozhoduje – podstatný je priemer jej dna. Zaoblené woky strácajú význam, každá varná nádoba bez ohľadu na tvar ponúka expresne rýchly ohrev.

Pre vysoký výkon je každá zóna vybavená funkciou „boost“, ktorá je na displeji indikovaná písmenom P – „power“. Štandardný 2300 wattový výkon sa akceleruje na 3200 wattov, aby ste bez čakania dokázali zovrieť veľký objem vody pri varení cestovín či halušiek, alebo dosiahli v panvici rýchlu úpravu pokrmov ako v tradičnom woku na turbohoráku. Výhodou je, že ani pri veľkom objeme pridaných surovín teplota vody nepoklesne. Razantný výkon je zreteľný i pri vyprážaní. Zmenu výkonu ihneď registrujete, odozva je prakticky okamžitá.

Jemná regulácia krôčik po krôčiku
Výkon je rozdelený do 9 jemne regulovateľných stupňov, pričom nechýbajú ani výkonové medzipolohy. I keď panel nevyhodnocuje teplotu pokrmu, je možné s extrémnou presnosťou zaistiť, aby sa pokrmy pripravovali rovnomerne.

Rozpúšťanie masla a čokolády nevyžaduje miešanie, bez špeciálnej starostlivosti sa zaobíde i zohrievanie mlieka, či varenie pudingov. Narozdiel od iných technológií, pri indukcii je teplota dna rovnaká v strede i na okrajoch. Ak sa v nádobe nachádza voda, jeho teplota nepresiahne hranicu 110 °C – jemné omáčky, krémy a pudingy sa neprepaľujú, pripravovaný pokrm si zachováva svoju jemnosť, krémovú štruktúru a prirodzenú vôňu. Všimli sme si, že aróma pripravovaných pokrmov je výraznejšia a ani pri dlhej úprave citlivých surovín nemá aróma náznaky prepálania pokrmu.

Pod taktovkou digitálneho riadenia nie je potrebné obávať sa, že sa pri dlhom vyprážaní olej prehreje. V štyroch výkonových stupňoch je možné nastaviť ohrev tak, aby bol olej dostatočne horúci na to, aby z pripravovaného mäsa a zeleniny nevytekali šťavy avšak súčasne olej nebol príliš horúci na to, aby menil svoju chuť.
Pracovať sa dá i s jemnejšími olejmi, obávať sa nemusíte ani práce s maslom. Vyprážanie na paneli 78001KF-MN je možné prirovnať k použitiu fritézy.

Turbo, ohrievanie, automatika – všetky stoja za to
Ak je potrebné dosiahnuť pri príprave pokrmu nárazovo extrémne rýchlu úpravu, jediným tlačidlom je možné aktivovať režim „boost“. Intenzívny ohrev oceníte pri príprave orientálnych pokrmov, kde je potrebné suroviny rýchlo pražiť bez toho, aby sa dusili a pustili šťavu. Boli sme prekvapení z toho, ako rýchlo varná nádoba reaguje na zmenu nastavenia výkonu. Teflónové povlaky varných nádob problémy s tepelným šokom nezaznamenali, opekanie vopred uvarených zemiakov či prehodenie cestovín s aromatickými prísadami je otázkou niekoľkých desiatok sekúnd.

Pri vysokom výkone je však dôležité i to, aby ste kedykoľvek dokázali utlmiť výkon na minimum, aby bola príprava pokrmu čo najprecíznejšia. Ak na indukcii varnú nádobu podvihnete, ohrev sa okamžite pozastaví a pri položení späť sa spustí na stupni výkonu, ktorý bol aktívny pred prerušením varenia.

Hotové pokrmy nie je nutné uložiť do rúry v režime nízkeho výkonu iba preto, aby nevychladli kým sa stravníci zbehnú pri stole. Špeciálny režim označovaný symbolom „u“ temperuje obsah hrncov aby nevychladli. To je veľmi praktické i vtedy, ak postupne spracovávate „polotovary“, ktoré ste si sami vyrobili.

Nechýba ani automatický ohrev, ktorý je kombináciou prednastaveného časovača pre každý výkon. Ak chcete ohriať hrniec polievky, navolíte príslušný režim a nemusíte sledovať kedy je potrebné ohrievanie prerušiť. Chce to však trochu cviku aby ste si boli istí svojimi rozhodnutiami.

Pozor, niekto zvoní – alebo stop’n’go v praxi
Ak práve varíte a zazvoní telefón alebo návšteva, jednoducho sa môže stať že na prípravu pokrmu zabudnete a čosi prihorí. Je nepraktické pri trojici varných nádob vypnúť varný panel a opäť nastavovať výkony zón pre každý hrniec.

Jednotlačidlové riešenie s názvom „stop’n’go” rieši problém jediným kliknutím. Plní úlohu pauzy, pri ktorej sa všetky varné zóny prepnú do ohrievacieho režimu „u“, pri ktorom pokrmy nevychladnú, avšak ani sa tepelne neupravia. Je to praktické a jednoduché – viac v kuchyni nepotrebujete.

Rovnako praktický je i časovač, ktorým je možné určiť čas prípravy pokrmu v každej varnej zóne. Jedinou nevýhodou je, že ho nemôžete použiť bez aktivovania varnej zóny ako minútky – napríklad pri kysnutí cesta.

Komfort, ktorý stojí za to
Počas niekoľkotýždňového testovania sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, že indukčné varenie je nielen efektívne ale i úsporné. Pri mesačnom odpočte spotreby energie sme zaznamenali nižšie prevádzkové náklady v kuchyni, príjemným zistením bolo i to, že príprava bežných pokrmov trvá o čosi kratšie, ako sme zvyknutí.

Hlavným pozitívom je okamžité ohrievanie varných nádob bez zdĺhavých oneskorení ako je tomu pri sklokeramických varných doskách a extrémne nenáročná údržba skleného povrchu. Keďže sklená platňa sa aktívne nezahrieva, vykypené pokrmy neprihoria.

Technické parametre: Samostatný indukčný panel so šírkou 68 centimetrov * elektronické ovládanie * 4xbooster * 4 zóny, každá s výkonom 2300/3200 wattov * detská poistka * funkcia blokovania tlačidiel * zvuková signalizácia * automatické zohrievanie * indikácia zvyškového tepla * automatické vypnutie * Maximálny príkon 7,4 kW

Dostupnosť: www.aeg.sk
Orientačná cena: 59 990 Sk

Skvelá jemná regulovateľnosť výkonu a intuitívne ovládanie sa čoskoro stali podvedomou súčasťou varenia. Vypestovali sme si zmysel pre jemnú reguláciu výkonu a precízne časovanie prípravy pokrmov. Na jemnosti pokrmov sa prejavila nízka teplota dna hrncov a v mnohých prípadoch je možné priamo na paneli pripravovať krémy, omáčky a pudingy, pri ktorých je vhodné pomáhať si vodným kúpeľom.

Panel 78001KF-MN neodhalil pri každodennom používaní žiadnu slabinu a utvrdil naše očakávania. Je ideálnou voľbou všade tam, kde má varenie priniesť kulinársky pôžitok a investícia sa vráti v domácnostiach, kde sa teplý pokrm pripravuje dvakrát denne.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 2. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 3. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 4. Top First moment dovolenky na leto 2018
 5. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 6. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a.
 8. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať
 9. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok
 10. Slováci triedia lepšie
 1. Ako sa zmenili autá za štvrťstoročie?
 2. Accessible Urban Living
 3. RPSP – A good intention ruined by execution
 4. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 5. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 6. Riešenia pre hnedú planétu
 7. Veľtrh vzdelávania v Srbsku
 8. Exkurzia študijných programov AKP a PSA SvF STU v Bratislave
 9. Top First moment dovolenky na leto 2018
 10. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 1. Top First moment dovolenky na leto 2018 16 010
 2. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať 6 652
 3. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 5 324
 4. Ako pôjdu vlaky po novom? Mení sa cestovný poriadok 3 125
 5. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok 2 416
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a. 1 914
 7. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté 1 662
 8. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 1 577
 9. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová 1 465
 10. Slováci triedia lepšie 1 127

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rok 1992: Bleskový rozvod a každý iným smerom. Ako si nás Mečiar s Klausom delili

Rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky nebolo ani zďaleka ľahké.

EKONOMIKA

V roku 2060 pôjdu Dáni na dôchodok ako 74-roční. Kedy Slováci?

Súčasný limit im vzrastie o deväť rokov.

ŠPORT

Ramsay: Či Slovensko nevypadne do béčka? To nemôžem sľúbiť

Hokejistov chce naučiť hrať s rozumom.

Neprehliadnite tiež

Zuzana Porubjaková: Štve ma, keď hranie niekto fláka

V roku 2018 ju diváci uvidia v novom seriáli aj filme, divadlo je jej druhý domov a z emócií je jej najbližší smútok.

Trendom roka 2018 je Ultra Violet, farba vesmíru aj kvetov

Fialová bude vládnuť móde, dizajnu aj líčeniu.

Vzťahová poradňa: Neviem, ako sa mám rozísť s príliš kontrolujúcim partnerom

Čo robiť, ak nechcete ublížiť rozchodom partnerovi a ak sa hanbíte za kamarátku, ktorá miluje všetko nadprirodzené?

Veľká vianočná súťaž: Hrajte o ceny za viac ako 2400 eur

Zapojte sa a obdarujte seba alebo blízkych.

Fyzioterapeutka radí: Čo robiť, keď vás sekne?

Neprestajné namáhanie chrbta môže viesť k akútnej bolesti.