Kvalitná obuv by mala spĺňať niekoľko vlastností. Všeobecne, topánka musí zabezpečovať správne obutie nohy, musí pomáhať pri stoji a chôdzi, podporovať klenbu nôh a udržovať pätu v popisovanom kolmom postavení na podložku, čím je umožnený účelný prenos zaťaženia.
Topánka musí mať správne modelovanú stielku, t.j. to, na čom je chodidlo v topánke položené. Stielka je zrkadlovým obrazom pre pravú a ľavú nohu, môže mať nepatrné prehĺbenie pre pätu a taktiež môže mať zapracované centrálne vyvýšenie, ktoré podporuje poklesnutú klenbu nohy, u dospelých prípadne aj podporu priečnej klenby. Pod stielkou je podrážka, ktorá musí byť pružná, dostatočne silná, neprepúšťajúca vlhkosť, aby chránila chodidlo pred traumami, pričom zachovala kontakt s vonkajším povrchom Dôležitou súčasťou je podpätok, ktorý má byť primerane vysoký, odpovedajúci tvaru a účelu obuvi.
Vrchná časť obuvi je nemenej dôležitou súčasťou topánky. Nezanedbateľná je pevnosť zadnej časti obuvi (vrchnej časti nad podpätkom), ktorá tak zabezpečuje správne vedenie päty a tak i správne odvíjanie chodidla pri chôdzi. Zadná časť obuvi sa nesmie sa so svojim horným okrajom zarývať do päty a úponu Achillovej šľachy. Správne stiahnutie a fixácia nohy, tak aby sa noha nešmýkala po stielke dopredu, zabezpečuje šnurovanie (aj suchý zips) topánky. Oblasť šnurovania má odpovedať priehlavku, noha je chránená jazykom topánok. Predná časť vrchnej časti topánky by predovšetkým u detí mala byť dostatočne priestranná. Prsty nesmú vpredu narážať na topánku a musí byť zachovaný ich aktívny pohyb. Nutné je použitie zdravotne nezávadných materiálov, spravidla prírodných (koža), ktoré umožňujú dýchanie chodidla. V žiadnom prípade však nepožívať nepriedušné materiály (pozor na umelé hmoty).
Výber obuvi tak závisí nielen od charakteru činnosti a aktivity, na ktorú je topánka určená, ale aj od podnebia v ktorom žijeme. Dôležitá je kvalita materiálu, z ktorého je topánka vyrobená.
MUDr. Pavel Smetana, TK Interel